Gastronomie
13/05/2022 Petr Broulík

Kavárna, kde vládnou kočky. Čauky mňauky cafe je stále populárnější

​Téhle kavárně vládnou kočky. Kávu tu vaří spolumajitelky dcera Teodora a maminka Dagmar Milatovy, ale překvapivě rozměrný prostor Čauky mňauky cafe je prostě královstvím jedenácti krásných koček a kocourů. A do něj nesmí žádní psi, ale ani jiné cizí kočky.

Už pátou sezónu majitelky kočičí kavárny připravují pro slunečné jarní a letní dny i zahrádku ve dvoře, kde nejdete asi dvanáct až čtrnáct míst k sezení u čtyř stolků a jednoho rodinného stolu. Zahrádka se nachází v kočičí voliéře, která vymezuje čtyřnohým „spolumajitelkám“ venkovní prostor.

Někdejší Club Vegas přeměnili na ráj koček se stromy

Kavárna Čauky mňauky cafe otevřela před šesti lety v dubnu. Její majitelky si tehdy řekly: Máme rády kafe, milujeme kočky, tak co kdybychom to spojily? V době vzniku bylo v Ostravě a Moravskoslezském kraji více takových „kočičích“ kaváren a podniků, dnes už je Čauky mňauky cafe široko daleko jediná.

Od té doby kavárna Čauky mňauky cafe se značkou kočky v trojúhelníku stojí v místě, které řada Ostravanů pamatuje jako non-stop Club Vegas a předtím vinárnu Burgas a Hrozen. A ještě předtím do začátku šedesátých let zde bylo kino.

Majitelky Čauky mňauky cafe hodně do přeměny pronajatého prostoru investovaly, jsou zde velkorysé prostory se stromy s pohodlnými odpočívadly, kde kočky často polehávají a pozorují hosty. Uvnitř najdete osmatřicet míst k sezení.

Dají se i pohladit. Jen Čoko vždy uteče na nejvyšší strom v lokále

Kočky jsou opravdu nádherné a mnohé z nich se nechají i pohladit. „Ty větší, třeba tihle tři bratři, jsou z dobré chovné stanice, kde se o ně starali skvěle už od miminka a tak se lidí nebojí, jsou dobře socializovaní,“ říká Dagmar Milatová. „Ty menší jsou ale nalezenci a některé z nich mají asi pohnutý osud, tak jsou ostražitější.“

Každá kočka je jiné nátury. Jeden z kocourů zvaný Čoko, přestože je z chovné stanice, k vám ani nepřijde.

„Když byl ještě kotě, tak byl tak roztomilý, že málokdo odolal, aby si ho aspoň nepohladil. Ale když mu byl asi rok, tak se rozhodl, že toho má dost. A od té doby vždy, když se kavárna otevře, vyleze na velký strom v centru kavárny a nesleze, dokud jsou v podniku návštěvníci. Straní se i nás, tedy ruky, která ho krmí. A tak když jsme ho chtěli odčervit, pořádali jsme na něho doslova hon,“ směje se Dagmar Milatová.

Azrael, Bešamel a Bisquit, Kremka, Krepka, Malina, Elinka a další

Upozorňuje však, že ostatní kočky se klidně promenádují po celém lokálu. Patří mezi ně Sněhulka, Azrael, tři zrzaví - Banán, protože všude visí, Bešamel a Bisquit. Potom je tu Kremka a Krepka, tříbarevné ségry z útulku.

A Malinka, protože byla nalezenec - malinké kotě, ale teď už je to velká, dospělá Malina. Je tu i tulačka „papírová“ Elinka – ráda uniká z voliéry a producíruje se na dvoře a nejspíš tím štve ty ostatní, které uniknout neumějí.

„Je zajímavé, že se všechny naše kočky snesou, přestože kočky nejsou smečková zvířata. Vysvětlujeme si to tím velkým prostorem, kde si každá najde svůj osobní prostor. Občas se sice poperou, ale většinou je to rámci hry na lov. Cizí kočky však do Čauky mňauky cafe nesmějí, protože by u našich asi nastal poprask. Takže z psychologického, ale i ze zdravotního hlediska, to není možné. Striktně to dodržujeme a vyžadujeme to i od našich hostů. A už vůbec nesmí do Čauky Mňauky psi. To by dopadlo,“ říká Teodora Milatová.

Děti, pozor! I tyhle kočky mají drápky

Některé děti dokážou majitelky kočičí kavárny lehce potrápit. Vytvoří někdy doslova malou tlupu, která obstoupí kočku do kruhu a ona nemá prostor k úniku. V takovém případě se může stát i to, že některá míca ukáže drápky.

Zvědavější děti jsou schopny lézt kočkám do jejich záchodu, respektive do klapacích dvířek, kterými kočky na toaletu chodí. To si tam pak třeba odřou čelo nebo skřípnou prst.

„Když jsem to šla říct jedné mamince, tak ke mně vzhlédla a řekla: „Jaké tady máte heslo na wi-fi?“ To byl však trochu extrém, převážná většina návštěvníků ať již malých nebo velkých se chová ke kočkám pěkně, někdy až s úctou – to k těm největším."

Majitelky musely prosadit plošný zákaz nošení koček, protože některé děti, ale i dospělí je tahali „jako kočky“. A takové desetikilové „maince“ tím můžete i ublížit. Kavárnu navštěvují i cizinci nebo studenti, kterým chybí jejich kočky z domova, zatím „nejexotičtější“ návštěvnice přicestovala až z Mexika.

V kavárně dnes mají i spoustu místních „štamgastů“, kteří sem chodí často a pravidelně na kávu nebo limonádu. „Někteří sem dojíždějí z celého regionu, třeba jeden pár z Čeladné, ti nás navštěvují každý pátek. A někteří k nám jezdí, aby podporovali naše kočičky,“ říká Teodora Milatová.

Lidé při nástupu covidu slyšeli na sbírku Nakrm kočku!

A její maminka doplňuje, že dost lidí podpořilo různými částkami kavárnu Čauky mňauky cafe v době pandemie covidu.

„Když vypukla pandemie, poměrně brzy jsme byli finančně na suchu. Když nezaplatíte nájem, není to v pořádku, ale majitel to přežije, když není na žrádlo pro kočky, tak je zle. Vyhlásili jsme proto na facebooku sbírku Nakrm kočku! A měli jsme docela úspěch, solidárních kočičářů se našlo hodně a touto cestou jim chci ještě jednou poděkovat. Majitele koček na první pohled nepoznáte, a ani to o nich mnohdy nevíte, protože kočky nemusíte venčit. Ale je jich fakt hodně,“ dodává Dagmar Milatová.

A shodují se v tom, že psa si většinou pořizují lidé, kteří chtějí poslušné zvíře, které k nim bude vzhlížet, milovat je a plnit jejich přání.

„Pro psa jste pán, páníček. Kdežto my kočkomilové jsme vlastně jen otvírači konzerv a jejich služebníci. Nejsme vůbec pány našich koček, jsme tu, abychom plnili jejich přání, misky a uchystali čistou toaletu,“ smějí se dámy z kavárny Čauky mňauky cafe.

Kafe s kočičíma ušima a pamlsky pro kočku

V Čauky mňauky cafe vydrží i průměrný alergik, protože dámy kavárnu každý den před otvíračkou téměř zbaví kočičích chlupů. Hosté si mohou pro kočky z Čauky mňauky cafe zakoupit připravené pamlsky a krmit jimi čtyřnohé královny kavárny.

Lidé si tady mohou dát kávu Čauky Mňauky s kočičíma ušima. Co se nabídky nápojů s „kočičím“ názvem týká, zkoušely majitelky zpočátku podávat Kočkopolitan a Mňauchito, ale to se moc nechytlo. Lidé si však u nich rádi objednávají „klasiku“. Třeba tureckou kávu, kterou už v některých podnicích ani nevedou.

„A máme zmrzlinový pohár, který vypadá stejně jako ten, co jste dostali v cukrárně před čtyřiceti lety. Ostatně dnes je v módě retro. A nedávno jsme zařadili mezi dorty i punčový řez a stal se pro mnohé hitem a top dezertem,“ říká s úsměvem dcera Teodora Milatová.

Upozorňuje však, že kočky dezerty nesmí. Stejně jako nesmí kávu, čaj, čokoládu nebo hroznové víno. To by mohlo dopadnout i špatně. Ale špatně se tyhle kočky v Čauky mňauky café nemají ani náhodou.

Kavárna Čauky Mňauky je otevřená sedm dní v týdnu od 14 do 19 hodin.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek