Gastronomie
26/02/2024 Petr Sobol

Vánoce v létě! Klára v soutěži Peče celá země přidala do cukroví i slivovici

Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

České televize o víkendu vysílala další díl soutěže Peče celá země. Mezi nejlepšími je i čtyřiadvacetiletá Klára z Petrovic u Karviné, jejíž cestu soutěží Magazín PATRIOT pečlivě sleduje.

Přestože během natáčení venku panovaly vysoké teploty, soutěžící se vrátili zpátky do zimy. Peklo se totiž cukroví. „Cukroví v létě jsem ještě nikdy nepekla a musím říct, že to nemělo tu správnou atmosféru. Navíc to bylo pečení ve stresu a na čas, pečení cukroví ve vánočním čase pro mě znamená pravý opak,“ řekla pro patriotmagazin.cz Klára, která doma cukroví peče vždy se svou mámou. „No prostě bylo vše jinak, než jak jsem při pečení cukroví zvyklá. Bylo to určitě zajímavé, ale těším se, že si upeču cukroví zase až příští zimu,“ dodala.

Klára nevsadila na tradiční cukroví, ale zkusila jiné druhy, například se slivovicí. „Všechny druhy cukroví, které jsem ve stanu upekla, pečeme i doma. Jen jsem některým druhům dala trochu modernější kabátek,“ prozradila. Soutěžící z Petrovic u Karviné doma během svátků peče každý rok okolo 15 druhů cukroví. „U nás doma má každý oblíbený jiný druh, takže pečeme tak, ať si každý najde to své, a k tomu každý rok vyzkoušíme něco nového, co jsme ještě nepekli,“ dodala. V soutěži stihla napéct v časovém limitu, ten byl ale hodně hraniční. „Chuťově byly všechny kousky tak, jak jsem chtěla, ale vzhledově tam byl prostor na zlepšení. O Vánocích si s tím dám určitě větší práci,“ usmála se.


Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

V další výzvě soutěžící pekli tartaletku s cukrovou kopulí podle porotce Josefa Maršálka. A to byla pořádná jízda! „Určitě to za mě byl jeden z nejintenzivnějších zážitků celé soutěže. Jakmile jsem se dozvěděla, co nás čeká, byla jsem hrozně nadšená. Přece jenom jsme byli první, kdo si tohle mohl zažít, a ještě s tak těžkou disciplínou, jako je cukrová kopule. Výzva to byla obrovská, ale o to více jsem si to užila. Na tohle budu vzpomínat celý život,“ svěřila se Klára.

Cukrová kopule se Kláře povedla, její tartaletka byla ale trochu nedopečená. „Pekla jsem ji stejný čas jako všichni ostatní, na delší pečení jsem vlastně ani neměla prostor. Těžko říct, čím se to stalo. Mohla jsem si omylem nastavit nižší teplotu, ale kdo ví, to už se bohužel nedozvíme,“ zavzpomínala.

V hodnocení porotců Klára skončila na posledním pátém místě, těžkou hlavu si z toho ale nedělala. „Tentokrát mě to nemrzelo, převládalo ve mě nadšení z celého zážitku a zkušenosti,“ řekla.


Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

Druhý den se pekl medvídek, který se Kláře hodně povedl – chutí i vzhledem. „Medvídka jsem doma zkoušela jen jednou. S podobnými dorty jsem neměla žádnou zkušenost, takže to pro mě byla náročná disciplína. Zpětně bych mu udělala kulatější hlavu, aby byl roztomilejší, ale porotci moc výtky neměli a chuť pochválili, což je za mě nejvíc,“ potěšilo Kláru.

V soutěži zůstalo už jen pět nejlepších. Kláře se díl vydařil, přesto podle slov porotců byla kousek od vyřazení. „Popravdě jsem měla pocit, že kromě Vojty jsme byli všichni čtyři vyrovnaní. Sobotní díl mě ale trochu vyvedl z omylu,“ přiznala talentovaná pekařka. Porotci ale všechny překvapili a tentokrát nikoho nevyřadili. „To, že nevypadl nikdo, byl úžasný pocit. Konečně jsme se jeden díl mohli radovat úplně všichni, že nikdo naše řady neopustil. Šok to byl obrovský, ale velmi příjemný,“ oddechla si Klára.

V příští epizodě vypadnou soutěžící dva, zbylá trojka postoupí do finále. „Zní to neuvěřitelně a pro mě trochu sci-fi. Finále je ale na dosah a příští díl do toho dám všechno,“ slíbila.


Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

Sdílejte článek