Sport
11/05/2022 Petr Sobol

Skvělá stovka na Zlaté tretře. V Ostravě poběží aktuálně nejrychlejší sprinter světa

Zlatá tretra Ostrava, která letos proběhne 31. května, si do startovního pole připisuje další velká jména.

Na mítink dorazí Ferdinand Omanyala, který v sobotu na zlatém mítinku v Nairobi zaběhl na stovce čas 9,85 a je aktuálně nejrychlejším sprinterem světa. Keňan, který loni zlepšil africký rekord na 9,77, bude mít v Ostravě premiéru.

Do Ostravy dorazí také druhý nejlepší africký sprinter historie, Jihoafričan Akani Simbine, který drží čas 9,84. Na olympiádě v Tokiu byl čtvrtý, stejně jako na Zlaté tretře v roce 2019 , v roce 2018 skončil druhý. Na startu budou taky nejrychlejší čeští sprinteři Jan Veleba, Zdeněk Stromšík a Dominik Záleský.

Parádní zážitek slibuje taky osmistovka mužů. Do Ostravy dorazí polský bronzový medailista z olympiády v Tokiu a halový mistr Evropy z roku 2021 Patryk Dobek, jehož osobním maximem je čas 1:43,73. Další hvězdou bude Nijel Amos z Botswany, stříbrný z OH 2012, finalista z OH v Tokiu a držitel třetího nejlepšího času historie 1:41,73. Mimochodem, stejný výkon má na kontě také aktuální prezident World Athletics Lord Sebastian Coe.

Na startu bude i medailista z mistrovství světa a olympijský finalista Amel Tuka z Bosny a britský halový rekordman Elliot Giles.

Nastupující generaci budou reprezentovat loňský juniorský mistr světa a sobotní vítěz z Nairobi Keňan Emmanuel Wanyonyi či Brit Max Burgin, který na Zlaté tretře Ostrava 2021 zaběhl evropský juniorský rekord 1:44,14.

Na Zlaté tretře se představí taky Gianmarco Tamberi, Johannes Vetter, Miltiadis Tentoglou, Joe Kovacs, Tom Walsh, Femke Bolová, Christine Mbomová, Megan Tapperová a Tina Šutejová. Stejně jako česká špička, mezi níž nebudou chybět Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Nikol Ogrodníková, Radek Juška, Tomáš Staněk, Zuzana Hejnová či Amálie Švábíková a další.

Předprodej vstupenek pokračuje a organizátoři i nejlepší atleti světa se 31. května od 17 hodina těší na plné tribuny. Loni v Ostravě startovalo 13 pozdějších olympijských medailistů. Všechny výkony mohou, stejně jako v roce 2021, sledovat diváci ve 140 zemích světa, kam putuje televizní signál.

Sdílejte článek