Gastronomie
06/05/2020 Jaroslav Baďura

Oblíbené Rybí karbanátky zkrachovaly. Posledním hřebíčkem byl koronavirus

Společnost Rybí karbanátky od Helenky, která v Havířově vyráběla tyto pochutiny v nálevu a dsitribuovala je do celé země, ukončila činnost.

Na webu firmy tuto informaci zveřejnil majitel Lukáš Votrubec.

"Na prvním místě bych rád zmínil, že společnost nebyla v dobré kondici, neměli jsme rezervu a bohužel i dluhy, jež jsme nabrali dříve, nás stále doháněly a tak společnost fungovala v podstatě z ruky do huby a když jen trochu klesly prodeje, vlivem sezónnosti atd. vždy jsme to významně pociťovali," přiznal majitel.

"V první vlně koronavirové krize, kterou si pamatujete jako nálety na obchody, se většina našich výrobků prodala. Naše partnerské prodejny tak učinily objednávky, nicméně takovou skladovou zásobu jsme neměli a tak jsme se z posledních peněz pustili do výroby," vysvětlil Lukáš Votrubec.

Upozornil, že výroba trvá, pokud jde o více druhů, asi týden, od nákupu surovin po zahájení distribuce.

"Krize ale nabrala na obrátkách, nařídila se karanténa a běžní občané změnili nákupní chování a již nekupovali trvanlivé potraviny, ale potraviny okamžité spotřeby, či suroviny pro přípravu domácích pokrmů. Tento fakt spolu s obavou o budoucnost měli za cíl zrušení 80% objednávek," uvedl Votrubec.

Souběžně přišel zákaz farmářských trhů a dalších akcí.

Situace se nelepšila několik týdnů. "Nyní již sice vše vypadá optimističtěji, nicméně již nám byla ukončena nájemní smlouva a jelikož proces schválení nové výrobny je na měsíce a ani nedisponujeme financemi na další provoz, museli jsme přejít ke kroku ukončení činnosti společnosti."

Státní pomoc, která je majoritně čerpána z fondů EU má za podmínku, že společnost nesmí dlužit. "To nás vyřazovalo z případné pomoci a takto jsme naráželi v podstatě ve všech případech, takže jedinou pomocí pro nás bylo začít rychle a hodně vydělávat, což se bohužel a zcela pochopitelně nestalo."

Majitel firmy uvedl, že karbanátky které jsou na e-shopu skladem, jsou opravdu poslední.

"Děkujeme všem za podporu, slova chvály a hlavně za to, že vám od nás chutnalo," dodal Lukáš Votrubec.

Sdílejte článek