Cestování
11/10/2019 Marek Síbrt

Tip na výlet: ​Heřmanický rybník, ráj rybářů. Divočina u věznice, šachty a haldy

Čtvrt hodiny trolejbusem z centra Ostravy nebo hlavního vlakového nádraží se nachází v části Heřmanice unikátní přírodní lokalita, kterou byste kousek od bývalého ocelového srdce republiky nečekali.

Poté, kdy projedete kolem věznice, bývalého černouhelného dolu (od počátku do konce těžby na začátku 90. let minulého století nesl postupně názvy Ida, Důl Rudý Říjen a Heřmanice), za nímž se tyčí mohutná a v současnosti odtěžovaná šachta s nezanedbatelným podílem uhelné hmoty, a sociálně problematické lokality Liščina, dorazíte k Heřmanickému rybníku.

Heřmanice byly až do poloviny 19. století zemědělskou obcí. Vše změnil objev černého uhlí, které se v dole Ida začalo dobývat. Rybníky podle historických pramenů v oblasti existovaly již ve 14. a 15. století.

Současný unikátní biotop Heřmanického rybníka s rozlohou 116 hektarů slouží od sedmdesátých let minulého století jako záchytná nádrž, do níž jsou čerpány slané důlní vody (solanka). Tyto silně mineralizované vody s obsahem bóru a jódu je možné vypouštět dále do Odry jen při dostatku vody, aby došlo k jejich dostatečnému naředění a řeka neměla místo sladkovodního charakteru spíš parametry moře.

Kolem rybníka je vyznačena naučná stezka. Je nenáročná a dlouhá zhruba čtyři kilometry. Vede po zpevněné cestě kolem rybníka, má pět zastavení a nabízí unikátní výhledy na vodní plochy s dominantou v pozadí v podobě nejrozlehlejší ostravské haldy bývalého dolu. Ta se v současnosti odtěžuje, proces zabere spolu s konečnou rekultivací lokality ještě několik desetiletí.

Rozlehlá vodní plocha je lemována rozsáhlými porosty rákosí a vlhkomilných dřevin. Toto prostředí tvoří z lokality ornitologické stanoviště mezinárodního významu. Každoročně tudy proletí 250 druhů ptáků.

V současnosti rybník slouží především rybářům. Ti mají vybudované unikátní dřevěné posedy, přístřešky či chatky daleko nad vodní hladinou, k nimž vedou dlouhé a úzké přístupové lávky. I to dodává rybníku nádech exotičnosti, který v naší zemi jinde nenajdete. Během chvilky se pocitově ocitnete někde v jihovýchodní Asii.

Těchto stanovišť pronajímaných rybářům je na rybníce kolem sedmdesáti. Když je posed obsazený a obyvatel přístupný návštěvě, je příchod přístupný, když jeho nájemce odchází, zabezpečí přístup zvednutím části přístupové cesty a zamčením fošny na zámek – padací most po Ostravsku.

Důležité upozornění: Při příjezdu do lokality respektujte značky zákaz vjezdu, které jsou na silničkách a lesních cestách při odbočení z hlavní silnice směrem na Rychvald umístěny.

Vaše touha zaparkovat co nejblíže naučné stezce, abyste mohli vyjít na výlet přímo v lese poblíž úchvatné vodní plochy, pak nebude vykoupena autem za zamčenou závorou, jako se to stalo autorovi článku. Klíčník se tady v ostravské džungli hledá poměrně těžce, zdlouhavě a komplikovaně.

Rada na závěr: zachránit vás může jen myslivec, nebo rybář.

Sdílejte článek