Cestování
07/01/2019 Tomáš Svoboda

Valašské muzeum má za sebou rekordní rok, do nového jde s novým názvem

Rekordních 353 292 návštěvníků zavítalo v roce 2018 do areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (VMP). Jedná se o nejvyšší návštěvnost za posledních šestnáct let.

"Jsem rád, že nehmotné kulturní dědictví můžeme prezentovat stále se zvyšujícímu počtu návštěvníků a naplňovat tím poslání našeho muzea," sdělil ředitel muzea Jindřich Ondruš s tím, že návštěvnicky nejúspěšnější byly pořady Velikonoce na Valašsku, Vánoční jarmark a Starodávný jarmark.

Jak muzeum dále informovalo, uplynulá sezóna byla zacílena na dětské návštěvníky, pro které vznikla řada zajímavých pořadů, výstava o hračkách a otevřen byl nový dětský dvorek v Dřevěném městečku.

Kromě toho se podařilo realizovat pestrou škálu programů, jichž se zúčastnila spousta známých interpretů.

Co se týče samotného skanzenu, významnou událostí bylo například prosincové slavnostní otevření zrekonstruovaného kostela sv. Anny, který se nachází v areálu Dřevěného městečka.

Právě tam bude v sobotu 23. února zahájen program Valašského roku 2019, a to tradičním Masopustem.

Další novinky pro rok 2019 se týkají také samotného fungování rožnovského skanzenu.

Národní muzeum v přírodě

V závěru loňského roku došlo na základě rozhodnutí ministra kultury ČR ke spojení čtyř muzeí v přírodě, mezi které patří také soubor staveb lidové architektury Příkazy, soubor lidové architektury Zubrnice a soubor lidových staveb Vysočina.

Po uzavření smlouvy, která byla podepsána 11. prosince 2018, byly soubory staveb převedeny právě do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Ministr kultury Antonín Staněk zároveň podepsal zřizovací listinu, na základě které vznikla nová kulturní instituce "Národní muzeum v přírodě".

"Významnému milníku v historii souborů lidové architektury předcházel dlouhodobý záměr spojení muzeí v přírodě, kterých vychází z koncepce rozvoje muzejnictví v ČR na období 2015 – 2020. Smyslem spojení čtyř skanzenů je optimalizace i zefektivnění správy muzeí tohoto typu," vysvětlil ministr.

Podle ředitele VMP Jindřicha Ondruše se vznikem Národního muzea v přírodě zvýší potenciál pro zapojení do rozsáhlých a mezinárodních vědeckých projektů a bude vytvořena platforma pro sdílení dobré praxe i vývoj nových trendů v oblasti ochrany, zachování a interpretace kulturního dědictví.

Po změně názvu na Národní muzeum v přírodě je stávající Valašské muzeum v přírodě jedním z organizačních útvarů nově vzniklé příspěvkové organizace.

Sdílejte článek