Cestování
05/07/2022 Petr Sobol

Sto let chátral, teď Flascharův důl objevují turisté. Lákají je adrenalinové žebříky i permoníci

Pokračujeme v letním seriálu, ve kterém vám přinášíme tipy na místa, která během prázdnin můžete objevovat s vašimi dětmi. Tentokrát míříme do Flascharova dolu v Odrách.

Stavebníci využívali ve své práci odjakživa břidlici, která se těžila taky v Odrách na Novojičínsku. Psal se rok 1894, když byl Janu Faudlemu vystaven živnostenský list na provozování břidlicového lomu v Odrách, který však musel o čtyři roky později prodat.

Jeho novým majitelem se stal Karel Flaschar, právník z Moravské Třebové, který důl postupně modernizoval. Byly tady postaveny domy pro horníky nebo sklad dynamitu, ovšem k zastavení těžby došlo už ve dvacátých letech 20. století.

Toto místo bylo dlouho opuštěné a chátralo, před dvěma lety se tady ale otevřel unikátní Flascharův důl, který začal sloužit návštěvníkům.

Turisté si mohou dnes projít s průvodcem zhruba 400 metrů podzemních chodeb, navíc ve dvou patrech, a tak ti odvážní mohou vystoupat i po žebříku. Kdo si na něj ale nevěří, tak se může vrátit s průvodcem zpátky. Mimochodem, lezní oddělení je umístěno v původním větracím komínu, který je vysoký necelých dvacet metrů. Tvoří ho soustava čtyř šikmých žebříků, které jsou od sebe odděleny třemi podestami.

Jeden prohlídkový okruh trvá přibližně hodinu a dvacet minut, nejprve je ale k Flascharovu dolu třeba dojít z Oder, odkud vede k dolu cesta po Veselské stezce.

V chodbách dolu zůstala odhalená částečně vytěžená vrása, děti zase potěší ukrytí dřevění permoníci. Taky poznáte, jak vypadá opravdická tma a na cestu si posvítíte čelovkami. Dozvíte se i mnoho zajímavých informací o historii, geologii, hornictví, o životě pod zemí a taky o břidlici.

Flascharův důl je veřejnosti přístupný v období od 1. května do 30. října, od středy do neděle, v době od 9:00 do 17:00. Od 1. listopadu do 30. dubna je důl uzavřen z důvodu ochrany přírody.

Začátky prohlídek jsou v 9:00, 11:00, 13:00, 15:00, prohlídky je však nutné rezervovat v rezervačním systému. Dospělí platí za prohlídkový okruh Flascharova dolu, který zahrnuje prohlídku obou pater, 150 korun, snížené vstupné pak stojí 80 korun a rodinné (1 – 2 dospělí, 1 – 3 děti) vyjde na 300 korun. Platba je však možná pouze v hotovosti, v pokladně Flascharova dolu nejde platit kartou.

Sdílejte článek