Společnost
09/03/2024 Petr Broulík

Původně nevzhledné území prošlo krásnou proměnou, Ostrava má další park

Foto: Petr Broulík

Původně nevzhledné území Tylova sadu na Slezské Ostravě se v posledních měsících změnilo v pohledný městský park, který má sloužit každodenní relaxaci obyvatel, ale také studentům univerzity.

Park dostal díky architektům nové dřevěné molo, nové chodníky, sladěný mobiliář a elektrotechnici v parku vyměnili i veřejné osvětlení. Území má za sebou terénní a sadové úpravy, zahradníci založili nový trávník a vysadili nové stromy, keře, trvalky i cibuloviny.

Poslední semena trávy v parku, jehož revitalizace stála 11 milionů korun, rozhodila na záhony Hana Tichánková, náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a územní plánování a stavební řád. „Tento park byl vlastně vytvořen znovu s pomocí norských fondů a umožní nejen obyvatelům Slezské Ostravy, ale také studentům Ostravské univerzity, trávit příjemný čas. Doufám, že se tady bude všem hezky pobývat a že z něho studenti budou mít především v letních měsících velkou radost,“ řekla náměstkyně primátora.

Kvetoucí louky na Slezské vykouzlí úsměv na tváři. I zvířátkům

„Budou tu doslova kvetoucí louky. To vše proto, aby jim park vykouzlil úsměv na tváři,“ řekl při otevření parku náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč, který poslední vysázená semena v parku zalil vodou z konve.

Dodal, že park Tylův sad je určený i pro „zvířátka“. „Ta by se sem mohla vrátit, protože myslím, že na málokterých zahradách mohou dnes motýli či jiní najít své útočiště,“ připomněl náměstek, což mu, zdálo se, souhlasně odštěkl pes jednoho z prvních návštěvníků nově revitalizovaného parku.

Rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký řekl, že zaměstnanci a studenti přírodovědecké fakulty pomáhají úředníkům magistrátu s adaptací města na změny klimatu. „Takže je možné, že tento park budou studenti při dnešním stále větším oteplování země využívat nejen v létě, ale i na jaře či na podzim a možná se brzy bude hodit i v takovém zimním únoru,“ řekl rektor Ostravské univerzity.

Dřevěné molo, nové lavičky i stoličky

Zástupci města Ostravy považují změnu podoby parku Tylův sad za významnou a zdařilou. Nový mobiliář má podobu dřevěného mola, jsou tu lavičky, stoličky i nádoby na tříděný odpad. Prostor doplňují vodící prvky pro zrakově handicapované osoby nebo atypické pojezdové mříže u dvou stávajících dominantních stromů, které chrání jejich kořeny.

Zahradníci vysázeli v Tylově sadu osm nových tradičních lip zelených, atraktivní javor Bürgerův či habr obecný. Mezi novou výsadbou lze nalézt i jírovec, dřín, šeříky, hortenzii latnatou, bobkovišeň a mnohé další dřeviny a rostliny. Neschází stovky půdopokryvných brslenů i barvínků. Lidé se mohou těšit i z krásy trvalek, zběhovců, bergénii, ostřice a řady dalších druhů květin. Na jaře potěší návštěvníky květy stovek ladoněk narcisů. Je tady i kapraď samec či hortenzie.

Zdravou zeleň stavbaři zachovali, káceli pouze provozně nebezpečné dřeviny. Nevzhledné keře nahradili novou výsadbou. Vysazeno tak bylo deset nových stromů, zhruba osm desítek keřů, takřka 1 100 půdopokryvných dřevin. Zahradníci nezapomněli na trvalky a traviny, kterých bylo vysazeno téměř šest tisíc kusů a doplnilo je 1750 kusů cibulovin i skoro šest desítek kapradin. Založeny byly trávníky, parkový, bylinný i květnatý luční, v součtu bezmála tři tisíce metrů čtverečních.

Nové LED osvětlení, molo má protiskluzové rýhování

Zpevněné plochy parku mají podobu mlatových i dlážděných chodníků, původní asfaltové povrchy stavbaři odstranili. Dešťová voda ze zpevněných ploch se svádí do mrtvého ramene s takzvanou přelivovou vpustí a poté do městské kanalizace.

V parku je nové veřejné osvětlení, montéři vyměnili také šest svítidel v ulici Chittussiho. Svítidla mají LEDky a autonomní řízení provozu. Návštěvníci parku mají k dispozici nové dřevěné molo z modřínových terasových prken o ploše přesahující 36 metrů čtverečních. Molo má také protiskluzové rýhování. Revitalizaci Tylova sadu provedli stavbaři Inženýrských a dopravních staveb Olomouc, práce na ní začaly o loňských letních prázdninách a skončily před pár dny.

Historie území Tylova sadu je pozoruhodná a sahá až do 19. století. Sad byl původně projektován jako náměstí, avšak nikdy se klasickým náměstím vlastně nestal. Území tak bylo v roce 1907 pojmenováno jako náměstí Císaře Františka Josefa, tedy Franz Josef Platz.

Po vzniku Československa v roce 1918 je čekalo přejmenování, a tak se od roku 1922 místo jmenovalo náměstí Svobody neboli Městský sad. V letech 1939 až 1942 byl sad pojmenován jako sad Petra Bezruče, v letech 1942 až 1945 však neměl ani tento název. Od roku 1945 neslo území opět pojmenování sad Svobody. K poslední změně názvu pak došlo v roce 1948, a tak se jmenuje dodnes Tylovým sadem.

Park měl rozlohu asi půl hektaru a byly v něm umístěny dva památníky. Starší památník ke stoletému výročí národní hymny z nehlazeného mramoru s nápisem „Kde domov můj 1834-1934“ už neexistuje. Jeho stavbu inicioval v roce 1934 ženský odbor Matice osvěty lidové ve Slezské Ostravě.

Druhý památník nechal postavit tentýž spolek v roce 1937 při příležitosti oslav 70. narozenin Petra Bezruče, jednalo se o bronzovou bustu básníka s citátem básně „Já.“ Dochovala se mramorová deska s Bezručovými verši. Památník byl očištěn a přemístěn na důstojné místo v horní části parku. Bezručův pomník byl původně umístěn při měšťanské škole na Baranovci a v roce 1939 přemístěn do Tylova sadu.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek