Politika
16/02/2023 ČTK

Vedení ANO ztratilo zábrany, chtějí se mě zbavit, říká primátor Ostravy Macura

Vedení ANO podle ostravského primátora Tomáše Macury, který v pondělí z hnutí vystoupil, ztratilo jakékoliv zábrany. Macura uvedl, že má signály o snaze využít k jeho odchodu z čela města opozici.

Stávající koalice v Ostravě by pak mohla změnit podobu tak, že by v ní nebyli zástupci vládních stran, řekl Macura dnes v rozhovoru pro ČTK. Podle něj vedení hnutí tlačí nejen na změnu na postu ostravského primátora, ale i na odchod moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, který minulý týden opustil předsednictvo ANO. Macura i Vondrák delší dobu kritizují směřování hnutí a v prezidentské volbě nepodpořili jeho předsedu Andreje Babiše, ale Petra Pavla.

"Do Ostravy dnes míří hlavní manažer hnutí (Jan Richter) s jednoznačným zadáním 'přesvědčit' členy zastupitelského klubu o nutnosti zbavení se Macury," uvedl primátor na twitteru. "Nesmysl. Jedu na místo, abych zjistil, jaká je v tamní organizaci situace, což je práce hlavního manažera hnutí. Bylo by naopak divné, pokud bych tam nejel," reagoval Richter ve vyjádření, které má ČTK k dispozici.

Podle informací ČTK by se měl Richter potkat také s novým předsedou ostravské oblastní organizace Richardem Verešem.

Primátor uvedl, že má také signály o tom, že je snaha využít k jeho odchodu opozici. "Ty signály mám, samozřejmě nemám je doložené. Mám informace, že různá jednání probíhají. Že by tím druhým chtěným bonusem poté, co se zbaví mě, ještě bylo, kdyby se na koalici ve městě nepodílely žádné vládní strany. To by hnutí ANO pravděpodobně uvítalo jako kompletní vítězství v dané chvíli," řekl Macura. Pro opozici by podle něj mohlo být plusem i zrušení projektu výstavby koncertního sálu, který Macura prosazuje a vůči kterému se opozice vymezovala i v předvolební kampani.

"Mám informace, že mezi benefity, které by z toho mohly účastníkům plynout, jsou i takové, že by v takovém případě byly k dispozici peníze, které si léta střádáme na koncertní halu, ale třeba i na opravu městské nemocnice a podobně. Že jsou tam najednou k dispozici nějaké miliardy korun, které by noví členové vedení města mohli nějakým způsobem jiným použít," uvedl Macura. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má nynější koalice tvořená ANO, koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty převahu 33 hlasů, ANO má v zastupitelstvu 21 mandátů. V opozici je hnutí Ostravak, SPD, Starostové pro Ostravu a Ostravská levice.

Podle primátora současný nátlak ukazuje, že vedení hnutí ztratilo veškeré zábrany. "Byl jsem několik let členem vedení hnutí a skutečně až takové postupy se nepoužívaly. Byl jsem u toho, když se rušily buňky v Opavě, Brně a podobně, ale nikdy se nepoužívalo takových nátlakových metod. Svědčí to o tom, že současné vedení hnutí ANO ztratilo podle mě jakékoliv brzdy," řekl Macura.

Uvedl, že je připraven na všechny varianty, tedy i možné odvolání z funkce. "Když jsem oznámil své vystoupení z hnutí i své námitky vůči kandidatuře pana Babiše na prezidenta, tak jsem počítal, že to bude mít nějaké dopady. Také jsem při vystoupení z ANO řekl, že přijdu v úterý na zastupitelský klub a řeknu zastupitelům, že dávám svoji funkci k dispozici a pojďme se bavit o tom, kdo by měl být primátorem. Zda chtějí, abych to dělal ještě nějakou dobu já jako nestraník, nebo někdo jiný," řekl Macura.

Macura v pondělí oznámil odchod z ANO a uvedl, že na zastupitelském klubu nabídne k dispozici primátorskou funkci a nechá o svém působení v čele města rozhodnout kolegy. Předsedkyně zastupitelského klubu ANO a primátorova náměstkyně Kateřina Šebestová v úterý ČTK řekla, že věří, že Macura zůstane ostravským primátorem i po odchodu z hnutí. Klub zastupitelů má o jeho podpoře jednat příští úterý, ve středu v Ostravě zasedá zastupitelstvo. Macurovi vyjádřili podporu někteří koaliční partneři.

Sdílejte článek