Gastronomie
17/05/2018 Zuzana Žáková

V restauraci Aura v Porubě zakotvila nová Radegastovna

Moderní a úspěšný koncept Radegastovny našel své uplatnění nově také v Porubě. Radegastovna Aura se ve středu 16. května dočkala slavnostního otevření, křtu pivních tanků a výčepu.

Stávající prostor, kde dosud sídlila restaurace Aura, prošel radikální proměnou, kdy nezůstal takřka kámen na kameni a změnilo se, až na obvodové zdi, vše.

Architekt Jan Bouček se ujal návrhů a po diskuzích s majiteli, a v souladu s konceptem Radegastovna, vznikl velmi příjemný a přátelský interiér, který nabízí nejen hlavní část u výčepu, ale také klidnější místa, kde si s přáteli můžete v klidu a nerušeně popovídat.

Podniku šéfuje matka, syn a dcera
Porubská Radegastovna přeci jen může být v něčem jiná. Jde o rodinný podnik, kterému vévodí majitelka Zdenka Schultzová, k níž se připojují dcera Ivona a syn David

„Podnikání v této oblasti jsem si zvolila už na škole, ještě jako neznalá oboru, v šestnácti letech,“ popisuje paní Zdenka své první krůčky, které vedly až do podoby dnešní Radegastovny.

„Myslím, že jsem si nakonec zvolila správně, obor mě moc baví. Není to jen práce, ale také koníček,“ usmívá se. Před patnácti lety si, při svém zaměstnání, začala pohrávat s myšlenkou otevření vlastní provozovny a osamostatnění se.

To se nakonec povedlo a dlouhá léta provozovala restauraci Pod Muzeem, kterou následovala restaurace Aura, předchůdkyně dnešní Radegastovny. Tento prostor už si žádal změnu, která přišla v pravou chvíli.

„Dnešní doba a poptávka je jiná, než tomu bylo kdysi. Koncept Radegastovna nám tak nahrál, chtěli jsme přinést kvalitní a dobrou kuchyni s moderním prostředím a dobrým pivem,“ popisuje původní plán a záměr.

Hlavní a viditelnou změnou, kterou spatříte ihned při vstupu, je výčep. Právě výčep lze považovat za takzvané srdce hospody, proto by měl být umístěn v centru prostoru, kde na něj lidé vidí.

Návštěvníci tak doslova mohou „koukat pod ruce“ místnímu výčepnímu Michalu Langerovi. Ten je v oboru poměrně nový, nicméně fundovaný. „Výčepní se drží svého výčepu. Stará se o pivo a zodpovídá za něj,“ vysvětluje Michal. Na čepu má tankové pivo Radegast Ryze Hořká 12, Pilsner Urquell, černého Velkopopovického Kozla a speciál Volba sládků, který se každý měsíc obměňuje.

Sázka na přírodní materiály
Koncept Radegastovna má jasná pravidla, která bylo nutno dodržet i v provozovně v Opavské ulici. Změna se tedy povedla a dokonce ve velmi krátkém termínu dvou měsíců.

Prostoru dominuje, kromě výčepu, také socha boha Radegasta. Ivona Schulzová doplňuje, že nejžádanější místa jsou právě ta okolo Radegasta.

Dále se v interiéru vsází na klasické přírodní materiály jako dřevo a kámen, které se velmi vkusně kombinuje s ocelovým plechem. Barové posezení a dřevěné lavice s příjemným koženým polstrováním jsou pomyslnou tečkou za celým vzhledem a hostům nabízí příjemné pohodlí. V létě je možné využít k posezení krytou venkovní terasu.

Milovníkům piva udělá radost tankové pivo, konkrétně Radegast, který najdete ve čtyřech tancích. Ty jsou vybaveny dvouplášťovou technologií, která zaručuje optimální teplotu piva.

K dispozici je hostům také kuchyň. „Nabízíme jak klasická jídla k pivu, tak rauty i jídelníček pro oslavy, ryby, steaky nebo burgery,“ vypočítává majitelka Zdenka Schultzová.

Sdílejte článek