Politika
23/09/2015 Jaroslav Baďura

Radní z Ostravy-Jihu mění tým spolupracovníků

Koalice ANO a ČSSD, která vede od komunálních voleb obvod Ostrava-Jih, čelí nedlouho po kauze hledání firmy, která bude sekat trávu v obvodu, dalším nepříjemnostem. Médiím se ozvali někteří současní i bývalí pracovníci radnice, podle nichž nové vedení dělá na radnici čistky.

Na kauzu poukázal jako první server iDNES, podle něhož radní propouštějí „řadu lidí: od sekretářek, referentů až po dlouholeté vedoucí oddělení či odborů. Někomu neprodloužili smlouvu, jiné poslali do důchodu, dalším zrušili místo.“ Někteří propuštění přitom zvažují, že se výpovědi budou bránit i soudně.

„Není to rozhodně tak dramatické,“ oponuje starosta Martin Bednář (ANO), který tvrdí, že nové vedení si jen z pochopitelných důvodů snaží postavit svůj vlastní tým spolupracovníků. Řada propuštěných i těch, komu už radnice neprodloužila smlouvu, podle něj byla již v důchodovém věku.

Opoziční zastupitelka Ivona Klímová (ODS) však situaci serveru iDNES popsala jinak: „Po každých volbách jsou změny, ale tohle nepamatuji. Odchází dvacet až třicet lidí.“ Důvody a cíle jsou podle ní tři: zbavit se lidí, kteří mají jakoukoli vazbu na kohokoli z minulého vedení, obsadit posty loajálními lidmi a v některých případech si vyřídit osobní nebo vnitrostranické účty. „Odcházejí hlavně ti, na které má pifku radní a poslanec Adam Rykala (ČSSD).

„Je to nesmysl. Žádné velké ani nadstandardní odchody nejsou. Odchází několik lidí, ne několik desítek. Někteří jdou do důchodu, k výměně jiných vedly závažné skutečnosti. Měli jsme skoro rok na to, abychom poznali činnost odborů a po zralé úvaze udělali organizační změny tam, kde jsme měli informace o špatné práci. Úřad je zkostnatělý, chceme ho posunout jinam,“ vysvětluje Tichánková.

Sdílejte článek