Byznys
02/12/2022 Václav Menšík

OneHouse. Moderní, designové a úsporné domky z Ostravy

Radim Kolibík, Magazín PATRIOT

Na začátku byl sen o vlastním moderním a dostupném bydlení. Stal se skutečností a dnes k jeho splnění tři mladí kamarádi Pavel Malatinský, Dominik Folwarczny a Petr Fojtík pomáhají jiným.

Povězte mi, jaké byly začátky OneHouse?

Pavel: S Dominikem jsme měli úplně běžnou stavební firmu, dělali jsme veřejné zakázky, ale i rodinné domy. Zhruba před čtyřmi lety jsme se s manželkou rozhodli přestěhovat se na nějaký čas zpátky domů, do Moravskoslezského kraje, a řešili jsme, jak to udělat s bydlením. Já jsem pozemek neměl, ale Dominik ano - na krásném místě, ale zase nechtěl ještě stavět, tak jsme se rozhodli, že tam postavíme něco, co by šlo v případě potřeby rychle odvézt.

Původně jsme zvažovali že bychom s manželkou podobný domek koupili, ale na každém, který jsme v té době viděli nám něco vadilo. Úplně základní problém byl, že ve většině jsme se necítili jako doma – materiály v interiéru, celkový nádech domu, prostě nám tam něco chybělo. Zjistili jsme, že v Česku převládá názor, že malometrážní dům musí nutně znamenat co nejlevnější, a to my nechtěli. Chtěli jsme najít malý, útulný domek z dobrých a kvalitních materiálů za rozumnou cenu, který by se dal v budoucnu převézt jinam.

Dominik: Pavel má pravdu, čím více jsme toho viděli, tím více jsme se přibližovali myšlence, že si dům postavíme sami. Nejsem úplně zastáncem stavby svépomocí, ale pro nás to v té době byla i zábava. Strávil jsem měsíc studiem konstrukcí dřevostaveb, kreslením plánů a konzultací s různými odborníky, poté jsme se prostě pustili o víkendech do práce. Pomáhali nám kamarádi, rodina, známí, a všichni byli překvapení, jak rychle to jde. Ten rok jsme se scházeli na pozemku opravdu v hodně lidech i po večerech, troufnu si říct, že jsme si to moc užili, nebo teda já určitě.

Pavel: Tehdy jsme si postavili dřevostavbu, která vizuálně vystihuje naše představy, ale už ne tak úplně technické provedení. Dominik má sice stavební vzdělání a zároveň tisíce hodin řemeslné práce za sebou, ale dřevostavby jsou tak obsáhlé, a tak specifické, že není reálné nastudovat všechny informace za měsíc u počítače a po pár telefonátech. Chtělo to měsíce a měsíce práce několika lidí a 100 % nasazení. Tehdy jsme se snažili pouze dodržet základní principy stavařiny jako takové.

Kdy vznikla první myšlenka o tom, že byste podobné domy stavěli lidem?

Dominik: Opravdu jsme na začátku Pavlův dům nestavěli „na zkoušku“, to vůbec. Stavěli jsme z radosti a z naší potřeby. Hlavně teda Pavla a mojí sestry. Až časem, když za námi chodili známí nebo kamarádi a sedávali jsme u rozdělané stavby u ohně, jsme si začali s takovou myšlenkou pohrávat. Když jsme stavbu dodělali, sami jsme z toho měli dobrý pocit a myslím, že i většina lidí, co první OneHouse navštívili, měli pocit úplně stejný. Tím to asi tak nějak začalo.

Prvotní myšlenka na mobilní dům tedy vznikla díky vaší vlastní potřebě?

Pavel: Ano přesně tak. Potřebovali jsme hlavně něco pro sebe. Nedařilo se nám najít vhodný byt, zároveň jsme neměli prostředky na koupi vlastního pozemku a stavbu klasického domu. Dominik navíc strávil pracovně nějaký čas v Americe, kde se s tímto typem výstavby potkal a přivezl si zkušenosti k nám do Česka, tak to byla vlastně logická volba.

Kdy jste se pustili do stavby prvního domu pro zákazníka?

Pavel: Mělo to poměrně dlouhý proces. Dodělali jsme náš domek a věděli jsme, že by to mohlo fungovat. Začali jsme průzkumem trhu, jak českého, tak zahraničního. V té době jsme ale měli fungující stavební společnost, nemohli jsme ze dne na den ukončit naši činnost a věnovat se novému projektu. Chtělo to čas a věděli jsme, že nás čeká hromada práce, než začneme první dům na hale vůbec stavět.

Dominik: V té době jsme měli opravdu hodně práce. Měli jsme ve firmě náročné období a věděli jsme, že potřebujeme přibrat někoho, kdo se novému projektu bude moct věnovat hned a na 100 %, přinese znalosti, které nám schází, a hlavně mu budeme moct naprosto důvěřovat, a tak se do projektu zapojil Petr. Je to náš dlouholetý kamarád, zažili jsme si spolu poměrně dost věcí, a i když jsme každý úplně jiný a některé naše debaty jsou opravdu vášnivé, víme že máme podobné myšlení a že si můžeme stoprocentně důvěřovat.

Petr: Když mě tenkrát kluci oslovili s myšlenkou OneHouse, tak jsem si to popravdě nedokázal ze začátku moc představit. Nechal jsem si proto nějaký čas na rozmyšlenou. Tou dobou jsem ještě žil s manželkou v Brně, ale v brzké době bylo v plánu se přestěhovat z rodinných důvodů zpět na Severní Moravu, takže načasování bylo ideální. Projekt OneHouse mi nedal spát, hrozně mě to lákalo, takže jsem to po pár dnech klukům potvrdil.

Dominik: Krátce na to jsme založili společnost OneHouse s.r.o. a od té doby to trvalo asi rok, než jsme se přestěhovali do naší nové haly a začali vyrábět první dům pro našeho prvního zákazníka. Během té doby jsme kreslili, konzultovali, plánovali, měli strašně moc otázek, na které jsme neznali odpovědi a hledali lidi, kteří by nám na ně odpověděli. Spoustu času jsme strávili také nad správnou skladbou obálky domu.

Dnešní OneHouse jste celý vymýšleli jen vy sami?

Pavel: Když jsme se rozhodli, že chceme dostupné a zároveň kvalitní bydlení s perfektním designem vyrábět pro další zákazníky, snažili jsme se do toho procesu přizvat co nejvíce zajímavých lidí z různých oborů. Oslovili jsme profíky na dřevěné konstrukce, různé výzkumné ústavy, které se zabývají vlastnostmi jednotlivých materiálů a poté samozřejmě bytové designéry, kuchyňská studia nebo třeba odborníky na osvětlení. A také ještě někdy chodíme pro rady za mým otcem, který má přes 30 let zkušeností ve stavařině a velice rádi ho do některých odborných debat přizveme.

Pavle, říkal jste, že jste se do našeho kraje vracel. Odkud a z jakého oboru?

Pavel: S manželkou jsme bydleli v Brně, kam jsme šli na vysokou školu. Když jsem dokončil práva, tak jsme v Brně ještě pět let pracovali, ale rodinu a kamarády máme tady, takže jsme se rádi vrátili do našeho rodného kraje.

Už jsme zmínili, že Pavel vystudoval práva. Jaké jsou původní profese ostatních zakladatelů?

Dominik: Já jsem stavař skrz na skrz, začalo to u mě už ve 13 letech, když jsme s rodiči rekonstruovali dům, ve čtrnácti jsem obložil svojí první koupelnu a už jsem u toho zůstal. Od té doby jsme s kamarády chodili po stavbách pořád, postupně jsem se vypracoval od pomocníka přes zedníka se vším všudy až po stavbyvedoucího. Jinak mám stavební průmyslovku a bakalářský obor na fakultě bezpečnostního inženýrství a dnes už i autorizaci v oboru pozemní stavby.

Petr: Já jsem vystudoval stavárnu v Brně se zaměřením na statiku. Díky tomu se s kluky parádně doplňujeme. Každý se ve firmě věnujeme něčemu jinému, ale zároveň o všem rozhodujeme společně.

Kde hledáte inspiraci a jaká je vaše filozofie?

Dominik: Na začátku jsme hledali inspiraci úplně všude, a to i v zahraničí. Záleží i o jaké téma inspirace se jedná. Design, konstrukce, technologie? Nebo velikost výroby? V zahraničí jsou společnosti, které dělají krásné produkty s obrovskou roční kapacitou výroby, ale nelíbily se nám designově. Někde se nám zase líbil design, ale technologie byly na nízké úrovní. Spíše jsme se snažili v každém aspektu našich domků vymyslet to nejlepší možné řešení.

Co třeba obytná auta? Hledali jste inspiraci i v tomto odvětví?

Petr: Abych pravdu řekl, tak to úplně ne. Samozřejmě jsme se dívali na různé vychytávky, jak pracovat s prostorem, ale jinak je to docela jiná kategorie. I když se naše domky vyrábějí v hale a tím pádem evokují představu právě nějakých mobilních domů, tak po usazení na pozemek je až těžko uvěřitelné, že se dům nestavěl přímo na místě.

Zkuste váš domek popsat jednou větou. Jaká je jeho filozofie?

Pavel: Začnu s tou vaší otázkou možná od konce. Primárně jsme chtěli změnit pohled na bydlení v České republice, chtěli jsme přijít s domem který bude skromný co do rozlohy, bude z přírodních materiálů, bude ideálně nastaven tak, aby co nejvíce využíval ekologické a obnovitelné zdroje energie, měl minimální roční náklady na provoz a to hlavní – bude pro lidi finančně dostupný.

Dominik: Máme totiž zkušenost, že když si lidé chtěli postavit individuální projekt klasického rodinného domu, který by myslel na správnou obálku budovy a vhodnou technologickou výbavu, mělo to většinou jen 2 výsledky – buď do projektu vložili všechen svůj čas, koordinovali všechny dodavatele a strávili stavbou 3 roky života, anebo to chtěli předat jako celek stavební a projekční společnosti a zjistili, že si takový dům ve většině případů nebudou moci dovolit.

Každý individuální projekt je prototyp, který s sebou většinou přináší řadu problémů a velké finanční náklady. Naše výhoda je, že my tento prototyp opakujeme, zdokonalujeme a díky už jednou vyřešeným problémům, jsme schopni i technologicky našlapaný dům nabídnout zákazníkům za přijatelnou cenu.

Petr: Takže jednou větou. Snažíme se vytvářet něco, co by lidi kvůli zažitým stereotypům ani nenapadlo – malý domek, který je technologicky našlapaný, dostupný a bude se v něm skvěle žít.

Máte v plánu OneHouse posouvat i dále? Nějaké nové nápady?

Pavel: Snažíme se ve spoustě věcí. Hodně se snažíme pracovat na celkové službě jako takové, jde nám o to, aby pro lidi stavba domu nebylo to nejhorší období v životě, ale právě naopak – aby si svoji většinou první a největší životní investici užili a těšili se na vysněné bydlení. Chceme naše zákazníky provést celým procesem od první schůzky až po předání hotového domu. Není to jenom o samotné výrobě, pomáháme našim zákazníkům s vyřízením stavebního povolení nebo realizací přípojek. Předáváme také našim zákazníkům manuál, jak s domem zacházet.

Dominik: Momentálně také pracujeme na naší vlastní aplikaci, která umožní si dům potenciálním zákazníkům nakonfigurovat na telefonu doma u televize, podívat se na interiér v 3D modelech a do budoucna si dům na této platformě i objednat. Pro nové majitele bude aplikace sloužit také jako průvodce domem – budou tam informace, jak se o dům starat, bude připomínat revize technologií nebo třeba výměny filtru vzduchotechniky.

Petr: Nové nápady máme defacto stále. A to jak na straně domu, tak na straně výroby. Proces zlepšování a automatizace výroby, to je odvětví, kde je obrovský potenciál ke zlepšení. Zde se časem bude prohlubovat finanční rozdíl mezi individuální výstavbou a naším domem. U designu máme představu, že čas od času dům přizpůsobíme aktuálním trendům. Soustředíme se na to, aby byl náš dům technologicky na vrcholu, byl úsporný a respektoval životní prostředí.

Jak probíhá proces výběru domu, objednávky a konečně také dodávky?

Pavel: Tím, že cílíme zejména na mladé rodiny, chtěli jsme, jak už jsme zmínili výše, udělat celý proces co nejjednodušší. Ve zkratce – přijdete za námi, vyberete si variantu domku, která vám nejvíce vyhovuje a pustíme se do stavby. A vy se buď necháte inspirovat naším interiérem, nebo si ho trochu upravíte podle sebe.

Dominik: Snažili jsme se dům doladit s interiérovými designéry a vytvořit interiér dle našich představ. Pokud se zákazník rozhodne pro tuto variantu, nemusí s nadsázkou řešit opravdu nic, kromě postele. Součástí takového interiéru jsou tak vestavné skříně, kuchyňská linka se spotřebiči, sedačka, konferenční stolek a jídelní stůl z masivního dřeva nebo také třeba veškeré osvětlení. Samozřejmě ale umožnujeme klientům i drobně do designu sáhnout, chápeme, že každý útulnost vnímá trošičku jinak. Proto máme u některých prvků interiéru na výběr - jde o prvky světlá/tmavá betonová stěrka, odstín finální podlahy, typ a dekor interiérových dveří, nebo třeba barevná povrchová úprava fasády ze sibiřského modřínu. To, co nám ale již typizace neumožnuje, je jakákoli dispoziční úprava, takové úpravy i když vypadají někdy opravdu banálně, vždy znamenají spousty změn pro výrobu, přepravu, třeba i statiku.

Petr: Přesně jak říkají kluci, samotný standard máme nastaven přesně tak, jak bychom si ho představovali, i s drobnou možností individualizace designu u koncových prvků. V interiéru nenajdete žádné přehnaně drahé módní výstřelky, ale spíš moderní, kvalitní a dlouhodobě odzkoušené materiály a technologie.

Výrobu máte v Ostravě. Odkud berete dřevo a další materiály? Máte lokální dodavatele?

Pavel: Snažíme se většinu materiálů odebírat od českých větších i menších firem. Samozřejmě jsou pak věci, hlavně dřevo, které musíme nakupovat ve větších objemech. Na některých odborných činnostech pak spolupracujeme hlavně se společnostmi, které jsou z okolí.

Dotýká se vás inflace? Jak se u vás změnily ceny?

Dominik: Bojujeme s tím, jak se dá. Na začátku jsme přišli s cenami, které jsme tvořili nějakým základním odhadem podle klasických stavebních rozpočtů na naše domky. Bylo těžké do toho nějak rozumně započítat dobu, kterou u nás bude domek stát, paušální náklady na halu, paušální náklady na kluky, které tady máme. Poslední rok jsme se prali s bezprecedentním zdražením, i my jsme zdražovali, ale v rozumných mezích. Momentálně prodáváme domky na příští rok, kdy se naše ceny zvedly asi o 10 %. Rozhodně to není zdražování jako v klasické stavařině.

Petr: Spousta lidí k nám chodí s tím, že měli projekt, který se jim za poslední období zvedl ze čtyř až pěti milionů na osm. To u nás naštěstí nehrozí. Stále chceme být dostupní pro běžné zákazníky a uděláme pro to maximum.

Kolik z vás zakladatelů bydlí v OneHouse?

Pavel: Zatím jen já. Kluci bydlí v bytech, ale snad se brzy přestěhují do domků. Zatím na to ale není moc prostor, přednost mají naši zákazníci.

Kolik domků jste již dodali celkově a kolik jich máte v plánu dodat letos?

Petr: Letos zatím máme usazených osm domů. Uvidíme, kolik ještě letos zvládneme, děláme poměrně velké změny ve výrobě. Kapacitu máme vyplněnou až do podzimu příštího roku. Příští rok jsme schopni udělat zhruba dvanáct až patnáct domů. Bude se to každý rok zlepšovat a zlepšovat.

Říkal jste, že zatím zvládnete dvanáct až patnáct domů za rok. Jakou máte vizi? Kolik byste jich chtěli do budoucna zvládat?

Dominik: To je dobrá otázka. Úplně s tím nechceme vystřelit, aby nám to nepřerostlo přes hlavu. Samozřejmě bychom rádi postupně zvyšovali produkci. Nemáme ale tendence vyrábět stovky domů ročně. Potřebujeme si udržet hlavně kvalitu. Víme, že nikdy s nikým nebudeme soutěžit cenově, to prostě při vysokém standardu našich materiálů a technologií nejde. Nikdy tedy nebudeme to úplně nejlevnější řešení, ale chceme být to nejlepší.

Petr: Firma musí mít přirozený vývoj a ten nejde uspěchat. Chceme dělat dobrý produkt a dělat lidem radost. Když tohle dokážeme dodržet, kapacita výroby budu růst přesně tak, jak budeme potřebovat.

Když si tedy váš dům koupím, tak budu v jakémsi klubu přátel OneHouse?

Pavel: Ano, chtěli bychom, aby to tak bylo a myslím, že již dnes se to trochu daří. Vždy se o vás budeme snažit postarat od začátku až do konce. Nechtěli bychom, aby to předáním domu skončilo, pravidelně přijdeme s nějakou vychytávkou, kterou klientům můžeme nabídnout. Chtěli bychom zajištovat veškerý servis všech domů a spousty dalších možností, jak s klienty udržovat kontakt.

Kdybych si u vás dnes dům objednal, kdy ho budu mít? A co vše musím mít předem zařízeno?

Pavel: Když máte dnes na dům peníze, což je stále to nejdůležitější kritérium, tak můžete mít domek zhruba za rok. Naše domy splňují kritéria pro hypotéky, takže v tom není žádný problém. Horší je to, že banka uvolní první část peněz až ve chvíli, kdy člověk dostane stavební povolení. Vy od nás na základě smlouvy a úhrady pěti až deseti procentní zálohy, kterou banka požaduje z vlastních zdrojů nebo je načerpá z pozemku, dostanete projektovou dokumentaci a jdete si vyřídit povolení. To je bohužel úsek procesu, který neumíme nijak zásadně ovlivnit. Můžeme vám doporučit projektanty, kteří vám s tím ale pomohou. Ale jsme v Česku, stavební řízení tady funguje, jak funguje a je možné, že vám to zabere čtyři měsíce, ale někdy taky čtyři roky.

Váš domek tedy potřebuje stavební povolení. Nelze jej postavit třeba jako dočasnou stavbu?

Dominik: Nehrajeme si úplně na to, že by OneHouse byla nějaká dočasná stavba. Je to klasický rodinný dům se vším všudy. Je to i proto, aby byl financovatelný hypotékou, aby byl kolaudovatelný a mohlo mu být přiděleno číslo popisné. Je tedy nutné si vyřídit stavební ohlášku.

Je cena domku z katalogu konečná nebo ještě musím s něčím počítat?

Petr: Jediné dvě povinné věci, které v ceně nejsou a dopočítávají se navíc, jsou zemní vruty, na které se dům ukládá a potom doprava. To jsou položky, které se liší hlavně podle vlastností pozemku. Není zase tak důležité, jak je to daleko, ale spíš jde o to, jestli je tam nějaká komplikace při dopravě, jaký bude na pozemku potřeba jeřáb a podobně. U vrutů je to obdobné, ty se mohou lišit svou délkou v závislosti na svahovitosti pozemku a podloží.

Nemáte vizi, že byste někomu prodali licenci a firmu tak rozšiřovali?

Pavel: Primárně o tom nyní neuvažujeme – jsme rádi, že máme nad naším projektem plnou kontrolu a můžeme si za všech okolností dohlédnout na výslednou kvalitu zpracování. Máme také spoustu nápadů, jak celý OneHouse posouvat dále. Ale víte, jak to je – nikdy nechceme říkat nikdy.

Dominik: Jde také o to, že celým OneHousem všichni žijeme a líbí se nám to. Je to naše vizitka a zároveň příjemné vzrušení. Hlavně když vzduchem letí kompletní dům za čtyři miliony.

Vím, že už máte v hlavě i nápady na investiční a rekreační bydlení. Povídejte.

Dominik: Myslíme si, že velké hotely už nejsou příliš atraktivní. Naopak když vezmete velký pozemek, kde šikovně umístíte jednotlivé domky, které natočíte tak, aby si lidé neviděli do oken, budou mít u toho nějakou malou saunu nebo vířivku, získáte přesně to, za čím dnes lidé vyjíždějí na dovolené a víkendy. Spousta lidí v našem věku dává přednost ubytování, kde mají alespoň nějaké soukromí. Pokud je to ještě super designové a blízko přírodě, je to trefa do černého.

Pavel: V zahraničí je tento typ ubytování již posledních pár let velice vyhledávaný, a máme za to, že u nás tomu bude stejně. Proto na tomto stylu ubytování intenzivně pracujeme a chystáme i velice zajímavé projekty pro samotné investory. Tyto nápady si však zatím necháme pro sebe, a právě pro tyto případné investory. Máme jasnou vizi koloběhu života našich domků a snažíme se jí rozběhnout.

Přemýšlíte také o dodávkách domků do zahraničí?

Pavel: S expanzí počítáme. Za náš produkt se nestydíme. První domky jsme dodali našim známým, což byl zároveň obrovský závazek, abychom to udělali opravdu dobře. Nechtěli jsme hned začít prodávat do Aše, kde nás ti lidé už nikdy neuvidí.

Petr: Pokud se ale bavíme o dopravě jako takové, tak když už domek naložíme na kamion a dostaneme ho na dálnici, tak už dojede všude. Našim domkům by to slušelo třeba v Rakousku, Německu, nebo třeba na Slovensku pod Tatrami.

Sdílejte článek