Politika
25/10/2022 ČTK

Volby v Hrčavě se musí opakovat kvůli účelovému přihlašování lidí, rozhodl soud

Volby v Hrčavě na Frýdecko-Místecku se budou opakovat. Rozhodl tak dnes Krajský soud v Ostravě. Výsledek podle jeho senátu ovlivnili účelově přihlášení lidé, kteří získali krátce před volbami trvalé bydliště ve dvou nemovitostech starosty Marka Sikory (Pro Hrčavu). Jedna z nich je navíc neobyvatelná.

K soudu se dostaly dvě stížnosti související s Hrčavou. Jednu soud už zamítl dříve. Dnes se zabýval tou, kterou podal jeden z kandidátů uskupení SNK Hyrčovjaně Martin Koper. Jeho sdružení volby prohrálo celkem o 27 hlasů. S ohledem na to, že kandidátka měla sedm lidí a každý volič měl tak sedm hlasů, výsledek mohli ovlivnit čtyři hlasující.

V obci, která je po sousedním Bukovci druhou nejvýchodnější obcí Česka, kandidovala dvě uskupení. Těsným rozdílem vyhrála kandidátka Pro Hrčavu současného starosty Marka Sikory.

Podle soudu je právo volit spojeno výhradně s lidmi, kteří jsou s daným městem či obcí spjatí. Během veřejného jednání se prokázalo, že minimálně čtyři osoby k Hrčavě neměly žádný vztah. "Některé byly navíc nahlášeny v neobyvatelné nemovitosti," řekl soudce. Doplnil, že trvalý pobyt tito lidé získali dva měsíce před volbami, a i když v Hrčavě nežili, osobně se účastnili voleb.

Podle soudu se to stát nemělo a všichni takto evidovaní lidé měli být vyškrtnuti ze seznamu voličů. Soudce dodal, že výsledek byl navíc velmi těsný. "Stačily hlasy čtyř voličů, aby se změnil poměr ve výsledku voleb. Soud proto přistoupil k nejradikálnějšímu řešení. Tím je neplatnost voleb," doplnil soudce. "Soud dospěl k závěru, že došlo k zásadnímu narušení demokratických principů voleb, když bylo umožněno volit občanům, kteří nemají žádný bližší vztah k obci a jsou občany obce Hrčava pouze formálně," doplnil.

Rozhodnutí soudu autor stížnosti Koper uvítal. "Spadl mi kámen ze srdce. Nejen mně," řekl. Dodal, že do opakovaných voleb jeho sdružení sestaví stejnou kandidátku. Starosta Sikora odmítl komentovat rozhodnutí soudu i to, zda své známé do obce nechal přihlásit účelově. Uvedl ale, že kandidátku také sestaví znovu. A to i přesto, že je proti němu vedeno trestní stíhání v souvislosti s dotačním podvodem. "Trestní stíhání neznamená, že jsem vinen. Věřím, že zase vyhrajeme," řekl.

Ministr vnitra vyhlásí opakované hlasování do 30 dnů poté, co obdrží usnesení soudu. Je možné, že se nové volby budou konat v lednu, společně s těmi v Moldavě v Krušných horách. I tam se potvrdilo podezření na účelové přihlašování voličů. Starostka proto rozhodla před konáním voleb vyškrtnout 46 lidí ze stálého seznamu voličů. Předseda volební komise nominovaný SPD je ale volit nechal.

Krajský soud v Ostravě obdržel v souvislosti s komunálními volbami v Moravskoslezském kraji 15 stížností. Zamítl 13 z nich, té z Hrčavy vyhověl. Nezabýval se stížností z Krasova na Bruntálsku, protože nesplňovala náležitosti.

Sdílejte článek