Cestování
03/05/2023 Admin PATRIOT

Vydejte se do světa čar a kouzel Harryho Pottera, letecky z Ostravy

Příčná ulice, nástupiště 9 a 3/4, hostinec Děravý kotel... Znáte? Čarovný svět Harryho Pottera najdete v Londýně. Právě na okraji velkoměsta stojí studio Warner Bros., kde se seznámíte s filmovými triky. Londýn sám byl dějištěm mnoha scén. Nakoukněte filmařům pod pokličku, vydejte se do metropole – letecky, s průvodcem, z Ostravy.

Natáčení Harryho Pottera probíhalo po celém Spojeném království, Londýn měl ale vždy specifické postavení. Nejen kvůli samotným filmovým studiím v Leavesdenu, těsně za hranicí severozápadního okraje Londýna, kde probíhalo natáčení naprosté většiny scén, ale i samotná inspirace pro příběh o nejslavnějším čarodějnickém učni se vlastně postupně zrodila právě tady, v hlavním městě.

Vlakem do Bradavic

Spisovatelka sice přímo z Londýna nepochází, ovšem po studiích zde žila a pracovala. Bydlela v městské části Clapham Junction, odkud se přesouvala vlakem do práce či do Manchesteru za přítelem. A právě ve vlaku vznikla první myšlenka na čarodějnický příběh.

„Nádraží King´s Cross, odkud vyjíždí Bradavický expres, je jedním z těch míst v Londýně, která fanoušek Harryho Pottera nechce minout. Dokonce tady najdete vozík zapuštěný do zdi,“ připomíná Martin Šimek z CK Radynacestu.cz, která z Ostravy do Londýna vozí své cestovatele už devátou sezonu. Hned poté ale přidává radu, že nemá smysl vystát si tady nekonečnou frontu. Stejný vozík totiž najdete ve Studiích Harryho Pottera, kde se vyfotíte i bez čekání.

Příčná ulice

Inspirací pro slavnou Příčnou ulici bylo údajně hned několik ulic, kterými Rowlingová denně procházela, ale ta filmová byla natočena převážně ve studiích. Některé exteriéry se točily na Leadenhall Market, kde například můžete vstoupit do hospody Děravý kotel (ve skutečnosti jde o vstup do optiky Glass House Opticians). Obdobně se na plátně vydává za plac před Děravým kotlem tržnice Borough Market, kde se točilo u mexické restaurace Tacos El Pastor.

Most přes minulost

Pamatujete si na slavnou scénu se zničením mostu Smrtijedy? Jde o Millenium Bridge, most postavený v roce 2000 k příležitosti vstupu do nového milénia. Zpět už ale k tomu nejatraktivnějšímu, co vás v rámci cesty za Harrym Potterem čeká – filmovým studiím.

„Je jedno, pokolikáté jste tady, pokaždé se objeví novinka, která tu předtím nebyla. V roce 2019 to byla Gringottova banka a vloni třeba skleník profesorky Prýtové plný ječících mandragor,“ popisuje průvodkyně Eva Staňková, která velké i malé cestovatele bere do Studií Harryho Pottera několikrát do roka.

Mudlovským metrem

Londýnské metro je nejstarší podzemní dráhou na světě a na některých stanicích je to opravdu vidět. Dýchá tam totiž duch viktoriánského Londýna. První soupravy metra se rozjely už roku 1863, i když jen pár metrů pod zemí. Stanice Westminster je úplným opakem. Byla otevřena až roku 1999 a moderní ráz nezapře. Vše je z betonu a oceli a svým možná lehce ponurým vzezřením plně vystihuje atmosféru scény z Harryho Pottera a Fénixova řádu, kdy je Harry předvolán na Ministerstvo kouzel, kam se musí dostavit mudlovským způsobem (tedy metrem), aby vysvětlil použití zaklínadla „Patronus“ mimo půdu školy. Pro účely natáčení scény byla stanice Westminster po celý den zavřená.

Na vlastní kůži

Možnost vypravit se do Harry Potter studií, potažmo do Londýna, z letiště Leoše Janáčka využívají především rodiče s dětmi různého věku. A výjimkou není ani sám majitel ostravské cestovky Radynacestu.cz, který letos na výpravu pozval šestiletého syna Kiliána. „Interaktivní prvky, nepřeberné množství rekvizit, originální filmové kulisy a možnost nahlédnout do zákulisí natáčení nás vtáhly přímo do světa čar a kouzel. A přestože nemám dokonale nakoukané všechny díly série, užili jsme si s Kiliánem každou minutu,“ shrnuje návštěvu.

Z čeho byl nakonec jeho předškolák nejvíc nadšený? „Z Harry Potter pasu, do kterého mohl sbírat razítka za splnění úkolů. Mě zase potěšilo, že ve studiu nebylo moc lidí. Vstupenka je určená vždy na danou hodinu, takže jsme nemuseli stát fronty, abychom se vyfotili nebo vyzkoušeli máslový ležák z Prasinek,“ dodává Šimek.

Sdílejte článek