Cestování
31/12/2023 Admin PATRIOT

Proslulý karneval klepe na dveře. Objevte Benátky, kouzelné město na vodě

Foto: Shutterstock

Benátky jsou jedním z nejznámějších míst na světě. Proslulé náměstí svatého Marka, tradiční gondoly nebo ikonický most Ponte di Rialto. Najdeme tady ale i něco víc? Jistě.

Podívejte se, jak se naladit na pravou benátskou atmosféru a objevte město z jiné perspektivy s cestovatelkou a moderátorkou Lenny Trčkovou a CK Radynacestu.cz.

V Benátkách se setkáte s jedinečným životním stylem, který je propojený s pestrou historií a uměleckým dědictvím. Praví Benátčané žijí v rytmu „la dolce vita“ – užívají si malých radostí života a chvil v dobré společnosti. Téměř na každém kroku můžete pozorovat, jak si Benátčané vychutnávají svůj aperitiv, povídají si a upřímně se smějí. Ve vzduchu je cítit vůně čerstvě upečeného italského chleba focaccia, mořská voda a espresso z malých kaváren na rohu ulice. Benátčané zkrátka rádi jen tak korzují uličkami nebo posedávají nad dobrým jídlem a pitím.

Život v Benátkách objevovala také charismatická moderátorka a ambasadorka video-projektu CK Radynacestu.cz NAVIGÁTOR Lenny Trčková: „Benátky jsou městem hříchu i městem lásky. Uvidíte tady spoustu zamilovaných párů, které sem přijely na líbánky, zasnoubit se nebo se rovnou vzít. Pro mě jsou ale Benátky hlavně městem, do kterého se zamilujete vy sami,“ říká v jednom z podcastů, který o Benátkách spolu s průvodci připravila.

Jídlo v Benátkách

Možná vás nepřekvapí, že Italové jsou specialisté na pizzu a těstoviny, ale co takhle zkusit i další dobroty? Doporučujeme Cicchetti – malé občerstvení podobné španělským tapas. Obvykle se jedná o kousky chleba nebo toastu s různými náplněmi, například rybami (nejčastěji sardelami) nebo mořskými plody. Za ochutnávku stojí i Scampi e capesante – krevety a mušle sv. Jakuba, často grilované nebo smažené. No a nakonec jsou to Moeche – mladí krabi v těstíčku. Tito smažení krabi jsou sezónní delikatesou!

„Pokud jste doposud v Itálii neochutnali spaghetti al nero di seppia neboli černé špagety, neměli byste si tuto pochoutku nechat ujít. A pokud jde o pití, doporučuji vyzkoušet benátský drink zvaný Spritz, který se skládá z bílého vína, sody a Aperolu nebo Campari,“ říká průvodce CK Radynacestu.cz Benátkami Pavel Volf.

Co jste možná nevěděli?

Gondoly jsou místní fenomén, ale víte, že výrazná kovová příď, zvaná ferro, nejen vyvažuje gondolu a chrání její dřevěnou část, ale také nese symboliku? Esovitý tvar přídě představuje Velký kanál, sedm „zubů“, které se na ní nachází, symbolizuje benátské čtvrti a mezi nimi jsou skryté odkazy na ostrovy Murano, Burano a Torcello.

Podobně zajímavý je také fakt, že i když jsou Benátky spojeny se svatým Markem, původním patronem města byl svatý Teodor. Jeho sochu můžete dodnes vidět na místě označovaném jako Piazzetta. Ve městě ale najdete i spoustu soch lvů. Ovšem jen jedna je z Pirea. Původně stála v athénském přístavu Pireus, než ji v roce 1687 ukořistilo benátské námořnictvo a převezlo do Benátek. Koncem 18. století švédský diplomat a učenec Johann David Åkerblad na soše lva objevil podivné rytiny, které identifikoval jako vikingské runy v podobě mytického hadího draka. Vzkaz nebyl doposud rozšifrován.

Tipy na další zajímavá místa vám dá v NAVIGÁTOR podcastu průvodkyně Bára Šupíková a s Lenny Trčkovou se zase můžete vydat směrem na přilehlé ostrovy Benátek prostřednictvím videí.

Jak je to s dopravou?

Při návštěvě Benátek uděláte nejlépe, když si koupíte dvanáctihodinovou, celodenní nebo i vícedenní jízdenku na loď, která zde funguje jako MHD – vaporetto. Kromě pohodlných přesunů po městě i na sousední ostrovy se vám z lodi naskytnou ty nejhezčí pohledy na paláce, neboť průčelí mnohých z nich směřují právě směrem ke kanálu. Využít můžete i vodní taxi nebo tradiční gondoly, počítejte však s mnohem vyšší cenou.

Kdy navštívit Benátky?

Skvělou dobou pro návštěvu Benátek je období karnevalu, který se pořádá v únoru. Benátské masky jsou plné barev, tajemství a příběhů, do kterých stojí za to se zaposlouchat.


Foto: se souhlasem Radynacestu.cz

Sdílejte článek