Auto
19/10/2023 Václav Menšík

Terénní vozy Ineos Grenadier v Ostravě představila jezdkyně rallye

Foto: Radim Kolibík, Magazín PATRIOT

Ineos Grenadier je auto, jež bylo navrženo pro ty, kdo potřebují skutečného pracanta, co se nezalekne vůbec žádného terénu a zároveň se bude příkladně chovat i na silnici. My se to vydali ověřit do areálu ostravského off-road centra Libros.

Dajbych 4 x 4 jsou Plzeňáci, ale když mají Ostravákům představit svůj nejnovější přírůstek v nabídce, moc dobře ví, že Libros je ta nejlepší volba nejen pro právoplatné vyznavače jízdy v terénu.

V areálu ostravského polygonu na nás čeká několik vozů Ineos a hlavně jejich řidičky. Michaela Maňovská a její dcera Isabella. Krásné dámy, jejichž křehkost dokonale kontrastuje se svalnatými offroady. První kladné body pro Ineos.

Já ovšem už nejsem žádný školák, takže se nenechám mýlit zdánlivou nepatřičností drobné ženy za volantem pracovního stroje, poctivě se připoutám, mobil schovám do kapsy a hledám, čeho se budu držet. A dobře dělám! Od prvních metrů vidím, že Míša to má fakt v ruce. Tahle holka si sem opravdu neodskočila od plotny!

Řítíme se do terénu, kterým tu většinou projíždí jen hasičské speciály, zapírám se do sedačky Recaro a když to rozdýchám, kochám se dokonalým koncertem, který řidička i auto předvádí. Z počátku jsem byl smutný, když mi oznámili, že dneska za volant nemůžu, ale teď musím sebekriticky uznat, že je to moc dobře! Ještě se musím hodně učit.

Grenadier, který v sobě spojuje britský design a německou preciznost, je v terénu jako doma. Má tři mechanické uzávěrky, redukční převodovku a samozřejmě rámovou konstrukci. Michaela, která v sobě spojuje řidičské umění rallye jezdce a šarm dámy z Le Mans, s grácií vede auto proti největšímu stoupání a když mi ukazuje boční náklon, nenuceně se usmívá, zatímco já se musím držet zuby nehty. Naštěstí je čeho, i na to při konstrukci auta mysleli. V kabině jsou pořádná madla, tlačítka všech funkcí jsou robustní, aby je bylo možné ovládat i v rukavicích a zároveň je design interiéru hezky moderní.

Ve třetím kole se trochu aklimatizuji a konečně se dostaneme k tomu, kdo že je to vlastně ta Michaela Maňáková. Hned jsem věděl, že je to závodnice! Dneska už nezávodí v rallye ani v driftchallenge, je vyhledávanou filmovou kaskadérkou a instruktorkou off-road jízdy přímo pro Ineos Grenadier, ve kterém začínala už před třemi lety, kdy se jí do ruky dostaly první prototypy, takže je zná do poledního šroubku. Nikoho lepšího jsem si pro představení vozu vážně nemohl přát!

V Librosu mají i velkou asfaltovou plochu a tam mě Michaela přesvědčí, že záměr vyrobit auto mimořádně schopné v terénu a zároveň příjemné na silnici, se inženýrům Ineosu povedl. Grenadier je stabilní, v kabině je docela ticho a když přijde na kritické brždění na asfaltu, zůstává auto klidné jako běžné SUV. A to je v tomto případě velká poklona!

Foto: Radim Kolibík, Magazín PATRIOT
Sdílejte článek