Nejnovější zprávy: Je to borec! Štěpán Kozub vyprodal O2 arenu, přidal další termín Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven!

Regiony

Zámek v Bílovci obsadí vojáci Wehrmachtu. Budou i ukázky osvobození

​V sobotu 29. srpna obsadí bílovecký zámek vojáci německého Wehrmachtu.

Wehrmacht na náměstí v Bílovci. Foto: Archiv

Život na zámku se pak na celé odpoledne, a dokonce i na část noci ze soboty na neděli, vrátí do doby protektorátu.

Netradiční program, který bude zahájen už od 13 hodin a potrvá do 23 hodin, se uskuteční v rámci Hradozámecké noci, do níž se Bílovec letos zapojil již podruhé. Návštěvníky nočních prohlídek přivítají stylově odění průvodci a úžasnou atmosféru dokreslí také dobová hudba.

„Tato akce pořádána Národním památkovým ústavem již od roku 2010 je tradičním vyvrcholením návštěvnické sezony, a to nejen na zámcích, ale i v hradech, klášterech či různých vilách,“ popisuje akci kastelán bíloveckého zámku Eduard Valeš.

„Hradozámecká noc, která je vždy poslední prázdninový víkend, představí památky ve zcela netradiční podobě a s netradičním programem jako místa neustále živá, kam má smysl se vracet.“ Hlavní program této celorepublikové akce se každý rok odehrává na jiném místě, v loňském roce byl hostitelem hrad Grabštejn, letos je to zámek Mnichovo Hradiště.

Se svými programy se však mohou zapojit další místa, podmínkou je, aby byla památka již návštěvnicky známá a byl připraven speciální program. A ten v Bílovci bude opravdu zajímavý!

„Letos se v rámci Hradeckozámecké noci přeneseme do nejtemnějšího období novodobých dějin města – do doby nacistické okupace. Předem se všem znalcům historie omlouváme, že lehce pozměníme dějinné události. Věříme, že nám to odpustí,“ hlásí kastelán zámku Eduard Valeš.

„Pro návštěvníky jsme připravili ve spolupráci s Klubem vojenské historie Fenix z Nového Jičína výstavu vojenské techniky na nádvoří, v rámci níž si budou moci prohlédnout například lehké vojenské automobily Volkswagen Kübelwagen, KdF 82“, pověstnou německou motorku se sajdkárou i zbraně z druhé světové války. Kromě se však také všichni přítomní mohou těšit na velmi atraktivní bojové ukázky, které se historicky vztahují přímo k Bílovci.“

Ty jsou plánovány na 14, 16 a 20 hodinu. V 18 hodin pak příjemnou atmosféru ještě svobodné I. republiky navodí hudební soubor Evergreen Boys hity ze zlaté éry jazzu, blues a swingové taneční hudby

Přesně ve 20 hodin začne na zámku také první noční kostýmovaná prohlídka, další prohlídky zámku budou následovat ve 21 a 22 hodin.

„Letos jsme tuto atraktivní akci obohatili také o promítání filmu v zámeckém letním kině. Přesně ve 20.30 hodin zde uvedeme historický film Juraje Herze Habermannův mlýn.

Sobotní den na zámku tak bude zcela nabitý aktivitami, z čehož máme radost. Věříme, že si zde každý najde to, co ho bude zajímat,“ doplňuje starostka města Bílovce Renata Mikolašová.