Společnost
16/12/2021 ČTK

Policie obvinila skupinu lidí z krácení daně. Problém má i známá ostravská firma

Policie obvinila pět lidí a dvě právnické osoby, které podezírá z toho, že se v Moravskoslezském kraji jako organizovaná skupina podíleli na krácení daně.

Organizovaná skupina vytvářela podle policie fiktivní řetězce plátců DPH, čímž způsobili škodu téměř 39 milionů korun. Hrozí jim za to až 13 let vězení. ČTK to sdělila policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Mezi obviněnými jsou mimo jiných představitelé firem ze skupiny Čechymen, bratři Roman a Martin Čechákovi, potvrdil ČTK jejich právní zástupce Alfréd Šrámek. Postup policie označil za šokující, protože firmy ze skupiny podle něj spolupracovaly od loňského srpna s Finanční správou i policií.

Trestnou činnost podle policie obvinění páchali od února do prosince loňského roku. Předmětem jejich podnikání bylo poskytování služeb. Podle policie vytvářeli řetězce plátců DPH a do nich pak nasazovali spřízněné osoby. "Poslední článek z takto fiktivně vytvořeného řetězce měl odvádět DPH, což se ale nestalo," uvedla Jiroušková.

Obvinění podle ní tímto způsobem snižovali výslednou daňovou povinnost u obou právnických osob. "Další oběh faktur a finančních prostředků mezi jednotlivými články řetězce měl zastřít skutečnost, že se jednalo o nepravdivé faktury a neprovedené služby," uvedla mluvčí.

Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality v těchto dnech po téměř rok a půl trvajícím složitém a komplikovaném prověřování uskutečnili akci, při které zadrželi 11 lidí a provedli sedm domovních prohlídek a prohlídky tří dalších prostor. "Zajistili výpočetní techniku, listinné materiály, finanční prostředky, cennosti a nemovitost," uvedla Jiroušková. Trestně stíhat začala policie pět lidí, čtyři z nich skončili ve vazbě.

Servery Novinky.cz a Deník.cz uvedly, že mezi stíhanými jsou Roman a Martin Čechákovi ze skupiny firem Čechymen, které se zabývají například ostrahou budov. Advokát Šrámek, který bratry i jejich firmy dlouhodobě zastupuje, to ČTK potvrdil. "Rok a půl velmi úzce spolupracujeme s orgány Finanční správy a komunikujeme se státním zastupitelstvím v Ostravě. Postup zvolený policií považuji za nešťastný," řekl ČTK ke stíhání Čechákových. Doplnil, že stíhání nebude mít vliv na současnou podnikatelskou činnost skupiny Čechymen a že firmy skupiny jsou nadále schopny plnit veškeré závazky.

Sdílejte článek