Společnost
14/08/2023 Jaroslav Baďura

Rekonstrukce za 105 milionů proměňuje porubský zimní stadion

​Porubský zimní stadion, situovaný v multifunkčním areálu, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Jejím výsledkem bude významné zdokonalení prostor.

V hlavní hale bude vystavěna nová konstrukce s vyhřívací deskou podloží, tepelnou izolací i nové betonové chladící desky s rozvodem chladiva. Vybudována bude také nová, moderní úspornější strojovna s novou technologií chlazení. Díky výměně stávajících sedadel na tribunách dojde k rozšíření kapacity pro sedící diváky, sedadla budou pohodlnějšího typu s polstrováním. Tím však výčet změn nekončí. Vyměněny budou rovněž stávající mantinely i plexiskla za pružnější i rychleji demontovatelný mobiliář, pro případy jiného využití kluziště. Nové mantinely a plexiskla odpovídají mezinárodním parametrům IIHF, zvyšují komfort hry i bezpečnost hráčů a diváků. Rozsáhlá rekonstrukce si vyžádá náklady přesahující 105 milionů korun.

„Hala byla dostavěna v roce 1998, přičemž na původní nefunkční chladící betonovou desku s rozvody byla zhotovena betonová deska nová. Nyní bylo proto zapotřebí odstranit obě chladící plochy, respektive kompletní souvrství betonové plochy a podloží až do hloubky téměř 150 cm. Současně bude vybudována nová konstrukce s vyhřívanou deskou podloží, tepelnou izolací i nové betonové chladící desky. Díky novým technologiím tak snížíme i enviromentální rizika, množství čpavku bude sníženo na polovinu. Nový mobiliář přinese uživatelům haly i příjemnější prostor. Sportovní výkony bude moci sledovat víc diváků, kapacita bude rozšířena o zhruba pět set míst pro sedící diváky. Stav objektu si tuto významnou investici zasluhoval, financování sportovní infrastruktury je pro město jednou z priorit, aby obyvatelům umožnilo sportovní aktivity a pohyb v širokém spektru,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města.

Rekonstrukce objektu byla naplánována na období mezi dvěma sezónami, nicméně první uchazeč s nejnižší cenovou nabídkou prací z procesu veřejné zakázky odstoupil a došlo k časovému posunu. Zhotovitelem stavby je (společnost druhá v pořadí nabídek) sdružení HOMOLA – DRŽÍK, jemuž bylo pak staveniště předáno v druhé půlce června 2023. Dokončení prací předpokládáme v listopadu tohoto roku. Nezbytné bylo odčerpání čpavku z původní soustavy, které přineslo rovněž časový posun v harmonogramu prací. Aktuální stav prací definuje Jaroslav Kovář, jednatel městské společnosti SAREZA, která zimní stadion provozuje, následujícím: „V současnosti jsou dokončeny bourací práce v hlavní hale, byly demontovány mantinely i staré sedačky, zahájeny byly stavební úpravy strojovny chlazení a kompletně byl odčerpán čpavek. Následně bude zahájena instalace nových technologií chlazení.“

V souvislosti s časovým posunem v harmonogramu rozsáhlých prací je řešeno také zajištění tréninkového procesu hokejového a krasobruslařského klubu. V období prázdnin mohly být k tréninkům využity prostory OSTRAVAR ARÉNY. V září (a případně říjnu) budou moci sportovci absolvovat trénink na zimním stadionu v Kravařích. Město aktuálně řeší financování nákladů za zmíněné využití ledové plochy a nákladů na dopravu, o úhradě rozhodne rada města. Přípravu

sportovních klubů, ještě před komplexním ukončením rekonstrukce velké haly, by mělo posléze umožnit zahájení provozu druhé ledové plochy po zprovoznění strojovny chlazení.

Sdílejte článek