Byznys
22/10/2023 ČTK

Továrna budoucnosti! Mondelez v Opavě vybuduje linku na výrobu sušenek Oreo

Foto: se souhlasem Mondelez

Mezinárodní výrobce sušenek Mondelez International investuje do svého závodu v Opavě 65 milionů dolarů, což je v přepočtu přes 1,5 miliardy korun. Za ty vybuduje Továrnu budoucnosti.

Společnost vybuduje novou linku na výrobu sušenek Oreo. Jejich výrobu navýší o 63 procent, což představuje ročně 37 tisíc tun sušenek. Podnik přijme navíc 140 lidí. Linku by chtěl do provozu uvést do dvou let. Novinářům to řekli ředitel výrobního klastru společnosti Mondelez v Česku Emmanuel Chilaud a projektová manažerka Veronika Chromečková.

Nová linka podle nich upevní pozici opavského závodu jako největší továrny Mondelez na sušenky v Evropě. Celá produkce linky bude určena pro zahraničí, což má podpořit růst trhu této značky v Evropě.

"Velkou zajímavostí linky je stometrová elektrická pec, která je největší na světě v mondelezím podání. Díky tomu, že budeme mít elektrickou pec, šetříme energii, pec je mnohem efektivnější. Zbavujeme se závislosti na fosilních palivech a ta délka samotná je velmi zajímavá. Jedna z částí projektu se zaobírá i dovedením přívodu elektrické energie k páteři závodu," řekla Chromečková.

Linka s nejmodernější robotikou bude v továrnách Mondelezu čtvrtá největší na světě, přičemž v Opavě už funguje třetí největší linka. Projekt zahrnuje také výstavbu zázemí pro zaměstnance. Nové výrobní zařízení firma z velké části instaluje v dosud nevyužívané hale, kterou postavila už dříve se záměrem rozšířit výrobu. Mondelez nyní v Opavě vyrábí ročně pět miliard sušenek Oreo, s novou linkou jich bude osm miliard.

Chilaud řekl, že pro opavský závod je důležité, že ho Mondelez vybral pro výstavbu nové linky. "Mondelez má v Evropě hodně továren na sušenky. Vybrali nás, protože tady v regionu máme hodně šikovné lidi, najdeme inženýry i operátory, kteří jsou schopni vést stroje, roboty, ale taky protože jsme už měli připravené místo, nepotřebujme tolik času na přípravu," řekl Chilaud.

Mondelez působí v České republice a na Slovensku od roku 1992, má pět výrobních závodů a zaměstnává 2900 lidí. V závodě v Opavě pracuje přes 1000 lidí, kromě sušenek Oreo se tam vyrábějí například sušenky a oplatky Opavia, sušenky BeBe Dobré ráno, pečivo Brumík, oplatky Fidorka, čokoláda Figaro, oplatky Miňonky a Tatranky nebo krekry TUC.

Tradice výroby sušenek v Opavě sahá do roku 1840. Historie továrny je spjata s rodinou zakladatelů cukrovinkářské výroby Fiedorů, které dodnes připomíná kulatá oplatka Fidorka. V novém výrobním areálu v části Vávrovice podnik sídlí od roku 1997.

Sdílejte článek