Byznys
16/08/2023 ČTK

Vítkovický průmyslník Jan Světlík oslaví pětašedesátiny

Známý ostravský podnikatel Jan Světlík oslaví 17. srpna 65 let.

Podnikatel Jan Světlík, který se narodil 17. srpna 1958, je znám především jako majitel někdejší strojírenské skupiny Vítkovice (pod dřívějším označení Vítkovice Machinery Group), která byla významným českým strojírenským podnikem se sídlem v Ostravě. V posledních letech se ale některé její firmy dostaly do ekonomických problémů. Skupina je řešila restrukturalizací a prodejem společností novým investorům. Světlík se nyní angažuje především ve společnosti Cylinders Holding, kde je generálním ředitelem.

Světlík, který je podle žebříčku magazínu Forbes s majetkem 3,2 miliardy korun 98. nejbohatším Čechem, se narodil v Jistebníku a vystudoval Vysokou školu báňskou. Ve společnosti Vítkovice začal pracovat v roce 1982 (tehdy VŽSKG k.p.). Začínal jako kovář-lisař, později se stal asistentem technologa a vykonával řadu dalších funkcí. V roce 1993 se stal vedoucím střediska Lahvárna a v roce 1994 ředitelem jednotky VÍTKOVICE Lahvárna. Ta se transformovala do samostatné firmy, kterou v roce 1999 Světlík získal v privatizaci.

Holding Vítkovice kupoval spolu s finančníky Davidem Beranem a Petrem Novotným. Partnerství skončilo roztržkou a sporem o minoritní balík akcií. O akcie pak vedli soudní spory Světlík, Beran a skupina KKCG podnikatele Karla Komárka (cenné papíry byly předmětem obchodu mezi Beranem a KKCG). Akcie společnosti Vítkovice Holding dostal Světlík po 12 letech sporů v dubnu 2017.

Ještě v roce 2015 bylo ve skupině Vítkovice okolo 30 firem a zaměstnávala na 8000 lidí. V roce 2016 se ale některé firmy ze skupiny dostaly do finančních problémů a skončily v úpadku. Řadu firem Světlík prodal a v roce 2016 ze skupiny vyčlenil celou dlouhodobě výdělečnou lahvárenskou část do samostatného Cylinders Holdingu, který produkuje vysokotlaké ocelové láhve a jejich aplikace, disponuje také speciální technologií na výrobu tlakových nádrží pro vodík a technické plyny.

Cylinders Holding má okolo 1000 zaměstnanců, z toho přes 400 v Česku. Vyrábí zhruba milion vysokotlakých ocelových lahví ročně. Skupině loni vzrostly tržby z necelých pěti na 6,24 miliardy korun a ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) asi o 66 milionů zhruba na 631 milionů korun. Holding má dceřiné firmy v řadě evropských zemí, působí i v Polsku, Chorvatsku, Německu, Velké Británii, Spojených arabských emirátech nebo Spojených státech.

Světlík je také znalcem, sběratelem a mecenášem umění, zaměřuje se na díla přelomu 19. a 20. století. Podle jeho vyjádření pro Hospodářské noviny patří do jeho sbírky například obrazy Františka Kupky, Bohumila Kubišty a Emila Filly. Stojí také za proměnou průmyslového areálu Dolní Vítkovice (DOV) na kulturní, společenské a vzdělávací centrum.

Sdílejte článek