Politika
16/05/2017 ČTK

Ostravská ČSSD chce vyloučit bývalého hejtmana Nováka

Okresní výkonný výbor (OVV) ostravské ČSSD chce prosadit zrušení členství bývalému hejtmanovi Moravskoslezského kraje a krajskému předsedovi Miroslavu Novákovi.

Novák řekl, že o iniciativě ostravských sociálních demokratů ví, i když oficiálně o pondělním rozhodnutí zatím informován nebyl.

„Na Okresním výkonném výboru zazněl také návrh na zrušení členství Miroslava Nováka ve straně kvůli opakovaným porušením a nerespektováním stanov ČSSD, opakovaným útokům na svou mateřskou organizaci a neplnění poslání předsedy, který by měl organizaci stmelovat. OVV návrh odsouhlasil většinou hlasů, chce však s Miroslavem Novákem o dalším postupu jednat. Pokud by nedošlo ke smíru, rozhodnou o případném zrušení členství straníci na nejbližší okresní konferenci,“ uvedl OVV v tiskové zprávě.

Ze zprávy rovněž vyplývá, že se některým ostravským sociálním demokratům nelíbí návrh Krajského výkonného výboru ČSSD Moravskoslezského kraje na přeregistrování všech členů ČSSD Ostrava nebo vyškrtnutí některých ostravských kandidátů z krajské kandidátní listiny do Poslanecké sněmovny. V čele KVV je právě Novák.

„Nehodlám komentovat stanoviska ambiciózních bláznů,“ řekl Novák ke snaze o zrušení jeho členství ve straně. Dodal, že o návrhu na zrušení členství se musí rozhodovat na okresní konferenci.

V případě, že by tam tento návrh prošel, může se Novák proti rozhodnutí odvolat ke krajské konferenci.

Spory mezi dvěma křídly ostravských sociálních demokratů přetrvávají už delší dobu. Loni v listopadu sociální demokraté nejprve odvolali tehdejšího předsedu ostravské ČSSD Lumíra Palyzu.

Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu vyhověla právě stížnosti Nováka, který listopadovou okresní konferenci, na níž byl Palyza odvolán, kvůli porušení stanov zpochybnil. Konference se tak musela opakovat v únoru, kde byl Palyza ale opět odvolán a novou předsedkyní se stala Jana Vajdíková.

Delegáti okresní konference dokonce schválili i návrh na odvolání krajského předsedy Nováka z funkce, kterým se měla zabývat krajská konference, na jejím jednání ale tento návrh nakonec nezazněl.

Sdílejte článek