Cestování
27/07/2022 Petr Sobol

Tato místa psala historii. 7 hradů a zřícenin, které byste na svých letních cestách neměli minout

Moravskoslezský kraj nabízí spoustu turistických lákadel. Patří mezi ně i hrady a zříceniny, které se rozhodně vyplatí navštívit.

Hrady psaly historii a výrazně jsou spjaty také s dějinami dnešního Moravskoslezského kraje. Přestože z nich mnohdy zbyly už jen zříceniny, stále to jsou místa, která lákají k návštěvě. Prozkoumejte je s námi.

Hrad Hukvaldy


Foto: Miroslav Slaný

Hukvaldy se proslavily coby rodiště skladatele Leoše Janáčka, ale také díky největší hradní zřícenině na Moravě, jejíž kořeny spadají do poloviny 13. století. V současnosti je hrad Hukvaldy velmi dobře zachovalý a dobře dostupný. Nabízí krásné výhledy do okolí a k procházkám láká i přilehlá obora plná daňků. Během léta se zde koná taky řada zajímavých akcí.

Hrad Sovinec


Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Hrad Sovinec, který pochází z první třetiny 14. století, leží zhruba čtrnáct kilometrů od Rýmařova. V letech 1784 a 1945 vyhořel, následně se však začalo s jeho rekonstrukcí. Na hradě se konají různé kulturní akce, jarmarky, vystoupení šermířů či předvádění řemesel, během prohlídky se navíc můžete podívat i do podzemí.

Zřícenina hradu Starý Jičín


Foto: se souhlasem Starého Jičína

První písemná zmínka o dnešní zřícenině hradu, který se tyčí nad Starým Jičínem, pochází z roku 1240. Hrad měl několik majitelů, na konci 18. století se však stal majetkem rodu Seilernů, kteří o něj neměli zájem a z místa postupně začala vznikat zřícenina. I ta ale rozhodně stojí za návštěvu, stejně jako místní vyhlídková věž, ze které je nádherný výhled do všech stran.

Hrad Štramberk


Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Štramberk turistům nabízí spoustu lákadel. Jedním z nich je i zřícenina hradu, který vznikl nejspíš v první třetině čtrnáctého století. Po roce 1783 se část hradu zřítila a zbylé zdivo začalo být rozebíráno na stavební materiál, přesto je toto místo stále hojně vyhledáváno - především díky Štramberské Trúbě, která je věží zdejšího původního hradu. V současné době slouží jako rozhledna.

Slezskoostravský hrad


Foto: Jan Král

První zmínka o Slezskoostravském hradu, který leží v Ostravě, pochází z konce 13. století, kdy plnil funkci zeměpanské pevnosti. O tři století později byl přestavěn na renesanční zámek, ten byl ale později poznamenán těžbou uhlí pod Slezskou Ostravou a od 18. století v důsledku důlní činnosti klesl o 16 metrů. Slezskoostravský hrad chátral, v roce 2004 byla ale dokončena velká obnova a dnes je přístupný veřejnosti, která jej vyhledává čím dál víc. Zároveň hostí řadu kulturních a společenských akcí.

Zříceniny u Krnova a Kopřivnice

K zajímavým výletům lákají také zříceniny u Krnova (Šelenburk – zřícenina hradu Cvilín) nebo Kopřivnice (zřícenina hradu Šostýn). Z hradu Cvilín se dochovaly široké zdi, hluboká studna, kruhová věž a obranný příkop, Šostýn zase připomíná příkop a dva valy, ale taky zříceniny zdí hradeb, paláce a věže.

Sdílejte článek