Těšín - tak tam se těším! Město na hranicích s Polskem nabízí spoustu lákadel
Hledáte snadno dostupné město s geniem loci, památkami, dobrým gastrem, zajímavou minulostí a kouzelnými kontrasty? Těšín na řece Olze je místo, do kterého se snadno zamilujete.
Z Českého Těšína pochází geniální bard Jarek Nohavica stejně jako nejslavnější český gauner Radovan Krejčíř. Turisticky profláklá je především polská část města se zámkem a přitažlivým historickým centrem - Cieszyn. Ulice tu jsou multikulturní v pravém slova smyslu a plynule se zde prolínají tři jazyky - čeština, polština a mistni nareci ponaszymu.
Z Ostravy přijíždíme Pendolinem. V Českém Těšíně jakožto zastávce na třetím železničním koridoru zastavují také mezinárodní vlaky, které pokračují na Slovensko, což dělá z Těšína místo ideálně dostupné nejen z Ostravy, ale i z Olomouce, Pardubic nebo Žiliny. Jízdenka vychází na stovku, klasickým osobákem se pak s in kartou svezete jedním směrem za příjemných 60 korun.
Současný Těšín představuje unikátní urbanistický mix. Najdeme tu bulvár jak vystřižený z devadesátek s blednoucími nápisy a večerkami plnými levného likéru pro rozjařené nakupující, krásně zachovalé vilové čtvrti stejně jako ulice s moderními přestavbami, které jsou bez diskuze na úrovni západní Evropy. Těšín více než Ostrava nebo Frýdek-Místek unikl nelítostnému bourání v dobách komunismu a polská i česká část se vyznačují kompaktní zástavbou s minimem prázdných proluk, krásně opravenými náměstími a hlavně čilým ruchem v ulicích, což je oproti prázdně působící víkendové Ostravě příjemná změna.
Míříme obkouknout místní trh, abychom načerpali inspiraci pro centrum Ostravy, kde obyčejná tržnice není. V Těšíně jako by fungovalo kouzlo obyčejnosti. Nemusíte vymýšlet zbytečné přívlastky jako farmářský, když vám už před honosným hotelem Piast přímo naproti vlakové stanice stojí první trhovec se základním sortimentem naskládaným jednoduše na zemi. V Těšíně panuje okurková sezona - myšleno doslova! Pokračujeme ještě o padesát metrů dál k většímu trhu, kde už se lidé mačkají u přepravek a do sáčků ukládají zralá rajčátka, brambory, voňavé ovoce nebo třeba červený rybíz. Ten mám naštěstí na zahradě. Pro okurky na zavařování si přijedu až za týden, dneska tu jsme přece na výletě!
Popocházíme o dalších padesát metrů dále po ulici Střelniční, protože se tu nachází jeden ze skutečných kavárenských klenotů celého Moravskoslezského kraje. Kamerlík nedávno oslavil své teprve druhé narozeniny, s přehledem však strčí do kapsy kdejakou ostravskou kavárnu. Zdejší prostředí vás okamžitě nadchne. Kamerlík má neotřelý design interiéru, kterému vévodí široká malba nad barem, pečlivě udržovanou zahrádku se vzrostlou vrbou, vypiplané kafe a domácí zákusky. Horký letní den si žádá poctivě vychlazenou cold brew.
V těsné blízkosti Kamerlíku vyrůstá pozoruhodná čtvrť. Už dokončenou přestavbu Těšínských papíren na obchodní centrum brzy doplní přestavba chátrajících brusíren v kulturní centrum a novostavba zbrusu nového bytového domu, to vše ve střízlivém provedení s překvapivou mírou dobrého vkusu. Vedle Kamerlíku je pak v interiéru podobně hezky vyvedený bezobalový obchod a jen o dalších asi 100 metrů dál směrem k řece Olze a státní hranici moderní burgrárna Holy Cow s masem od dnes už proslulého Bobra. Dali jsme si jejich základní bacon cheese a nadlábli se tak dobře, až se z toho člověk cítil lehce provinile, zvlášť když to zapil svěžím ležákem z Albrechtického pivovaru.
Než se vydáme přes Olzu, ještě rychle v Českém Těšíně vypíchneme pozoruhodnou funkcionalistickou budovu gymnázia od architekta Jaroslava Fragnera z let 1932-1935, která je i po devatesáti letech ve skvělém stavu. To ne vždy bývá pravidlem, například podobně laděná prvorepubliková hudební škola od Bohuslava Fuchse ve Vítkovicích po prapodivných úpravách ztratila cosi ze své původní krásy a jednoduchosti. Těšínské gymnázium je jen jednou z řady zajímavých staveb, takže vřele doporučuji, abyste se do města vydali, brouzdali ulicemi a objevovali jednotlivé skryté klenoty.
Je na čase vydat se na zámek.....na polskou stranu..... Procházíme krásným parkem na české straně Olzy směrem k mostu na Hlavní třídě, zámek se totiž nachází hned za ním, sotva tak překročíte Olzu, už vás vítá socha na počest slezským legionářům a vstupní brána. Zámecký park s vyhlídkou na českou stranu je přístupný zdarma a protože je současný zámek domovem designu, jsou po parku rozesety nevšední umělecké kusy nábytku, s nimiž se lidé zvesela fotí. Za 20 zlotých pak vystoupáte na Věž Piastovců, která zbyla z původního gotického hradu, než byl tento v 19. století přestavěn na zámek. Minout pak rozhodně nelze ani rotundu Sv. Mikuláše, kterou mají Poláci na bankovce s hodnotou 20 zlotých a během návštěvy lze některé jejich turisty spatřit, jak bankovku vytahují a fotí si ji spolu s rotundou.
Rázovat tam a zpět úžasným letním Těšínem není jen tak, tudíž se běžíme zchladit do kavárny Kornel i Przyjaciele, která je v jedné z bočních uliček směrem k Rynku. Pokud jste to stejně jako já netušili, pak vězte, že na polské straně si nemáte říkat o filtr, nýbrž poproste o ,,přelev". Kavárna je zároveň knihkupectvím a chcete-li dál trénovat svou znalost jazyka polského, na zdech a dveřích narazíte na spoustu důvtipných citací slavných autorů včetně Bohumila Hrabala. Vnitřek kavárny je velmi útulný, částečně potemnělý a zvlášť v zimě, kdy za okny mrzne a z oblohy se snáší sníh, to tu musí mít úžasnou atmosféru.
Pokud vás opět přepadl hlad, máme tip na další skvělé místo s burgry. Burger Brothers sídlí na Rynku, nabízí široké menu a dáte si tu kromě tradičních kombinací i ty nezvyklé jako vegetariánský halloumi burgr s guacemole, Koreou inspirovaný kimchi burgr nebo pořádně ostrý mexický hamburger. Burger Brothers se dobře znají s provozovateli Holy Cow a když si chtějí pochutnat a zároveň odpočinout od své vlastní gastronomické tvorby, skočí si na burgr právě k nim. Když k vám chodí mlsat konkurence, je to jasný důkaz, že máte úžasné jídlo.
Každý den má jenom 24 hodin a stihnout nelze vše, pádíme tedy před odjezdem ještě na rychlý skok do Benátek! Ty tvoří krásně opravené domečky okolo mlýnského náhonu na ulici Przykopa. Voda je pro každé město doslova požehnáním. V ulici najdete galerii a v bývalém mlýně dnes i kulturní centrum, kde se pořádají politicko-filozofické debaty. Osobně mě těší, když starší budova najde nové, smysluplné využití. Před mlýnem jsme narazili na skupinku mladých Poláků, jak i po oficiální diskuzi dál živě diskutují o politice, což ukazuje, že inspirativní Těšínské Benátky nejsou jen jakousi historickou stafáží, ale živým místem s budoucností.
Kdybych měl být úplně upřímný, jeden den je k návštěvě Těšína málo. Přijeďte tedy nejlépe na celý víkend, ubytování zvlášť na polské straně seženete snadno a budete mít možnost v klidu navštívit například opravené Muzeum Těšínska na straně české. Další pozoruhodná místa jako studnu Tří bratří,........ kterou jsem dnes jeste ani nezmínil……, už budete muset při své návštěvě objevit sami. Takže na co ještě čekáte? Těšín se na vás přeci taky těší.