Cestování
18/02/2020 Petr Broulík

Stezka Valaška oslavila rok. Navštívilo ji skoro 300 tisíc lidí

​Třísettisícového návštěvníka Stezky Valaška nad Pustevnami očekávají její provozovatelé v některém z následujících víkendů.

Za rok provozu této soukromé turistické atrakce, kterou otevřeli 16. ledna loňského roku, se přišlo na toto lákadlo podívat už více než 280 tisíc návštěvníků. A chodí i v těchto dnech, kdy je nahoře na Pustevnách sníh.

Mnozí lidé přijeli na Pustevny zcela cíleně právě kvůli této nové atrakci v korunách stromů, z jejíchž chodníků a nejvyšší věže lze vidět nejen okolní Beskyd, ale i Jeseníky a některé slovenské hory.

„Navštěvují nás především rodiny s dětmi. Snažíme se být mezi podobnými atrakcemi nejdostupnější. Zatím jsme se však nesoustředili na reklamní kampaň v okolních zemích, především v Polsku a na Slovensku. Na to se chystáme až letos, přestože polští a slovenští návštěvníci už o naší stezce vědí a jezdí sem,“ řekl jednatel společnosti Beskydská panoramata Zdeněk Kořistka.

Doplnil, že o letních prázdninách byla návštěvnost Stezky Valaška nejvyšší, celkem sto tisíc lidí. „Hodně lidí se bálo, že když stezku otevřeme, Pustevny zkolabují. Nestalo se tak, snažíme se s obcemi Trojanovice, Prostřední Bečva a Rožnov pod Radhoštěm a policií nějak ten nával zvládat. Obce nakoupily pozemky a už na Ledové dny začalo fungovat lepší parkování a byla posílena kyvadlová doprava na Pustevny,“ vysvětluje Zdeněk Kořistka. „Samozřejmě se však počet návštěvníků zvýšil,“ připustil.

Jednatel Petr Káňa řekl, že provozovatelé stezky jako první přispěli padesáti tisíci korun do fondu, který vzniká a do něhož budou přispívat i obce, jehož finance půjdou právě například na financování kyvadlové dopravy a dalších opatření jako informační systémy, které uleví Pustevnám. „Očekává se v létě otevření Libušína a to bude další zvýšení návštěvnosti Pusteven,“ řekl jednatel Petr Káňa.

Provozovatelé Stezky Valaška ze soukromé společnosti Beskydská panoramata chtějí každý rok přidat na stezku nějakou další atrakci.

„Už loni jsme otevřeli nejvyšší trampolínové hřiště v republice, letos chystáme další. Jedním z nich je Chodník slávy, jehož první dlaždice či obtisky končetin slavných osobností přibudou na stezce už brzy. Tedy v příznivém počasí, kdy je bude možno do dřevěných podlah stezky zabudovat. V betonovém Chodníku slávy by měly být otisky rukou a nohou slavných osobností jako v Hollywoodu. Ovšem nebudou na něm otisky hollywoodských hvězd, ale slavných osobností Moravskoslezského a Zlínského kraje.

„Jako první už se na do betonových desek na neobvyklý chodník cti zvěčnili v prosinci legendární řidič závodu Paříž – Dakar Karel Loprais a jako druhý v lednu Richard Konkolski, neméně legendární jachtař a muž, který jako první Čech obeplul sám zeměkouli,“ sdělil jednatel Petr Káňa.

Dalšími hvězdami na Chodníku slávy by měl být bard Jarek Nohavica, fotbalista Milan Baroš či jedna z nejznámějších českých Miss Monika Žídková. „Zkoušíme oslovit pana cestovatele Miroslava Zikmunda, který minulý týden oslavil 101 let. Budeme jednat s pořadateli Colours of Ostrava a Zlaté tretry, abychom měli na chodníku slávy i otisky některých hvězd, které se těchto velkých akcí zúčastní,“ dodal jednatel.

Provozovatelé stezky Valaška by rádi měli na chodníku slávy i některého z odbojářů. „Místní nám pomáhají zjistit, zda tady ještě v oblasti žije některý z partyzánů, protože zdejší oblast Stolové byla centrem partyzánského odboje v Beskydech,“ řekl Zdeněk Kořistka.

Doplnil, že se provozovatel atrakce rozhodli ve spolupráci s ostravsko-opavským biskupstvím několikrát za rok darovat z výtěžku vstupného určité částky na charitu v rámci charitativního projektu Stezka Valaška, který pomáhá handicapovaným spoluobčanům.

„Předali jsme jim celkem 180 tisíc korun z vybraného vstupného. Darovali jsme šeky pro tři osoby, a když jsme zjistili, že jedna z obdarovaných má dvě postižené děti, přispěli jsme jí i určitou částkou ještě na automobil,“ dodal Zdeněk Kořistka.

Majitelé Stezky Valaška připravují také nové atrakce. „Zvláště pro děti, chceme ze stezky vytvořit velké dětské hřiště či park. Zejména chystáme dvě nové adrenalinové atrakce, které zatím u nás nemají obdobu. Jednou z nich je síťové hřiště a třípatrové dvanáct metrů vysoké dětské hřiště v samotné stezce. Loni nás napadlo také vybudovat na stezce sto padesát metrů dlouhou síťovanou trampolínu a s ní i dvojitý zip line, tedy sjezd na kladce. Šedesátikilometrovou rychlostí projedete mezi stromy a vyjedete na počátku stezky. Nic podobného tady v okolí není,“ říká Zdeněk Kořistka a dodává, že by obě atrakce měly začít fungovat před letní sezónou.

Provozovatele Stezky Valaška napadají další „šílené“ nápady. „Chystáme například na 1. května rekord v počtu nejvíce párů líbajících se na stezce ve výšce 1 099 metrů. Podobné rekordy už tady jsou, třeba největší počet líbajících se lidí na Petříně, ale nikdy v takové výšce. Není to nijak generově omezené,“ říká za organizátory Simona Cimmer.

Dodala, že organizátoři líbacího rekordu očekávají velký zájem a účastníci se nemusejí bát, že by stezku přetížili. „V létě návštěvnost stezky otestovali její nosnost dostatečně turisté. Přes den na ní bylo i tři a půl tisíce lidí. Každopádně projektována je na zátěž 500 kilogramů na metr čtvereční,“ dodala s úsměvem Simona Cimmer.

Připomněla, že Stezka Valaška nyní soutěží o ocenění pro nejlepší projekty v turistickém ruchu v kraji. Nominována byla v kategorii Nejlepší počin cestovního ruchu za rok 2019 a v kategorii Nejoblíbenější atraktivita v Moravskoslezském kraji.

Nejlepšího vyberou fanoušci i veřejnost.

Sdílejte článek