Společnost
01/03/2024 Petr Broulík

Ostrava otevře moderní hyperbarickou komoru, pacienty přivítá už v pondělí

Foto: Petr Broulík

Městská nemocnice Ostrava představila novou hyperbarickou komoru a nové centrum hyperbarické medicíny s velínem a zázemím pro lékaře.

První pacienti do nové hyperbarické komory, která má kvadratický tvar a vejde se do ní naráz více pacientů, usednou už v pondělí 4. března.

Lékaři mezi sebou přirovnávají novu hyperbarickou komoru k novému, špičkově vybavenému „rolls-royce“. Původní „stará“ komora měla uvnitř deset míst pro pacienty, nová jich pojme až osmnáct. Ve „staré“ komoře si mohli pacienti číst při jedné dvouhodinové až pětihodinové dýchací léčbě maximálně knížku, v nové komoře mají čtyři monitory a mohou v ní sledovat televizi, pouštět si podcasty nebo oblíbený seriál.

V komoře se léčí intoxikované lidé, cukrovkáři i potápěči po nehodách

Hyperbarická medicína je léčebná metoda, spočívající v inhalačním podávání kyslíku pacientům za podmínek zvýšeného atmosférického tlaku. Pomocí této metody se léčí například akutní pacienti intoxikovaní oxidem uhelnatým, lidé s těžkými nebo drtivými poraněními dolních končetin nebo nekrotizujícími infekcemi měkkých tkání. Dále lidé s dekompresním onemocněním, pacienti se vzduchovou embolií do mozkových lepen, ale třeba i potápěči po nehodách pod hladinou.

Hyperbarickou medicínou se léčí také infekty kostí, bércová postižení pacientů s cukrovkou. Hodně pacientů se touto metodou léčí s poruchami sluchu či s komplikacemi při onkologické léčbě.

Stará komora šla do důchodu

Ostravští pacienti Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách mají možnost léčit se touto metodou už od roku 1965 v takzvané hyperbarické komoře, která trochu připomíná svým tvarem podmořské plavidla Julese Verna. A postupně dospěla do „důchodového“ věku.

Přesto se ve „staré“ hyperbarické komoře za tu dobu léčilo přes jednadvacet tisíc pacientů a provedla více 265 tisíc takzvaných expozic, tedy léčeb.


Foto: Petr Broulík

Vedení města Ostrava a vedení Městské nemocnice se proto rozhodlo, že tuto hyperbarickou komoru s lůžkem a sedadly nahradí novou. Výstavba nové budovy pro hyperbarickou medicínu započala už na sklonku roku 2022 a díky této modernizaci se Centrum hyperbarické medicíny Městské nemocnice Ostrava v novém pavilonu „K“ zařadí mezi nejmodernější v zemi, možná i v Evropě.

Komora bude sloužit pro oblast se čtyřmi miliony lidí

Ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig řekl, že tato moderní hyperbarická komora je v podstatě jediná na celé severní Moravě a bude sloužit i pro kraj Vysočina. „Uvažujeme o ní dlouho, protože stará hyperbarická komora měla často technické problémy a investice do oprav a servisu byly čím dál vyšší. A díky městu se nám to podařilo,“ řekl ředitel.

Náměstek primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek podotkl, že nejbližší hyperbarická komora, která je součástí nemocnice, je až v Pardubicích. „A zajišťujeme oblast jižní, severní Moravy a Vysočiny, což je celkem nějakých čtyři miliony lidí,“ řekl Mariánek.

Dodal, že nové centrum hyperbarické medicíny na Fifejdách by mělo přetrvat i do případné velké modernizace ostravské městské nemocnice. „Stavba trvala zhruba rok, stála téměř 42 milionů korun bez DPH, a co se týká stavby, tak samotná technologie stála téměř 37 milionů. Stavbu financovalo město, na financování technologie se podělí město a nemocnice,“ prohlásil náměstek primátora.

Je nabita špičkovou elektrotechnikou

Primář oddělení Centra hyperbarické medicíny Michal Hájek řekl, že v městské nemocnici vznikl díky nové komoře také nový dvoupodlažní pavilon, tedy důstojné zařízení jak pro pacienty, tak pro zdravotnický personál.

„V druhé podlaží jsou dvě ambulance, vyučovací prostory plus dva pokoje pro pacienty či pro přednášející. Samotná hyperbarická komora je na špičkové moderní výši a s výrazně ekonomičtějším provozem než byla ta stará. Komora je nabitá opravdu špičkovou elektronikou, má šestnáct dýchacích automatik, je to nejsofistikovanější zařízení na světě,“ nešetřil chválou primář oddělení Centra hyperbarické medicíny.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek