Cestování
03/06/2022 Marek Prorok

Grilovačka mezi paneláky v polské Vladislavi

​Polská Vladislav - Wodzisław Śląski leží jen 8 kilometrů od českých hranic a 20 kilometrů severovýchodně od Ostravy. Je trochu schovaná ve stínu většího Rybniku, ale rozhodně stojí za návštěvu. Nenajdete zde velká obchodní centra, ale můžete si na sídlišti u táboráku opéct vlastní špekáčky nebo ugrilovat maso.

Rodinný zábavní park "Tři kopce" (Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza"), který se nachází na rozloze necelých 24 hektarů mezi Wodzisławskými paneláky, je krásnou inspirací, jak by mohl fungovat komunitní život ve městě.

Poprvé jsme na něj narazili před několika lety, když jsme v okolí Ostravy pro syna hledali alternativní skateboardové hřiště.


Skatepark je v poledním žáru opuštěný, ale odpoledne ožije. Foto: Marek Prorok

Hned vedle skateparku se nachází volně přístupná hřiště na volejbal nebo basketbal, a o kousek níže relaxační zóna se třemi grily, ohništěm a čtyřmi stolky pro šachy nebo Člověče nezlob se (polsky Chińczyk).

Takto pohodlně jsem u táboráku nikdy neseděl! Foto: Marek Prorok

Přiznám se bez mučení, že kdybych měl takový veřejný prostor u baráku, asi bych strávil mnohem více času na čerstvém vzduchu a naučil se grilovat nejen maso, ale také zeleninu.

Gril je očividně používaný a lehátka vzadu po dobré večeři bodnou. Foto: Marek Prorok

Za nic se zde nemusí platit, není třeba se objednávat, jako v Ostravě-Porubě, kde si také můžete opéct špekáčky, ale je třeba si dopředu domluvit termín a zahradu opustit za světla před sedmou hodinou večerní, kdy se komunitní centrum zavírá.

Grilem to ve Vladislavi zdaleka nekončí, v areálu je ještě řada dalších atrakcí pro děti, dospělé, ba dokonce i pro psy. Za všechny jmenujme bludiště, do kterého jsem se nejprve bál vejít, protože jsem nechtěl strávit zbytek odpoledne uvězněný mezi ploty, ale pak jsem si všiml, že žluté dveře jsou většinou otevřené, takže jsem mohl volně procházet všemi směry.

V bludišti jsem se neztratil, ale na druhou stranu mi unikl smysl této bezpochyby velké investice. Bludiště, ve kterém nezabloudíte? To mi nápadně připomíná kolínský zvedací most, který se nezvedá!

Bludiště ve kterém nezabloudíte. Foto: Marek Prorok

Za krátkou návštěvu stojí i centrum města, které bylo během ostravsko-opavské operace v březnu 1945 z 80 % zničeno. Nové budovy po válce vznikaly v historizujícím stylu na místě těch původních. Hlavní náměstí má úctyhodné rozměry 96 x 96 metrů, ale vpuštění automobilů mu vizuálně určitě neprospívá. Na druhou stranu je možné bez problémů a za rozumný peníz zaparkovat.

Náměstí ve Wodzisławi, 96 x 96 metrů. Foto: Marek Prorok

Také Wodzisław neodolal volání moderní doby a v roce 2013 otevřel nedaleko centra malilinkaté obchodní centrum Karuzela. Nejsou v něm restaurace, a naposled, co jsem jel okolo, bylo jeho parkoviště placené – myšleno od první minuty. Víc už pro odrazení potenciálních návštěvníků malé obchodní centrum udělat nemůže.

Jak jsem dříve brojil proti cestám pro levný polský benzín, rozdíl deseti korun (v Polsku cca 36Kč za litr) už skutečně stojí za malou zajížďku, zejména, když ji můžete zakončit tradiční polskou zapiekankou na náměstí. S „boczkem, pieczarkami a serem“.

Tradiční zapiekanka na závěr malého výletu. Foto: Marek Prorok

Sdílejte článek