Byznys
24/10/2017 ČTK

Ve Vítkovicích Machinery Group je stávková pohotovost, lidé dostali jen část výplaty

Odbory ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group vyhlásily v pondělí až do odvolání stávkovou pohotovost.

Důvodem je porušení kolektivní smlouvy, hlavně nedodržení výplatního termínu, řekl předseda Základní organizace OS KOVO Vítkovice Těžká technika Martin Sýkora. Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková řekla, že firma odborářům posunutí výplat oznámila a část mezd plošně vyplatila.

Na situaci v podniku upozornil server iDnes. Dalšími důvody pro vyhlášení stávkové pohotovosti byly nevyplacení příspěvků na kulturu a dětské rekreace nebo nevyjasněná situace ve financování výroby.

„Odbory byly dlouho trpělivé, aby svými kroky nepoškodily pověst podniku, bohužel se situace nemění a krize se čím dál více prohlubuje. Vzniká frustrace zaměstnanců z budoucnosti. Opožďováním výplat jsou ekonomicky ohroženi všichni zaměstnanci, jelikož dlouhodobý mzdový průměr ve společnosti není na takové výši, aby si mohla převážná část zaměstnanců vytvořit rezervy pro horší časy. Posunutím výplat nejsou schopni splácet své závazky a ocitají se v platební pasti,“ napsali odboráři v prohlášení.

Stávková pohotovost platí do odvolání a podle Sýkory potrvá minimálně do dalšího výplatního termínu. „Teď už to jde později a musíme počkat, až bude další výplata, jestli už bude v termínu,“ řekl odborový předák. Výplatní termín v podniku je vždy 15. den měsíce.

„Stávková pohotovost v žádném případě není v celém holdingu,“ řekla Kijonková. To potvrdil i Sýkora, podle kterého se další firmy z vítkovického holdingu nechtěly ke stávkové pohotovosti připojit, protože tam lidem výplaty chodí včas.

„V každém případě odborářům jsme oznámili posunutí vyplacení mezd. V tom termínu byla plošně vyplacena část mezd a doplatek byl dále odsunut. Nicméně odbory vyhlásily stávkovou pohotovost s tím, že do středy 25. října nebudou informovat veřejnost a bude to pouze interní záležitost firmy. Vedení firmy s nimi průběžně jedná,“ řekla Kijonková.

Vedení podniku podle ní nervozitu odborů chápe. „Skupina ale peníze takzvaně neprojídá. Od loňského června do současnosti klesl objem bankovní angažovanosti ve skupině, tedy zjednodušeně objem úvěrů a záruk, o více než 2,7 miliardy korun. Významnou měrou se na tomto poklesu podílela společnost Vítkovice Heavy Machinery, která současně prochází strukturálními změnami,“ uvedla mluvčí.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem špičkových ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají zhruba 1100 zaměstnanců, z toho asi 800 v dělnických profesích. Generálním ředitelem VHM se letos v únoru stal Martin Bednarz (předtím byl generálním ředitelem kopřivnické automobilky Tatra Trucks), který poté obměnil celý management.

Ve vítkovické skupině ostravského podnikatele Jana Světlíka je přes 20 firem, které mají dohromady asi 3000 zaměstnanců. Loni se dostaly do finančních potíží čtyři firmy ze skupiny: Vítkovice Power Engineering letos skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila.

Sdílejte článek