Cestování
23/03/2019 Marek Síbrt

Tip na víkendový výlet: Přivítejte jaro v Osoblaze!

​Osoblažský výběžek bývá často zmiňován jako jedna z nejodtrženějších částí naší země s řadou problémů.

Ty vznikly v polistopadovém období v důsledku ukončení činnosti zemědělských družstev, v nichž pracovala velká část zdejších obyvatel.

Na oblasti je navíc stále patrné, jaký dopad na ni měl poválečný odsun místního většinově německého obyvatelstva, a počet obyvatel nikdy nedosáhl zpět předválečné úrovně.

Výběžkem již od roku 1898 prochází úzkokolejná Osoblažská železnice spojující Třemešnou s Osoblahou. Ta je v současnosti spolu s cykloturistikou nejčastějším důvodem, proč do oblasti směřují turisté. Ale je to škoda.

Oblast stranou návalů turistů a bez supermoderních zábavních parků a wellness center má co nabídnout i v období přicházejícího jara, kdy na kole vyrážejí prozatím jen ti nejotužilejší z nás.

Špatná dopravní dostupnost má na jednu stranu negativní dopad na místní ekonomiku, na stranu druhou si místní krajina zachovala svůj tradiční zemědělský ráz s minimem průmyslu a dalších znečišťujících faktorů.

Osoblažsko je krajem poutníků romantiků a stojí za to ji alespoň během víkendu prozkoumat. Renesanční perla Slezských Rudoltic Na výlet vyrazíte ze Slezských Rudoltic. Jejich dominantu tvoří renesanční zámek v současnosti ve vlastnictví městysu – prohlídky monumentálního objektu se nekonají, ale za návštěvu stojí minimálně okolní park.

Dojet sem můžeme úzkokolejkou z Třemešné ve Slezsku, nebo autem a přespat v pensionu na náměstí. Ten vás vlastně překvapí tím, že i v tak odtrženém koutě naší země najdete příjemné ubytování a restauraci za ceny, u nichž si myslíte, že se někdo při tvorbě ceníků spletl. Meníčko 69 korun, ubytování v dvoulůžkovém a moderně zařízeném pokoji za 550 korun…

Červená turistická značka nás po čtyřech kilometrech ze Slezských Rudoltic dovede do obce Dolní Povelice, kde se poprvé setkáte s řekou Osoblaha. Po kilometru cesty po silnici – ale s velice řídkou dopravou – dorazíme k působivému Bohušovskému rybníku.

Kolem rybníka pokračujete kolem meandrující Osoblahy po červené značce až k rybníku Pod hradem. V jeho blízkosti byl vybudován areál sloužící k letní rekreaci. Ubytování v chatkách, rybařina, tenis, nohejbal…

Když přejdete úzkokolejnou trať, která v těchto místech kopíruje tok Osoblahy, můžete vyjít na zříceninu Fulštejn. Bohušov je podélná obec, jejímž středem protéká Osoblaha. Ze Slezských Rudoltic do Bohušova jste ušli zhruba osm kilometrů a můžete se úzkokolejkou vrátit zpět.

Půjdete-li dále po červené značce podél řeky dál, dojdete do centra zdejší oblasti – do Osoblahy. Celý výlet se pak protáhne zhruba na dvanáct kilometrů, ale je s ohledem na krajinu velmi nenáročný s malým převýšením.

Osoblaha byla na konci války téměř kompletně zlikvidována, německé obyvatelstvo bylo odsunuto a místní zástavba byla poměrně necitlivě vybudována kompletně nová.

Například v 60. letech byly odstřeleny trosky místního cenného kostela, při odstraňování trosek po válečné zkáze byly často zničeny i opravitelné domy. V Osoblaze najdete udržovaný židovský hřbitov pocházející z 15. Století, kde se pohřbívalo ještě před druhou světovou válkou, během které byl těžce poškozen.

Obec je v rámci mikroregionu vlastně také unikátní. Místní lidé o ní mluví s despektem. Tam by se prý nikdy nepřestěhovali. V obci pobývá přes tisíc obyvatel, před sto lety jich bylo třikrát víc.

Osoblaha je dnes paneláková obec se socialistickým náměstím. A dá se tady obědvat. V restauraci s příznačným názvem. Nostalgie. Z ní máte výhled na lokalitu U děla. Památník druhé světové války, u nějž se podle místních odehrála řada důležitých momentů pro život místních.

První polibky, první pivo a flaška z obchodu, první…Přivítejte jaro v Osoblaze!

Sdílejte článek