Cestování
19/07/2019 Jaroslav Baďura

​Postřehy z cest: Bohdalka s rozedmou plic a proč tleskáme po přistání

V Mošnově dostáváme do letadla směřujícího na Krétu čerstvé vydání celostátního bulvárního listu a na titulní straně, jak je v tomto listu zvykem, obří titulek sděluje, že Bohdalová a ROZEDMA PLIC!!! je teď hlavní téma sezony.

Když pak vycházíme v Heraklionu před letištní budovu, narazíme právě na Bohdalku, sedí s přáteli na lavičce, usrkává ledové kafe, tváří se nadmíru spokojeně a labužnicky bafá jednu cigaretu od druhé.

Začala zkrátka dovolená a Češi, nedbaje rozedmy plic, vysokého tlaku či krevního cukru ani bulvárních novinářů, se vrhají do období, kdy je povoleno vše, protože: „mám doprdele dovču“ a kdy jindy se mám odměnit?

Ale nepředbíhejme, ještě je záhodno absolvovat let, dvě hodiny v letadle, které ještě stále symboly přeškrtnutých cigaret nad hlavami pasažérů vzpomíná na dobu, kdy by si snad někdo přece jenom chtěl zapálit.

Jakoby tam nahoře v oblacích bylo poslední místo, kde se ještě kdysi mohlo kouřit, ještě dávno předtím, než to bylo zakázáno všude na zemi...

Staří pardálové už dávno vědí, jen nováčci se bezradně ptají sousedů, kdy přistane na rozkládacím pultíku před nimi něco dobrého, „když letenka stála majlant“.

Nepřistane, natruc si tedy 99 procent cestujících nic nekoupí. Eura jsou v ruličce přichystána na jinačí dobroty tam na Krétě.

Když po dvou hodinách stroj dosedne bezpečně a lehce na přistávací plochu, zatleská skoro celé osazenstvo vřele pilotovi, jakoby právě neudělal něco, za co je už roky poměrně slušně placen, ale zrovna dokončil neuvěřitelně technicky náročné dirigování čtyřhodinového experimentálního opusu s Londýnskou filharmonií.

Proč nikdy nikdo nezatleská prodavačce v Lidlu, která bezpečně, bez chyb, složitého hledání ceny toho zatraceného malého chleba, spočítá nákup třígenerační rodiny a ještě se na vás usměje?

Proč netleskáme řidiči autobusu na trase Bruntál Ostrava a zpět, že jsme všichni přežili cestu do města zubatých žab?

Svět je plný záhad.

Sdílejte článek