Cestování
01/06/2023 Redakce PATRIOT

Amerika! Letecky z Ostravy? Už to není jen sen

New York je jednoduše splnitelný sen. Zvlášť teď. Divoký, krásný, hektický a jiný než cokoliv, co jste dosud zažili. Kolik toho tohle slavné město nabízí? Inspirujte se a leťte za oceán přímo z Ostravy s průvodcem a cestovkou z vašeho regionu.

Cestovní kancelář sídlící na Chelčického ulici v centru Ostravy dělá New York dostupný cestovatelům z regionu. Díky letišti Leoše Janáčka v Ostravě, které navázalo spolupráci s leteckou aerolinkou LOT, se teď lze dostat za oceán jen s jedním přestupem ve Varšavě, tedy asi za 12 hodin čistého času. Zeměkoule se stihne otočit jen o půlku, ale vy můžete mít plnohodnotný zážitek bez zbytečného cestování navíc.

„Šestidenní zájezd vám umožní za krátký čas vidět nejzajímavější místa New Yorku a nahlédnete i pod pokličku běžného života místních,“ zmiňuje hlavní přidanou hodnotu zájezdu s průvodkyní Martin Šimek, majitel CK Radynacestu.cz. „Ubytováni budete přímo v srdci Manhattanu v hotelu pět minut pěší chůze od Brooklynského mostu, což je v New Yorku nezanedbatelná výhoda,“ doplňuje.

Jako ve filmu

Jen málokteré město si filmaři vybírají tak často, jako právě New York. Patříte-li mezi ty, kdo každý večer čekali na sloupek novinářky Carrie Bradshaw, pak zamiřte s připraveným fotoaparátem k domu, v němž v seriálu Sex ve městě Sarah Jessica Parker bydlí. Ten najdete na 64 Perry Street. Pokud jste měli raději seriál Přátelé, pak nevynechejte Americké muzeum přírodní historie, kde pracoval Ross.

„Rozevláté šaty Marylin Monroe ve filmu Slaměný vdovec způsobil vzduch, který vál z průduchu newyorského metra. Na něj se můžete jít podívat na roh ulic Lexington Street a East 52nd Street,“ říká průvodkyně Eva Staňková. Milovníci filmové klasiky pak míří také před klenotnictví Tiffany & Co, kam chodila šperky obdivovat další filmová ikona Audrey Hepburnová ve snímku Snídaně u Tiffanyho.

Symboly města

Záběrem na King Konga, který šplhá po Empire State Building, se přesouváme k místům, která nesmíte minout, přestože jsou na seznamu každého, kdo do New Yorku zamíří. Budova byla postavena za 410 dní a i s anténou měří úctyhodných 443 metrů. Trumfuje tak svého konkurenta Chrysler Building o víc než sto metrů. A proč Empire State? „Mrakodrap nese jméno podle přezdívky státu New York, Empire State čili Císařský stát,“ vysvětluje Eva historii názvu budovy, odkud budete mít město jako na dlani.

Symbolem New Yorku, a v podstatě celých Spojených států amerických, je ovšem dáma o kus nižší, ke které to jinak, než po vodě, nejde. Na ostrově Ellis Island stojí ikonická socha z mědi, dar od Francouzů. Socha Svobody přitom málem nevznikla, na obou stranách totiž došly peníze. Nakonec zasáhl Joseph Pulitzer. „Američané vybrali své kasičky a Pulitzer na stránkách svých novin zveřejnil jméno každého, kdo přispěl, byť jen minimální částkou. Enormně tím zvýšil náklad novin a hlavně zájem o sochu,“ vysvětluje Martin Šimek, kde nakonec vzali finance na dostavbu podstavce.

Ne tolik na očích…

V New Yorku se najdou místa, která nejsou vidět v seriálech ani na pohlednicích, ale dotknou se vás natolik, že na ně nezapomenete. Mezi taková patří Harlem, kde zpívali, skládali a tvořili známí hudebníci své písně ve stylu jazz či blues. New­yorská čtvrť pamatuje jména jako Louis Armstrong, Duke Ellington či Ella Fitzgeraldová a stojí za to sem zavítat v neděli, kdy kostely rozezní gospely. Bohoslužby plné zpěvu ve stylu komedie Sestra v akci vám přinesou úplně jiný pohled na New York.

Emotivní je také návštěva Muzea 11. září, které se váže k teroristickému útoku, jedné z vůbec nejděsivějších událostí novodobých dějin. Naleznete tady osobní věci, předměty z budov, zajímavosti, fotografie a příběhy lidí, které nenechají nikoho chladným. Přímo na místě, kde stávala Dvojčata, dva věžáky plné kanceláří, kde 11. září roku 2001 pracovali nic netušící lidé, dnes stojí památník Ground Zero. „Jsou to v podstatě dva bazény s vodou, která padá do ztracena jako symbolika zbytečně zmařených životů,“ popisuje průvodkyně místo, kde se krom jiných během zářijového zájezdu To nejlepší z New Yorku + OUTLET­OVÉ NÁKUPY také zastavíte.

Sdílejte článek