Politika
10/11/2023 Petr Sobol

Situace v ostravských podnicích je vážná, hejtman svolal tripartitu

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Vzhledem k aktuální krizové situaci ve významných podnicích Moravskoslezského kraje svolává hejtman Jan Krkoška na pondělí 13. listopadu mimořádné předsednictvo krajské tripartity.

Ve čtvrtek se hejtman Krkoška sešel s šéfem Odborových svazů KOVO Romanem Ďurčem, aby se vzájemně informovali o dění v ocelářském průmyslu v regionu.

„V prosinci končí platnost kolektivní smlouvy zaměstnanců společnosti Liberty. Ta jim dává ochranu v případě negativního vývoje ve firmě. Je potřeba urychleně uzavřít smlouvu novou,“ upozornil moravskoslezský hejtman Jan Krkoška. „Na našich lidech mi pochopitelně záleží, s vedením společnosti jsem se sešel před třemi týdny, ale informace byly velice kusé,“ doplnil.

Vedení Moravskoslezského kraje také dlouhodobě apeluje na společnost Liberty, aby komunikovala své budoucí plány a chovala se zodpovědně vůči regionu, ve kterém zaměstnává 5 tisíc lidí. Hejtman s šéfem OS KOVO projednávali také předpokládané nárůsty cen energií, které by dle sdělení Romana Ďurča pro příští roky znamenaly o 650 milionů korun vyšší náklady pro Třinecké Železárny, 600milionový nárůst pro provozy Liberty a až 100 milionů korun výdajů navíc pro Vítkovice Steel.

Hejtman Jan Krkoška předpokládá, že výsledkem mimořádného zasedání předsednictva Tripartity MSK bude výměna konkrétních informací o stávající situaci v podnicích a o plánech do budoucna, případně konkrétní apely na vládu, která by se měla na situaci v Moravskoslezském kraji zaměřit.

Sdílejte článek