Byznys
09/01/2020 Jaroslav Baďura

​Residomo mění vlastníka, majitele 42 tisíc bytů kupují Švédi

Společnost RESIDOMO, největší poskytovatel nájemního bydlení v Česku, mění od 9. ledna 2020 vlastníka.

Nově bude RESIDOMO součástí portfolia švédské společnosti Heimstaden Bostad AB. Ta patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě a celkem působí na pěti, nyní šesti trzích. Portfolio Heimstaden Bostad AB tvoří (před akvizicí) 52 300 bytů v hodnotě přibližně 108 mld. SEK (259 mld. CZK).

9. ledna 2020 byl oficiálně představen nový vlastník společnosti RESIDOMO. Stává se jím švédská společnost Heimstaden Bostad AB (Heimstaden), která byla založena roku 1998. Od té doby se stabilně rozvíjí a nyní patří mezi hlavní hráče na trhu s nájemním bydlením v Evropě.

Nemovitosti spravuje nejen v domácím Švédsku, ale také v Norsku, Dánsku, Německu, Nizozemsku a nově také v České republice. Heimstaden je firmou s dlouholetou tradicí, kladoucí důraz na oblasti sociální a environmentální udržitelnosti a kvalitu života nájemníků a zaměstnanců.

Posledním krokem transakce je schválení Antimonopolním úřadem, po kterém bude na Heimstaden formálně převeden obchodní podíl ve společnosti RESIDOMO a celá transakce bude zapsána v obchodním rejstříku.

„Heimstaden je společností, která věří v zapojování zaměstnanců, nájemníků a obecně lokalit, kde působíme, do našeho fungování. Jsme si vědomi, že hrajeme v životech lidí důležitou roli, proto je naší vizí koncept Přátelského bydlení (Friendly Homes). Tuto vizi máme nyní i pro RESIDOMO. Jsme připraveni i nadále podporovat aktivity, které pomáhají zlepšit nabídku nájemníkům a lokalitám, tak jako se tomu dělo v uplynulých letech,“ říká Patrik Hall, generální ředitel Heimstaden.

„Jsme rádi, že nový vlastník RESIDOMO, Heimstaden, přichází s dlouhodobou vizí rozvoje nájemního bydlení. Pro celý tým RESIDOMO je důležité, že nový majitel kromě vysoké úrovně správy a péče o stávající byty má rovněž vizi dalšího rozvoje portfolia, a to i v podobě budoucích investic do výstavby nových nájemních bytů,“ říká Jan Rafaj, generální ředitel RESIDOMO.

Akvizicí se tak společnost RESIDOMO stává součástí jednoho z největších hráčů na poli rezidenčního bydlení a portfolio Heimstaden rozšíří o dalších 42 584 bytů. Důležité je, že pro nájemníky RESIDOMO se nic nemění a na uzavřené nájemní smlouvy nebude mít změna vlastníka společnosti vliv. Z dlouhodobého hlediska je cílem dále zlepšovat služby poskytované společností RESIDOMO, a to i v návaznosti na projekt Heimstaden Přátelské bydlení.

„Hodnota RESIDOMO a kvalita našeho majetku a služeb se za posledních několik let výrazně zvýšila. Pokračování tohoto trendu očekáváme i s naším novým vlastníkem Heimstaden, a to možná ještě v rychlejším tempu,“ dodává Rafaj.

„Vstup společnosti Heimstaden na trh nájemního bydlení v České republice a v Moravskoslezském kraji je dlouhodobou investicí. Jsme majitelem kontinuálně investujícím do domovů našich nájemníků a lokalit v jejich okolí. Koupě pro nás neznamená pouze další byty do portfolia, ale především mnoho životních příběhů a domovů našich nájemníků, které se stávají součástí naší skupiny. Fungujeme na

principu přístupu zahrnujícího vysokou profesní etiku, abychom se stali respektovanou a uznávanou firmou v Česku. Věříme v růst české ekonomiky a plánujeme zůstat dlouhodobě její součástí,“ dodává Hall.

Minulí vlastníci a správce investice Round Hill Capital začali po rebrandingu společnosti na RESIDOMO výrazně investovat do rekonstrukcí a zlepšování technického stavu budov a bytů. Investice v roce 2019 činily více než 1,2 miliardy Kč, což je o více než 400 milionů Kč více než v předchozích několika po sobě jdoucích letech.

Investice v této rekordní výši byly použity především na zateplování domů (snížení energetické spotřeby budov), výstavby půdních bytů a celkové revitalizace dlouhodobě podinvestovaných oblastí, jako jsou například Ostrava-Kunčičky.

Díky neustálému zkvalitňování služeb a technického stavu nemovitostí se společnosti podařilo téměř zcela obsadit byty v centru Ostravy a Havířova. Nyní jsou pozornost i investice zaměřeny na pronajímání v okrajových částech měst, kde se bude také realizovat velmi žádané seniorské bydlení (Havířov-Šumbark).

RESIDOMO je průkopníkem moderních služeb, které vysoce převyšují možnosti jiných větších pronajímatelů v Evropě. Například asistenčními službami pro seniory, nadačním fondem, který podporuje nájemníky, ale také například i podnikatele sídlící v nebytových prostorech RESIDOMO, a pomáhá tak rozvoji mikroekonomiky v centrech měst. Společnost také vybudovala tři komunitní centra a zavedla nové sociální programy, které často pomohly nájemníkům v těžkých životních situacích.

„Velmi oceňuji, že zástupci Round Hill Capital a akcionářů schválili nové projekty v letech 2018 a 2019 a tím i velké investice v Moravskoslezském kraji. To zlepšilo nejen služby a komfort pro nájemníky, ale i zvýšilo hodnotu společnosti,“ dodává Jan Rafaj, CEO RESIDOMO.

Sdílejte článek