Gastronomie
05/04/2023 Petr Sobol

Jacob's Donuts končí! Zakladatel mění koblihy za burgery v Polsku

Jakub Siwek zhruba před třemi lety rozjel síť poboček Jacob's Donuts. Dařilo se mu, jeho velké sladké koblihy měly úspěch, teď ale končí.

Poboček Jacob's Donuts bylo celkem pět. Po jedné v Opavě, Havířově a Karviné, další dvě byly v Ostravě. Nejprve v centru, pak se přidala i Poruba. Ta ale na konci února zavřela a v polovině dubna se uzavře také prodejna v centru. Tím příběh Jacob's Donuts skončí.

„Dlouho jsme monitorovali situaci na trhu, která zkrátka není dobrá. Navíc vím, že v Ostravě se s problémy potýkají také další sladké značky, což pro nás nebylo dobrým znamením. Bylo vidět, že je na trhu něco špatně,“ řekl pro patriotmagazin.cz Jakub Siwek, který Jacob's Donuts založil.

Jakub donuty po nocích pekl, pak je rozvážel. Když bylo třeba, tak zaskakoval i na pobočkách. Koncept, který rozjel, fungoval, v posledních měsících se ale situace změnila. „Naše meziroční tržby byly zhruba o čtyřicet procent nižší. Prodali jsme asi o polovinu méně donutů než před rokem,“ přiznal.

Gastronomie v současné době čelí spoustě nástrah. „Nebyli jsme schopni mít zaměstnance na hlavní pracovní poměr, nedokázali jsme navyšovat mzdu. A to mě hodně štvalo. Nahoru šly nájmy, suroviny, energie, prostě všechno. Lidé nadávali, že máme donuty za 89 korun, už ale neviděli, za co všechno se platí, kolik je za vším práce,“ poukázal Jakub Siwek, který přiznal, že z konce své značky cítí určitou hořkost. „Zlepšovali jsme se, někam jsme se posouvali, všechno dávalo smysl. A najednou je konec. Myslím si, že ostravský trh sladké gastronomie není tak silný jako jinde, což mi potvrdila i Terka z MasterChefa nebo Lukáš Hejlík, který se k nám chystal. Bohužel už to neklapne,“ dodal.

Donuty od Jacob's Donuts mohly být v nabídce i dál, Siwek už ale v pokračování neviděl smysl. „Šlo by s tím něco dělat, ale nebylo to nic, co by se dalo držet v dlouhodobém komfortu. Máme silnou značku, ale nemáme na to, abychom mohli dobře zaplatit naše lidi. Bylo to utrpení pro všechny, nedokázali jsme se obrátit k něčemu, co by dávalo smysl. Polovinu sortimentu jsme museli kvůli zdražování vyškrtnout z nabídky, a to už mě taky nenaplňovalo. Někdy je lepší opustit potápějící se loď, než se na ní držet za každou cenu,“ uvědomil si Jakub.

Zakladatel končícího řetězce donutů poukázal ještě na jednu věc. V Ostravě se podle něj hodně roztáhly nůžky mezi restauracemi a sladkými gastro podniky. „Lidé jsou ochotni tolerovat zvyšování cen, v restauraci nechají za jídlo několik stovek, ale za sladké tady dát stovku nechtějí. Chtěli po nás za málo peněz hodně muziky, ale tak to prostě už dál nešlo,“ uvědomil si.

Jacob's Donuts končí, Jakub Siwek však v gastronomii zůstává. Nebude ale působit v Ostravě ani jinde v regionu. Přestěhoval se do polského Těšína. „Chci se soustředit na Polsko, je to tam levnější, dostupnější i klidnější. Kromě donutů jsem dělal taky burgery a u těch zůstanu. V polském Těšíně mám rodinu, chceme to teď rozjet tam,“ uzavřel.

Sdílejte článek