Nejnovější zprávy: ​Na kraji Bělského lesa znovu funguje bistro a nově i veřejné toalety Galerie Díra zahajuje provoz v Domě kultury Ostrava výstavou fotografií

Politika

Senátorem za Ostravu-město bude porodník Šimetka

Senátorem ve volebním obvodu Ostrava-město bude Ondřej Šimetka (za ODS).

Foto: Facebook

Ve druhém kole senátních voleb získal 67,89 procenta hlasů. Druhý Zdeněk Jiříček (ANO) dostal 32,10 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz.

Druhého kola voleb se zúčastnilo 12,04 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 32,26 procenta.

"Myslím, že se zúročila práce, kterou jsme do toho vložili, i práce, kterou odvádím v Ostravě dlouhé roky. Na druhé straně to beru jako obrovský závazek, protože lidé, kteří mi dali svůj hlas, tak do mě vložili i značnou důvěru, a tomu závazku bych chtěl dostát," řekl padesátiletý Šimetka, který je přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky ve Fakultní nemocnici Ostrava a také vyučuje na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Volby podle něj ovlivnila voličská účast, ze které měli všichni strach. "Epidemiologická situace komplikovala volby, nebyly to jednoduché volby vlastně to ani neumožňovalo pořádný kontakt s voliči, takže jsem do poslední chvíle nevěděl, ale jako kandidát demokratických stran s takovou širokou podporou, tak jsem si věřil do druhého kola," řekl Šimetka.

Jiříček řekl, že svým způsobem takový výsledek voleb čekal. "Pana Šimetku, protikandidáta, podporovalo několik stran, takže ta podpora byla taková frontální a určitě se v tom projevil jakýsi odpor proti ANO ve spojitostí se současnou situací, takže upřímně řečeno jsem to čekal," řekl Jiříček.

Uvedl, že pokud bude s prosazováním některých věcí potřebovat pomoct, požádá Šimetku o pomoc. "Myslím si, že nám vyjde vstříc, protože jsme spolu asi hodinu kecali v rozhlase a myslím si, že to bylo přínosné. Přeji mu, ať se mu daří a ať si udělá čas na region a na občany, protože to bude časově velice náročné v jeho postavení," řekl Jiříček.

V 1. kole získal Šimetka 21,68 procenta hlasů, druhý Jiříček 21,87 procenta hlasů. V obvodu Ostrava-město usilovalo letos o senátorský post 13 kandidátů.

V roce 2014 zvítězil v Ostravě - městě Peter Koliba (za ANO). Ve 2. kole získal 52,93 procenta hlasů. Druhý skončil Petr Mihálik (ČSSD). Voleb se zúčastnilo 11 kandidátů.