Nejnovější zprávy: Převrat! Vondrák má jako hejtman skončit, kdo ho nahradí? Mladá žena na Frýdecko-Místecku přežila srážku s vlakem

Cestování

Tip na výlet: ​Heřmanický rybník, ráj rybářů. Divočina u věznice, šachty a haldy

Čtvrt hodiny trolejbusem z centra Ostravy nebo hlavního vlakového nádraží se nachází v části Heřmanice unikátní přírodní lokalita, kterou byste kousek od bývalého ocelového srdce republiky nečekali.

Foto: Marek Síbrt

Poté, kdy projedete kolem věznice, bývalého černouhelného dolu (od počátku do konce těžby na začátku 90. let minulého století nesl postupně názvy Ida, Důl Rudý Říjen a Heřmanice), za nímž se tyčí mohutná a v současnosti odtěžovaná šachta s nezanedbatelným podílem uhelné hmoty, a sociálně problematické lokality Liščina, dorazíte k Heřmanickému rybníku.

Heřmanice byly až do poloviny 19. století zemědělskou obcí. Vše změnil objev černého uhlí, které se v dole Ida začalo dobývat. Rybníky podle historických pramenů v oblasti existovaly již ve 14. a 15. století.

Současný unikátní biotop Heřmanického rybníka s rozlohou 116 hektarů slouží od sedmdesátých let minulého století jako záchytná nádrž, do níž jsou čerpány slané důlní vody (solanka). Tyto silně mineralizované vody s obsahem bóru a jódu je možné vypouštět dále do Odry jen při dostatku vody, aby došlo k jejich dostatečnému naředění a řeka neměla místo sladkovodního charakteru spíš parametry moře.

Kolem rybníka je vyznačena naučná stezka. Je nenáročná a dlouhá zhruba čtyři kilometry. Vede po zpevněné cestě kolem rybníka, má pět zastavení a nabízí unikátní výhledy na vodní plochy s dominantou v pozadí v podobě nejrozlehlejší ostravské haldy bývalého dolu. Ta se v současnosti odtěžuje, proces zabere spolu s konečnou rekultivací lokality ještě několik desetiletí.

Rozlehlá vodní plocha je lemována rozsáhlými porosty rákosí a vlhkomilných dřevin. Toto prostředí tvoří z lokality ornitologické stanoviště mezinárodního významu. Každoročně tudy proletí 250 druhů ptáků.

V současnosti rybník slouží především rybářům. Ti mají vybudované unikátní dřevěné posedy, přístřešky či chatky daleko nad vodní hladinou, k nimž vedou dlouhé a úzké přístupové lávky. I to dodává rybníku nádech exotičnosti, který v naší zemi jinde nenajdete. Během chvilky se pocitově ocitnete někde v jihovýchodní Asii.

Těchto stanovišť pronajímaných rybářům je na rybníce kolem sedmdesáti. Když je posed obsazený a obyvatel přístupný návštěvě, je příchod přístupný, když jeho nájemce odchází, zabezpečí přístup zvednutím části přístupové cesty a zamčením fošny na zámek – padací most po Ostravsku.

Důležité upozornění: Při příjezdu do lokality respektujte značky zákaz vjezdu, které jsou na silničkách a lesních cestách při odbočení z hlavní silnice směrem na Rychvald umístěny.

Vaše touha zaparkovat co nejblíže naučné stezce, abyste mohli vyjít na výlet přímo v lese poblíž úchvatné vodní plochy, pak nebude vykoupena autem za zamčenou závorou, jako se to stalo autorovi článku. Klíčník se tady v ostravské džungli hledá poměrně těžce, zdlouhavě a komplikovaně.

Rada na závěr: zachránit vás může jen myslivec, nebo rybář.