Politika
27/09/2022 Petr Broulík

Ostrava má nové vedení, Ostravak je i tentokrát z kola ven

​Ostrava už má koalici, která bude v příštích čtyřech letech vládnout městu. Lídři seskupení, kteří ji tvoří, to dnes před polednem oznámili společně na Nové radnici.

Koalici tvoří hnutí ANO 2011, Koalice SPOLU - ODS, KDU-ČSL a TOP 09 - a Česká pirátská strana.

Přestože se podle některých vyjádření o volbách zdálo, že by v koalici, která povede město, mohl být i zástupce hnutí Ostravak, nakonec toto hnutí zůstane v opozici.

Primátorem Ostravy zůstává Tomáš Macura (ANO). „Přestože jsme avizovali, že koaliční smlouvu podepíšeme do konce týdne, tak jsme ten proces urychlili a koaliční smlouva na léta 2022 až 2026 byla podepsána před několika minutami,“ řekl dnes před polednem primátor města Ostravy.

ANO má šest členů rady, SPOLU čtyři, Piráti jednoho

Primátor oznámil, že městská rada bude mít v nadcházejícím období jedenáct členů, z toho šest pozic obsadí ANO a to čtyři uvolněné a dvě neuvolněné pozice. Koalice SPOLU obsadí čtyři místa v radě, z toho jednu neuvolněnou. A Piráti obsadí jednu uvolněnou pozici.

Hnutí ANO si podle Tomáše Macury nechává většinu náměstků, jen místo náměstka Babince zaujme místo náměstka pro odbor majetku a veřejných zakázek Karel Malík. A Martina Bednáře vystřídá na pozici neuvolněného člena rady Miroslav Otisk z Poruby. Členem rady bude také Ondřej Němeček z Moravské Ostravy a Přívozu.

Rošáda oborů mezi budoucími náměstky

Koalice SPOLU obsadí tři místa náměstků primátora, místostarosta Jan Dohnal z Ostravy-Jihu bude mít na magistrátu na starosti oblast dopravy a sportu, Miroslav Svozil bude mít na starosti finance a Zbyněk Pražák sociální věci a zdravotnictví.

Za Českou pirátskou stranu zůstává náměstkyní primátora také Andrea Hoffmannová, které zůstává resort vzdělávání, ale k němu si přibírá i kulturu, ovšem oblast sportu přenechává Janu Dohnalovi.

„Našli jsme poměrně rychle průsečíky mezi našimi programy, v prvé radě chceme pomoci lidem i institucím při překonávání energetické a ekonomické krize, jejichž detaily budeme ještě ladit. Současně budeme pokračovat v rozvoji města ve všech oblastech, ať už je to budování a modernizace Městské nemocnice Ostrava, infrastruktury sociálních služeb, budování bytového fondu či podpora vzdělávání ve všech oblastech,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Dohnal: jsem rád, že volby vyloučily populistická hnutí

Primátor dodal, že tyto záměry přetaví členové dohodnuté městské koalice do programového prohlášení, které představí do několika týdnů.

Jan Dohnal řekl, že je rád, že městská koalice vlastně pokračuje dál. „Jen s ohledem na volební výsledek došlo k úpravě počtů. Přesto si myslím, že se v ničem dramaticky nerozcházíme. Jsem rád, že volby vyloučily populistická hnutí, která chtěly využít momentální krize, aby vývoj města zastavila,“ řekl dosavadní místostarosta Ostravy-Jihu.

Partneři se shodli, že Městská nemocnice Ostrava zůstane městská

Primátor Tomáš Macura řekl, že při povolebním vyjednávání jedinou z věcí k vyjasnění, byl náhled na budoucnost Městské nemocnice Ostrava. „Ve finále jsme se shodli, že zůstane městskou organizací a bude rozvíjena jako příspěvková organizace města. A bude systematicky modernizovaná a financovaná z fondu,“ řekl primátor.

Přestože některá volební sdružení při volebních debatách volala po revizi záměru výstavby koncertního sálu pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, členové koalice mají absolutní shodu v tom, že výstavba této architektonicky už nyní ceněné stavby musí pokračovat.

„Práce na záměru stavby koncertní haly pokračují, míříme do stavebního řízení, vyřizujeme externí financování jak na úrovni vlády, tak na úrovni evropských fondů. Takže nechceme ztratit ani den, ostatně během několika měsíců zahajujeme první přípravnou fázi, tedy přípravu území,“ ujišťuje Tomáš Macura.

Ostravak ne. Vzniklo by zbytečně více třecích ploch

K neúčasti hnutí Ostravak v městské koalici Tomáš Macura řekl, že partneři měli připravenou i tuto subvariantu možnosti rozšíření městské koalice. „Nicméně jsme se shodli a i prostou volební matematikou jsme k ní nepřistoupili. Už tak bude vedení města fragmentované, máme v něm pět politických subjektů,“ upozornil primátor.

„A čistě pragmaticky, aspoň u mě zvítězil názor, že by v koalici vzniklo zbytečně více třecích ploch než v tuto chvíli potenciálně je. A je třeba říci, že hnutí Ostravak se v předvolební kampani vymezovalo vůči některým projektům města,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Sdílejte článek