Cestování
23/01/2024 Admin PATRIOT

Svérázný sever Španělska: Objevte Bilbao i tajemný mys Fisterra

Bilbao. se souhlasem Radynacestu.cz

Není Španělsko jako Španělsko. Svérázný sever byl centrem průmyslu, dnes je spíše místem, kde si vyhráli architekti, končí pro mnohé důležitá životní pouť a začíná gastronomický ráj. Přijďte mu s cestovkou Radynacestu.cz na chuť i vy.

Bilbao je úchvatné baskické město s historickou čtvrtí, ve které najdeme spoustu příjemných hospůdek a barů s typickými místními „pintxos“, obdobou českých obložených chlebíčků, přičemž nad bohatostí a nápaditostí ingrediencí budete žasnout. Ten, kdo je spíše na sladké, ocení zdejší slavný dezert Carolina. „Pro milovníky dobrého jídla doporučujeme v dopoledních hodinách návštěvu tržnice Mercado de la Ribera. Proslulý místní trh přímo vyzývá k nákupu všemožných surovin i lahůdek a vtáhne vás do běžného života Španělů, kteří tady rádi nakupují,“ říká Renata Němcová, specialistka CK Radynacestu.cz na zájezdy do španělsky mluvících zemí.


Foto: Mercado de la Ribera

Kdysi to bylo ocelové město plné průmyslu, dnes je kouzelným městem s historickým centrem rozkládajícím se na pravém břehu řeky Nervión. Procházkou po zrekonstruovaném nábřeží řeky Nervión, jejíž meandry dělí město na dvě části, se dostanete ke gotické katedrále svatého Jakuba, která je zapsána na listině památek UNESCO, jako jedna ze zastávek na Svatojakubské cestě. Zastávek a staveb hodných obdivu je tu ale mnohem víc.

Chviličku na rozjímání si nechte u slavného mostu Zubizuri, což v řeči Basků, zvané euskara, znamená Bílý most, od španělského architekta Santiaga Calatravy. S Bilbaem je spojeno jméno dalšího významného architekta, a to Franka Gehryho, jehož úchvatná stavba Guggenheimova muzea stojí za zhlédnutí. Budova muzea z vápence, skla a titanu je přirovnávána k lodi, ke květině či k leklé rybě rozvalující se u řeky. Muzeum má své dva velké ochránce. Z jedné strany ho hlídá květinový pes Puppy, z druhé pavouk v nadživotní velikosti.


Most Zubizuri

Pro milovníky technických zajímavostí je tu další lahůdka, Biskajský most. Technická kuriozita z 19. století byla řešením problémů se spojením nestejnorodých břehů řeky, zároveň ale most nesměl překážet lodím vyplouvajícím z místního přístavu. „Jakým způsobem si s tímto technickým oříškem architekti poradili? Odpověď najdete na našich zájezdech do Bilbaa, které si naši cestovatelé sami vyžádali s tím, že známá místa už viděli a chtějí poznat Španělsko také z jiné stránky,“ říká Martin Šimek, majitel CK Radynacestu.cz.

Cíl poutníků Santiago de Compostela

Santiago de Compostela je cílem všech poutníků putujících po Svatojakubské cestě. Je to místo, kde se mísí milióny osudových pocitů pomyslného štěstí, očisty i pýchy. Procházka po starém městě s chrámy, kláštery i obytnými domy již z 12. století vám bude připadat téměř mystická. Město je spjato s působením apoštola Jakuba, který je uložen v místní impozantní katedrále věhlasné také obrovskou kadidelnicí, tzv. botafumeiro.


Santiago de Compostela

„Nádherný výhled na centrum města s katedrálou si vychutnáte z parku Alameda a zavítat můžete i na kopec Monte de Gozo, což je místo, odkud poutníci po dlouhé a strastiplné cestě poprvé zahlédnou svůj vytoužený cíl,“ radí průvodkyně CK Radynacestu.cz Markéta Petrlíková. Navečer zde, mimo pouliční osvětlení, uvidíte mléčnou dráhu Campus Stellae. Zkomolenina tohoto sousloví dala přídomek městu Compostela.

Legendami opředený Mys Fisterra

Ačkoliv Fisterra není součástí Svatojakubské cesty, řada poutníků míří až sem. Už samotný příjezd bude naplňovat vaše cestovatelské touhy. Cesta totiž vede krásnou galicijskou krajinou mezi kopci. Ostatně příroda ke Svatojakubské pouti neodmyslitelně patří a na mnohých místech potkáte i osla, zbloudilé krávy či koně.


Mys Fisterra

Pomyslný konec světa, galicijsky „Fisterra“, je považován za nejzápadnější místo pevninského Španělska a je opředen mnoha legendami. Pobřeží je tu lemováno romantickými zátokami a nedaleko leží nejvyhlášenější místní pláž Langosteira. Putování tak budete moci jednoduše vyměnit za relax u moře. Poznávejte svět, poznávejte sebe!


Pláž Lagosteria

Sdílejte článek