Byznys
22/10/2015 Jaroslav Baďura

Z mámy na mateřské kabelkovou velkopodnikatelkou. Příběh snů

Ten příběh má všechny atributy úspěšné story. Mladá maminka z Ostravy si těsně před jednou oslavou před sedmi lety narychlo spíchla kabelku, spíše jakýsi pytlík. Dnes prodává stovky kabelek týdně, dává práci třiceti stálým zaměstnancům a dalším externistům a na letošní rok plánuje obrat okolo dvaceti milionů. Seznamte se: Darina Ermisová.

Začalo to takhle: Darina Ermisová byla zrovna čerstvě na mateřské a chystala se jít s kamarádkama na jakousi malou oslavu. Protože doma neměla zrovna žádnou kabelku, která by se jí líbila, tak si narychlo jednu ušila. „Byl to spíše jakýsi pytlík, ale mně se líbil,“ vzpomíná jednatřicetiletá Darina Ermisová, čerstvá vítězka soutěže Živnostník roku Moravskoslezského kraje.

Jenže kabelkopytlík se líbil i kamarádkám, které ji poprosily, že chtějí ušít taky takový. „A za chvíli se ozvaly i kamarádky mých kamarádek a já měla najednou doma plné ruce práce.“ Když vzpomíná, jakou cestou se její byznys ubíral, dobrým vodítkem je její syn Šimon. To s ním byla na mateřské, když začala, a jednotlivé etapy odděluje právě podle toho, kolik mě zrovna syn let.

Jedna z prvních kabelek typu Dariana (vlevo) a její současná podoba. Foto pro Magazín PATRIOT: Adolf Horsinka

Jedna z prvních kabelek typu Dariana (vlevo) a její současná podoba. Foto pro Magazín PATRIOT: Adolf Horsinka

„Nejdříve to byla ještě legrace, ale když jsem se svými kabelkami přihlásila na web fler.cz, začalo to. Velmi rychle jsem se stala nejprodávanější uživatelkou na webu a přestávala jsem stíhat.“ Ušila tehdy i třicet kabelek týdně, do toho se starala o syna. „Když měl Šimon rok, pronajala jsem si na druhém konci Ostravy sklep o šestnácti metrech čtverečních,“ vypráví Darina.

Šílený zápřah přinesl kolaps na ulici

Přes den se starala o syna, a když okolo čtvrté přišel z práce manžel, Šimona mu předala a jela do sklepní dílny. Odtud se vracela i ve dvě ráno a pak vše zase nanovo. „No, a jednou jsem takhle vezla kočárek s malým a vyčerpáním jsem omdlela na ulici.“

Když měl Šimon dva a půl roku, zaměstnávala Darina Ermisová externě už dvě švadleny, ale práce pořád přibývalo. „V rodinném domku po otci jsem si zřídila dílnu a přijala další dvě švadleny a kolegyni pro administrativu, jenže za dva měsíce už byl i ten domek malý.“

Šicí dílna. Foto pro Magazín PATRIOT: Adolf Horsinka

Šicí dílna. Foto pro Magazín PATRIOT: Adolf Horsinka

Šimonovi bylo něco okolo tří let, když se jeho máma i se švadlenami a dalšími kolegyněmi stěhovala znovu, tentokrát do Vítkovic, kde měla k dispozici okolo stovky metrů čtverečních. Jenže za dva měsíce tam začalo být znovu těsno! „Tak jsme šli o patro výš, kde bylo dvě stě metrů, tam jsme vydrželi dva roky.“

Darina Ermisová si někdy v té době založila svůj vlastní e-shop darabags.com a otevřela i kamennou prodejnu v Praze. „Pak to všechno chytilo teprve ty správné otáčky.“ Objednávek raketovou rychlostí přibývalo a firma se rozrostla na třicet zaměstnanců, dalším lidem dává Darina práci externě.

Jak uspět? Naslouchejte zákaznicím

V březnu 2014 se Darina (zatím) naposledy stěhovala, nyní má dílny i kancelář v objektu na okraji Ostravy-Hrabové. Tady má k dispozici 400 metrů čtverečních, ale v plánu má stavbu vlastní budovy, která by měla mezi šesti až osmi sty metry čtverečními. „To by už snad mohlo stačit,“ směje se sympatická podnikatelka.

A jaký je její recept na úspěch? „Nevím, zda mohu někomu radit,“ říká. Když má popsat, odkud bere inspiraci, dlouho nepřemýšlí. „Už na počátku, kdy jsem ušila první kabelky pro kamarádky, jsem se jim snažila naslouchat, co se jim líbí. A tak to dělám dodnes. Vůbec nesleduju nějaké světové trendy a návrháře, protože se bojím, že by mě to ovlivnilo. Jdu za tím, co chtějí zákaznice a to se ukazuje jako správná cesta.“

Paradoxně by mnohé kabelky, které navrhuje, sama nenosila. „Většina z nich je na mě moc barevná, já jsem spíše konzervativnější. Ale když se kabelky líbí, tak je barevné prostě navrhuji.“ Většinu látek vozí z Ameriky a mezi její největší odběratele patří firmy Vivantis a Bonami. „Vyrábíme také doplňky, třeba obaly na telefony, klíčenky, peněženky nebo obojky pro psy, které si barevně mohou ženy sladit s kabelkou.“

Každou kabelku šije od začátku do konce jedna švadlena

Darina Ermisová si zakládá na tom, že každou kabelku šije od začátku do konce jedna švadlena. „Nepracujeme v sériové výrobě, každá švadlena si ušije celou kabelku a na závěr do ní vloží svou vizitku, aby majitelka věděla, kdo jí kabelku vyrobil.“ Firma Dara bags nyní vyrábí zhruba sedmdesát druhů kabelek, mnohé ve třech velikostech. Nejoblíbenější je kabelka Dariana, která už se šije šest let a existuje už 1500 jejích barevných variací.

Jedna švadlena šije kabelku od začátku až do konce. Foto pro Magazín PATRIOT: Adolf Horsinka

Jedna švadlena šije kabelku od začátku až do konce. Foto pro Magazín PATRIOT: Adolf Horsinka

A trochu povzdechnutí na závěr úspěšné story mladé podnikatelky, „Nikdy jsem si nevzala od státu ani úřadu práce korunu dotace, dávám práci docela dost lidem, ale že by mě za to stát nějak zvýhodnil, to rozhodně ne. Spíše čelím nenadálým kontrolám a moc podpory necítím. Ale mám vše v pořádku, takže spím klidně.“

Sdílejte článek