Gastronomie
30/01/2023 Jaroslav Baďura

​Obrazem: parádní rodinný oběd? Ostravská Harenda zve na zážitek

Pamatujete? Babička nebo maminka vás pozvala na rodinný oběd, doprostřed stolu nanosila dobroty, každý si bere, co mu chutná a u společného jídla se dlouho a hezky povídá...

Restaurace Harenda, která sídlí na ostravském Landeku, spustila právě takové tradiční rodinné obědy. Magazín PATRIOT se na jeden takový oběd vypravil a připravil z něj fotoreportáž a také rozhovor se šéfkuchařem Adamem Caklem.

“Chtěli jsme se vrátit ke kořenům a k tomu, jak se jedlo kdysi. Stolovalo se pohromadě. Lidé dostali jedno velké jídlo, například kachnu nebo něco jiného a jedli to všichni společně u jednoho stolu. Celé to mělo takovou rodinou atmosféru, což byl také náš záměr,” říká Adam Cakl.

Tyto rodinné obědy budete pořádat jen o víkendech?
Převážně je směřujeme na víkend. Přece jenom rodiny či větší skupiny lidí k nám chodí hlavně o víkendech. Přes týden tady máme spíše dvojice a jednotlivce. Na internetu máme ale možnost si tyto obědy objednat předem, takže není problém takové jídlo připravit i během všedních dnů.

Vaším prvním rodinným obědem je již zmíněná kachna?
P
rvní zkouškou tohoto konceptu byl náš tomahawk steak, který se náramně vydařil, a teď budeme pokračovat s kachnou.

Co všechno lidé v ceně takového rodinného oběda dostanou?
Když si objednají právě kachnu, tak ji samozřejmě dostanou v pekáčku celou a pomalu pečenou dozlatova, k ní pak dva druhy zelí. Jedno červené s višněmi, to je spíše do sladka, a druhé bílé se špekem. K tomu máme také nakládaná jablka a višně, abychom jídlu dodali také kyselejší komponent. Dále máme tři přílohy - houskový knedlík, krupicový nok a lokše na sádle. Zároveň podáváme i silný výpek z kachny.

Jak dlouho bude kachna v nabídce? Chystáte poté i nějaká další rodinná jídla?
Rádi bychom tyto rodinné obědy postupně pojali ve stylu přírodních živlů. Kachna by tedy jako pták představovala vzduch. Předtím jsme podávali steak tomahawk, což byla kráva z louky a přemýšlíme také o nějaké rybě. Všechna tato místa, kam jednotlivá zvířata z našich pokrmů patří, bychom lidem rádi představili. Do budoucna máme v plánu mít ve stálé nabídce všechny tyto pokrmy, ale lidé by si samozřejmě museli jídlo objednávat dopředu. Kachnu teď budeme mít v nabídce zhruba měsíc a pak se uvidí.

Vydatný oběd pro čtyřčlennou rodinu, tedy konkrétně zmíněná kachna, stojí necelých čtrnáct set korun. To při dnešních cenách kvalitní gastronomie není příliš, to byl záměr?
Ano, snažíme se lidem vyjít vstříc, aby jídlo, i když je mimořádně kvalitní, nebylo extrémně předražené. V rámci dojezdové vzdálenosti se snažíme nabídku přizpůsobit tak, aby byla za rozumnou cenu a lidé si to u nás mohli užít a vychutnat.

Sdílejte článek