Filmové návraty
11/05/2019 Martin Jiroušek

Regionální kuriozita: ​Pozapomenutý snímek ze Stonavy Začít znova

Magazín PATRIOT připravil seriál, který přiblíží proslulé i ty méně známé filmy a seriály, které se natáčely v Ostravě a v Moravskoslezském kraji, a také osobnosti spjaté s regionem.

Příběh ze života brigádníků na stavbě mládeže, takových filmů už tady bylo několik a ten pod příslovečným názvem Začít znova je jedním z nich.

Mladík Jan Stehlík odchází začít znova někde jinde... a jeho momentálním cílem je Stonava u Karviné – stavba nového dolu ČSM-Jih. Není to ale zase až taková propagandistická nuda, přeci jenom jsme na začátku šedesátek a v době vzniku filmu už politické ledy trochu více roztály.

Mladík se cestou se ve vlaku seznámí s hezkou Alenou, která se do něho zamiluje. Pro povrchního Stehlíka to však nic neznamená, a když se dívka stane jeho milenkou, chová se k ní naopak hrubě a urážlivě.

Lehce přituhuje. Alenin vztah trápí poctivého Josefa, protože on ji má doopravdy rád. Alena však myslí pouze na Jana. A jak se v dobovém duchu dovídáme, své problémy mají i další brigádníci.

Milanovi, který se jen fláká, otec zabaví motorku. Lídě chce otec rozmluvit její lásku k cikánovi Michalovi. Ani propaganda nespí, protože snem všech brigádníků je práce na šachtě, neboť tam se dají vydělat velké peníze. Janovi i Josefovi se to podaří. Ale ani to nestačí.

Jan svou lehkomyslností způsobí havárii těžkého naběrače. A tady je počátek katastrofy, protože vznikne velká škoda. Viník je jasný, a tak důlní inženýr práci brigádníků na šachtě zakáže. S dobrými výdělky je šmytec.

Tím to ovšem nekončí, jelikož i kamarádi se s Janem poperou a Jan, aniž se ponaučil, ze Stonavy odchází zas o kus dál. Marně jej Josef přemlouvá, marně mu Alena ještě na nádraží připomíná svou lásku. A je to právě Alena (nikoliv Jan), kdo se vrací s novými brigádníky a mravoličným poznáním, že musí začít znova.

Snímek v roce 1963 natočil režisér Miroslav Hubáček, který převzal rozpracovaný materiál za nemocného Vladislava Delonga. Složitost proměny zachycují různé fáze scénáře a pracovní názvy snímku, které zněly: Důl mládeže Stonava; Před námi život; Poprvé sami.

Podle kritiky se film ani tak příliš nepovedl a jde o: „Neúspěšný pokus o "nový" pohled na budovatelsko - mládežnickou tematiku.“ Přesto není k zahození.

Některým divákům dokonce po jeho zhlédnutí natrvalo utkví některé hlášky, a že jich není mnoho. Za všechny alespoň citujme: „Děláte z prdu vědu a nemá to vodpich.“

Charakteristické je tady minimum dialogů, zvýrazněná bezútěšná realita, a samotný fakt, že brigádníci utíkají na stavbu před rodiči za svobodou a někteří zase zpět na další štaci. Takže přeci jenom jistou inovaci oproti hurá budovatelství 50. let v Začít znova najdeme.

Stejně tak stojí za zmínku některé zajímavosti. Třeba to, že herec Slavo Zahradník v roli mladého brigádníka Stehlíka promlouvá hlasem Jana Třísky. Slavný herec se tak pomyslně poprvé podíval do našeho regionu, kde jej diváci pak mohli vidět třeba nedlouho před tragickou smrtí v rámci Letních shakespearovských slavností na Slezskoostravském hradě v roce 2017.

Ani ostatní role nejsou zkrátka, naopak, opět můžeme být překvapeni a maximálně spokojeni, kdo všechno k nám z pověření Barrandova zavítal. Tak třeba brigádnici Alenu hraje známá Milena Dvorská, a ani ona to nemá lehké, poněvadž tady ještě promlouvá hlasem Aleny Kreuzmanové. Ale čert vem hlas, hlavně, že je k vidění i odvážnější nahá scéna v místním rybníku.

Potěší Jaroslav Satoranský a Jaroslav Moučka, ovšem velkou pozornost na sebe strhává Vladimír Menšík, pro nějž Začít znova znamená patrně regionální debut, aby se na Ostravsko posléze vrátil v již zmiňovaných filmech Úplně vyřízený chlap nebo Parta Hic!

Neméně sugestivní je obsazení elegána Rudolfa Jelínka do role Stehlíkova rivala. V roli brigádnice Lídy se představuje velmi pozoruhodná herečka Jana Břežková, která ovšem vynikne daleko později rolemi v klasických snímcích … A pátý jezdec je strach, Chlebové střevíčky nebo Upír z Feratu, a pro film s ostravskou epizodou Divoká svině navrhne kostýmy.

Narodila se sice v Ostravě, ale podle jejích slov šlo jen o náhodu, cítí se být pražskou herečkou, prosadila se zde zejména jako členka slavného Činoherního klubu.

Roli řidiče hraje Přemysl Matoušek (1924-2008), herec a dlouholetý člen Státního divadla v Ostravě a pedagog na zdejší Janáčkově konzervatoři. Ve filmu měl možnost se uplatnit také při natáčení Botostroje, Lucie, či Trnového pole a větší roli ředitele textilky měl v dramatu Čistá řeka.

V roli reportéra se objeví dobře známý Josef Kobr, který pak rok poté povýšil na televizního reportéra ve snímku Strakatí andělé, v totalitním a ostudném Hrochovi dokonce povýší na ředitele banky!

Jako brigádník zaujme i Otto Šimánek, později známější jako Pan Tau. Jako důlní inženýr zde vystupuje oblíbený František Šec. Nechybí ani slavný brušperský rodák Adolf Král.

Premiéra se konala 13. března 1964 a není pochyb, že snímek záhy zapadnul v zapomnění, dnes je pouze regionální kuriozitou.

Autor je filmový kritik a historik

Sdílejte článek