Byznys
03/10/2016 ČTK

Vodárenská SmVaK v pololetí mírně snížila zisk na 207 milionů korun

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) vykázala v letošním prvním pololetí zisk 207,39 milionu korun, což bylo o necelé čtyři miliony méně než ve stejném období loni.

Tržby za vodné, stočné a vodu předanou jiným společnostem činily 1,157 miliardy korun, což bylo meziročně o 41,4 milionu korun víc. Firma vyrobila 31,5 milionu metrů krychlových pitné vody, o 384.000 metrů krychlových víc než v prvním pololetí 2015, řekl mluvčí společnosti Marek Síbrt.

„Mírně narostl odběr pitné vody domácnostmi (o 26.000 metrů krychlových), u ostatních odběratelů zůstal meziroční objem odběru stejný. Domácnostem bylo prodáno 11,36 milionu kubíků pitné vody, ostatním odběratelům 5,25 milionu,“ uvedl Síbrt.

Podle plánu firma investovala do obnovy a rozvoje vodohospodářského majetku. Letos chce do investic dát celkem 550 milionů korun, což je nejvíce v historii. Největší investice se týká klíčové úpravny vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku, která začala loni v červenci a potrvá do konce letošního roku.

Vedle toho podnik například dokončil projekt na Jablunkovsku za 50 milionů korun. Vybudoval tam mimo jiné novou čerpací stanici a nový vodojem v Milíkově.

„Propojili jsme z hlediska zásobování pitnou vodou východ a západ regionu. Věřím, že to lidé na Jablunkovsku v případě srážkově chudých období ocení,“ uvedl generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.

SmVaK jsou jednou z největších tuzemských vodárenských firem. Vodu dodávají 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do pohraniční oblasti Polska.

Podnik má více než 850 zaměstnanců. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu, která drží téměř 99 procent akcií.

Sdílejte článek