Politika
07/06/2023 ČTK

Převrat! Vondrák má jako hejtman skončit, kdo ho nahradí?

Moravskoslezští zastupitelé by na svém čtvrtečním zasedání měli jednat o odvolání hejtmana Iva Vondráka (zvolen za ANO) z čela kraje. Ve funkci by ho podle informací ČTK mohl nahradit jeho dosavadní náměstek Jan Krkoška (ANO).

O možných změnách ve vedení už hnutí ANO informovalo i koaliční partnery, což ČTK potvrdil náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Vondrák na dotaz ČTK uvedl, že až do čtvrtku nebude situaci komentovat. Hejtman v prezidentské volbě stejně jako před časem odvolaný ostravský primátor Tomáš Macura (zvolen za ANO) podpořil Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše.

"Klub ANO nás oslovil s tím, že chce provést personální změnu na postu hejtmana. Deklarovali, že v rámci klubu má tato změna podporu. S ohledem na to, že jde o největší klub naší koalice, tak jsme toto rozhodnutí respektovali. Mají na výměnu právo. Podle koaliční smlouvy mají nárok na obsazení postu hejtmana. Takže to nevnímáme jako porušení koaliční smlouvy," řekl Curylo. Zda by novým hejtmanem měl být náměstek Krkoška, ale nechtěl potvrdit. Podle něj je zveřejnění jména nového hejtmana věcí klubu ANO. Výměnu ve funkci hejtmana pod příslibem anonymity potvrdil i další krajský zastupitel.

Hejtman se k dotazu, zda zastupitelé budou jednat o jeho odvolání či se nechystá rezignovat sám, odmítl blíže vyjádřit. "Nebudu do zítřejšího dne (čtvrtku) nic komentovat," uvedl Vondrák. Čtyřiašedesátiletý hejtman a poslanec Vondrák v únoru opustil poslanecký klub ANO i hnutí, které dlouhodobě kritizoval. V pozici hejtmana, kterou zastává od roku 2016, chtěl zůstat a klub ho před březnovým zasedáním zastupitelstva podpořil. Na jednání zastupitelstva nepadl žádný návrh na jeho odchod z funkce. V květnu byl Vondrák odvolán z čela sněmovního školského výboru

Vondrák byl v krajských volbách v roce 2016 zvolen zastupitelem a jako lídr vítězné kandidátky hnutí ANO se stal ještě jako nestraník hejtmanem. Do ANO vstoupil v roce 2017, ve volbách do Sněmovny v témže roce byl zvolen poslancem. Od loňského února byl místopředsedou ANO, na funkci rezignoval letos v únoru.

V kraji nyní tvoří koalici ANO, ODS kandidující společně s TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má koalice převahu 46 hlasů. Po volbách získalo ANO 24 mandátů, Vondrák je nyní bez politické příslušnosti. ODS obsadila deset míst, lidovci sedm a ČSSD pět. V opozici jsou Piráti s devíti mandáty, komunisté se čtyřmi místy a SPD, která po volbách měla šest křesel, ale pět zastupitelů je nyní rovněž bez politické příslušnosti.

Kvůli podpoře Pavla v prezidentské volbě o svou funkci přišel i někdejší ostravský primátor Macura. Ostravská krize v hnutí ANO vedla k rozpadu městské koalice a vzniku nové.

Sdílejte článek