Gastronomie
29/03/2023 Petr Broulík

Kafe, dort, zmrzlina. Poctivě. To jsou kavárny Ostravanka

Ostravanka Coffee Shop v ostravském nákupním centru Avion patří ke spolehlivým ostrůvkům pozitivní nálady, dobré kávy a kvalitní gastronomie.

Studenti s notebooky před začátkem školy, lidé chvátající s nákupem na tramvaj nebo na parkoviště k svému autu, mladí lidé mířící do nákupního centra za povyražením či podnikatelé hledající anonymní rušné místo pro schůzky s klienty nebo kolegy. Ti všichni denně usedají poblíž jednoho z hlavních vchodů do shopping parku Avion k šálkům dobré kávy u stolků industriálně stylizované kavárny Ostravanka. Možná ji znáte i vy.

Obsluha podniku Ostravanka Coffee Shop i řada hostů ráda totiž potvrdí, že pokud hledáte v Avionu kavárnu, abyste si vychutnali kvalitní kávu, nějaký ten „hříšný“ kus dortu či ochutnali zmrzlinu, která patří mezi nejlepší v Česku, pak by vaše kroky měly směřovat právě do Ostravanky.

Dostanete v ní především čerstvě praženou kávu nejvyšší kvality od firmy La Boheme Cafe. Také dorty v kavárně Ostravanka Coffee Shop No. 3 v Avionu pocházejí od vybraných výrobců a dodavatelů, s nimiž má kavárna velmi dobrou zkušenost. „Známe jejich výrobny, víme, jak své dorty dělají a můžeme se na ně spolehnout. Dělají své skvělé dorty už dlouho a kvalitně,“ říká spolumajitel tří kaváren Ostravanka Radim Bajer.

A tak si v Ostravance můžete objednat nějaký lahodný dortík. No a tou nejlepší zmrzlinou jsou kopečky zmrzliny Tomivo gelato, kterou se brněnští zmrzlináři učili dělat v Itálii. „Kvůli všem těmto dobrotám k nám lidé rádi chodí,“ říká Radim Bajer.

Fanoušky skvělé kávy láká i industriální podoba kavárny

Kavárna Ostravanka je moderní, přesto architektonicky příjemně, až historicky stylová. Poznáte ji hned i podle ikonické kresby usměvavé plavovlásky s šálkem horké kávy. A funguje tu od roku 2019.

„Tehdy jsme ji otevřeli, lidé si na nás zvykali, ale za půl roku přišel covid. Takže dva roky byly docela špatné, až od konce února loňského roku začala Ostravanka v Avionu docela šlapat. I když se objevily další překážky v podobě inflace. Ale lepší je inflace než mít zavřeno,“ říká Radim Bajer.

A tak si nyní vzdušná kavárna s šedesátkou míst a příjemným „cihlovým“ designem buduje svou stálou klientelu. „Někdy trvá i dva tři roky, než si vás lidé najdou a stanou se stálými hosty. Ale už teď vidíme, že i přes veškeré překážky se naše kavárna v Avionu začíná zapisovat do podvědomí fanoušků kávy,“ říká.

Kavárna nabízí klid a občerstvení v tepajícím Avionu

Zejména o víkendu využije kavárnu v Avionu k odpočinku, občerstvení či zastávce při nákupním shonu docela dost lidí. „Pak je to trošku náročné. Ale od toho tu jsme, abychom lidem zpříjemnili ten cvrkot kolem nakupování,“ říká Radim Bajer.

Industriální podoba hlavních částí kavárny, navržená špičkovým designérem Georgi Stojkovem, má snahu v návštěvnících obchodního centra Avion evokovat černou Ostravu, původní tmavě cihlovou ostravskou architekturu, ocel či Dolní oblast Vítkovic. Vzdušná kavárna stojí na volném prostranství interiéru centra a nabízí klid v jinak živém Avionu.

„Kavárnu jsme doplnili potiskovými obrazy na skle, na kterých jsou snímky původních slavných ostravských obchodních domů, je tam i opavská Breda. Celá kavárna je tak jakýmsi holdem Ostravě, její historii a tomu, co na ní lidé obdivují,“ říká Radim Bajer.

Ostrava se mění k dobrému a jde kupředu

On sám je rodák z Ostravy a jak říká, má k Ostravě odmala pěkný vztah. Pamatuje si například ještě šachty. „Dnes už je to samozřejmě jinak, Ostrava šla dost kupředu. Ale my její historii známe a naší kavárnou ji lidem trochu připomínáme."

Spousta mimoostravských, co do Ostravy přijede, má vsugerováno, jak je Ostrava nepěkná, jak je to tu špinavé. „A pak se nestačí divit, jak je dnes Ostrava docela pěkné město. Kolik má třeba na rozdíl od jiných měst parků a zeleně. A je stále kulturní, teď tu máme divadlo Mír, jedno z nejpopulárnějších divadel v kraji, ne-li v Česku,“ říká kavárník.

Každá kavárna Ostravanka je trochu jiná

Ostravanka Coffee Shop No. 3 má své dvě „sestry“ v centru Ostravy v Milíčově ulici a v nákupním centru Nová Karolina. Také u jejich stolů se denně posadí na lahodnou kávu či nějaký ten dortík stovky hostů, kteří si „cihlový“ industriální design jejich interiérů oblíbili.

Mimo výtečné kávy si v kavárnách Ostravanka Coffee Shop lze třeba vychutnat výtečnou horkou čokoládu, luxusní čaje Harney & Sons nebo si vybrat z nealko i alko nápojů. Ostravanky v Milíčově ulici a v centru Nová Karolina nabízejí také čerstvé slané pečivo, a z toho sladkého třeba čokorolky nebo muffiny či pletence s javorovým sirupem.

„Každá pobočka je ale trošku jiná. Nabízený sortiment je podobný, ale třeba v kavárně v Milíčově ulici máme větší nabídku snídaní, protože tam máme prostor na přípravu jídel. Také v centru Nová Karolina můžeme nabízet více takzvaně slaných jídel. Jen tady v Avionu je prostor na přípravu jídel asi nejmenší, proto se tu specializujeme spíše na kávu a sladké pokrmy, tedy na větší výběr pohádkových dortů, zákusků a dezertů, a na vyhlášenou zmrzlinu,“ říká Radim Bajer.

Zmrzlina v Ostravance, jedna z nejlepších v Ostravě. I v Česku

Právě zmrzlina, kterou kavárny Ostravanka Coffee Shopp odebírají od firmy Tomivo Gelato, má u hostů velký úspěch. Dva majitelé firmy Tomivo Gelato Tomáš Mrkos a Ivo Nádeníček měli kdysi sen o vlastní cukrárně a té nejkvalitnější zmrzlině. Po zkušené v Itálii mají dnes zmrzlinárnu v Lipůvce na Blanensku, kam za ní míří spousta fanoušků z celé Moravy.

A její majitelé dodávají šestnáct druhů poctivé domácí zmrzliny. A chutě? Většinou klasické – borůvková, jahodová, kinder, limeta, malina, mango, stračatela, slaný karamel, pistacie, vanilka a jogurt s višní. „Kluci jsou úspěšní a získali v letech 2018, 2019 a 2020 ocenění Nejlepší brněnská zmrzlina roku. Bereme ji, a myslím, že ji nikdo v Ostravě nemá. Chtěli jsme se od jiných kaváren trochu odlišovat,“ říká Radim Bajer.

Zmrzlináři firmy Tomivo Gelato propagují svou zmrzlinu jako stoprocentně domácí, bez barviv a éček. „Pro mléko jezdíme do kravína, ovoce pochází z našich sadů a bylinky trháme na zahrádce. Čokoláda i vanilkové lusky k nám putují přes oceán a pistácie z italské Sicílie,“ hlásají na svém webu.

Ostravanky připomínají někdejší coffee shop ve Stodolní ulici

Kavárny Ostravanka jsou pomyslnými následovnicemi někdejší kavárny, která bývala jako coffee shop na Stodolní ulici. Ta zůstala pro pokračovatele navždy „jedničkou“.

„Takže jsme s naším dvorním grafikem a designérem Georgi Stojkovem začali s kavárnou č. 2 na nároží v Milíčově ulici a ulici Čs. legií, kde máme kavárnu Ostravanka Coffee Shop poblíž divadla Jiřího Myrona. Kavárna Ostravanka v centru Nová Karolina je naše kavárna číslo čtyři. A my tady v Avionu jsme trojka, tedy Ostravanka Coffee Shop No. 3,“ vysvětluje spolumajitel kaváren Ostravanka Radim Bajer.

Sdílejte článek