Společnost
15/02/2024 Petr Sobol

Swanky herničce se daří, na Feroně už se připravují na sezonu kolečkových sportů

Foto: se souhlasem Swanky

Ostravská organizace Swanky nabízí spoustu aktivit (nejen) pro děti. Nedávno otevřela ve Vítkovicích novou herničku a teď už chystá sezonu kolečkových sportů, která opět bude velmi pestrá.

V areálu Inline parku, který lidé v Ostravě znají jako „ten“ na Feroně, Swanky působí od jeho otevření. A společně s ním roste. „Musím říct, že i když areál nemá velkou publicitu, stal se přirozeně velmi významným místem uprostřed Ostravy, kde tráví rodiny aktivně a smysluplně svůj čas,“ řekla pro patriotmagazin.cz jedna ze spoluzakladatelek Swanky Kristýna Dekická.

Prozraďte, co všechno vlastně areál Inline parku nabízí?

Základem je inline bruslení, které je už řadu let masovým sportem. Bruslit se zvládne naučit každý, navíc je to finančně dostupný sport. Pokud k tomu přidáte areál s bezpečnými tratěmi v zeleném parku uprostřed města, má našlápnuto k úspěchu.

A co další aktivity?

Součástí je velmi slušně naprojektovaný skatepark, tenisové kurty, workoutové a dětské hřiště, basketbalové koše a betoňák na inline hokej. V bezprostřední blízkosti se rozrůstá moderní areál Lékařské fakulty Ostravské univerzity a celá lokalita ožívá v moderní část města. Vstup do areálu je zdarma, je tedy dostupný úplně všem.

Půjčujete na místě i vybavení na kolečkové sporty, nebo lidé musí mít své?

Ano, půjčujeme. Máme v nabídce minimálně padesát párů inline bruslí předního světového výrobce všech velikostí, trekové brusle, skateboardy, koloběžky, chrániče i přilby. V rámci organizovaných tréninků je půjčovna vybavení zdarma, děti tak nemusí vlastnit žádné vybavení. Koncept se nám osvědčil. Kolečkové sporty jsou tak dostupnější všem dětem a zároveň si rodiče nejprve mají možnost otestovat, jestli třeba bruslení jejich děti vůbec baví a má smysl vybavení pořizovat.

Co přilby, už se je lidé naučili nosit stejně tak, jako na kole?

Bohužel ne. V areálu, mým odhadem, jezdí přibližně osmdesát procent dospělých bez přilby. U dětí je to procento nižší, ale pořád je to překvapivě velké číslo a zažitý stereotyp. Pád na beton v rychlosti je totiž pád na beton - je jedno, zda jedete na bruslích nebo na kole, přilba je povinná výbava. Já bez helmy nevyjíždím, a to mám na bruslích už něco odježděno. Na všech našich organizovaných lekcích jsou přilby a chrániče u dětí povinné. Dospělé nakonec vždycky přemluvíme.

Kdy u vás odstartuje sezona organizovaných tréninků?

Naplno roztáčíme kolečka na inlinech s dětmi v dubnu, o víkendech učíme i dospěláky, občas nějakou školu a od loňské sezony nabízíme i lekce na trekovkách, které teď zažívají svůj malý boom. V létě přecházíme na sezonu sportovních kempů s intenzivní výukou inline bruslení a pro děti vypisujeme také Skate kemp. Ten ale realizujeme v porubském skate parku, kde dopoledne veřejnost nemůže a pro výuku dětí je tedy bezpečnější. V samotném areálu Inline parku s námi v létě sportuje v pracovní letní dny okolo čtyřicet dětí, po celé letní prázdniny. Turnusy kempů máme již vypsány na webu a zájem je každý rok velký.

Se Swanky je spojena také oblíbená akce Ostrava na kolečkách. Kdy uzavřete porubskou Hlavní třídu letos?

Uzavřít Hlavní třídu pro motoristy a vyhnat na ni sportující veřejnost je skvělý start jara. Je to pro nás i po těch letech takový happening, akce nemá žádný soutěžní cíl, není to závod, lidé si zkrátka přijdou zasportovat, potkat se, pobavit se. Veřejný prostor změní na chvíli svou tvář. Sama na místě potkám po zimě spousty známých, se kterými se potom po zbytek sezony potkáváme v areálu Inline parku při sportu. A o tom to je. Letos večerní jízda proběhne 26. dubna. Hned ráno po nás pak vyjedou na trať mtb cyklisté, tentokrát už závodit na Porubajku.

Plánujete v rámci sportovních aktivit i nějaké závody?

Po covidu ožívá soutěžení v okrajových sportech pomaleji. Spolupracujeme s Českým svazem kolečkových sportů. Cílem bylo přesunout do Ostravy významné poháry ve speed skatingu, bohužel profi dráha byla technologicky špatně zhotovena a aktuálně se konečně po pár letech, i díky novému vedení Ostravy, opravuje. Mezitím však vznikla dráha se světovými parametry v Opavě a významnější závody se pojedou tedy tam. Dokončení ostravské dráhy ještě nemá pevné datum, tedy nelze nic s jistotou plánovat, a proto se vše přesouvá na místa, kde změny nehrozí. Pro Ostravu je to škoda, nicméně znovu se například jedná, aby se vrátil alespoň na Hlavní třídu světový World Inline Cup, který měl svou tradici, a české poháry ve skateboardingu.

Před pár měsíci jste v areálu Inline parku otevřeli novou herničku. Jak se ji daří?

Zatím výborně. Provoz jsme otestovali koncem roku na prvních oslavách, v lednu už bylo o víkendech plno. A zatím se koncept herničky a oslav líbí. S každou oslavou a zpětnou vazbou klientů ladíme drobnosti, spíše provozní detaily, a chystáme, hlavně v prostorách bistra, nějaké úpravy. Herna určitě v areálu skvěle doplnila celou činnost Swanky. Na jaře se také otevřou další možnosti, jak oslavu pojmout, ať už formou piknik zóny venku pod stromem, nebo aktivně, kdy mohou naši lektoři zajistit oslavencům sportovní program.

Foto: se souhlasem Swanky
Sdílejte článek