Gastronomie
03/03/2024 Petr Sobol

Vyhlášená hospoda slaví! Radegastův šenk získal další Hvězdu sládků

Foto: Vojtěch Vajda

Radegastův šenk v Nošovicích zažil velkou slávu, oblíbený podnik totiž získal další Hvězdu sládků. Ta letošní byla už čtvrtá!

Do Radegastova šenku zavítala spousta hostů. Dorazili taky muzikanti a zástupci pivovaru Radegast. Pivo teklo proudem, hodovalo se a všichni přítomní si užili spoustu zábavy.

Bylo totiž co slavit. „Hvězda sládků pro nás hodně znamená. Jedná se o nejvyšší možné pivní ocenění, které můžeme získat. Navíc jsme v místě, kde pivovar sídlí, jsme s ním spjati a naše pivo prostě musí být nejlepší,“ řekl pro patriotmagazin.cz provozovatel podniku Roman Vajda.

První Hvězdu sládků Radegastův šenk získal v roce 2020. V následujícím roce se kvůli koronavirové pandemii hvězda neudělovala, od té doby ji ovšem podnik pokaždé dokázal obhájit. Pokud uspěje i za rok, bude to už popáté. „Pátá hvězda je výroční, uděláme pro ni maximum,“ slíbil zkušený hospodský.

Předání hvězdy je slavnostním okamžikem, předchází mu však řada úkonů. „Jedná se o práci plzeňského Prazdroje, všechno funguje na bází mystery shoppingu, o kterém my nevíme. Mystery shopper si objedná si pivo a hodnotí kvalitu,“ dodal Roman Vajda.

Podnik však musí splnit i další požadavky. Prazdroj posílá své techniky, kteří měří kvalitu vody v zachlazených vanách i kvalitu piva při výtoči. Sledují se i standardy skladování, čistota skla a pivního vedení, způsob stylu čepování, chlazení, kvalita stupně chlazení nebo samotná prezentace číšníka či servírky.


Roman Vajda (vlevo) převzal další Hvězdu sládků. Foto: Vojtěch Vajda

O tom, že je pivo v Radegastově šenku opravdu kvalitní, svědčí i skutečnost, že se sem ve všech ročních obdobích sjíždějí lidé z širokého okolí. „Já sám jsem s pivovarem spjatý od roku 1996, mám k němu blízko. Společně jsme chtěli vytvořit nošovickou výkladní skříň s kvalitním pivem,“ řekl Vajda, jenž provozuje také restauraci Ondráš ve Sviadnově. I ta se může Hvězdou sládků pochlubit. „V obou podnicích dbáme na špičkovou kvalitu. Chceme být nejlepší a jsme rádi, že se k nám lidé vrací,“ poděkoval všem návštěvníkům.

Radegastův šenk je považován za vstupní bránu do Beskyd. Je častou zastávkou turistů či cyklistů, hojně ho ovšem navštěvují i místní. „V hospodách se odjakživa řešilo dění v obci. Lidé se v nich scházeli a řešili všechno, co se událo. No a platí to stále, takže jsme součástí společenského i kulturního nošovického života,“ usmál se Vajda.


Radegastův šenk se bavil. Foto: Vojtěch Vajda

Podnik se nachází v historické budově a může se pochlubit velmi příjemnou atmosférou. Šenk prošel před pár lety kompletní proměnou, která byla dokončena v červenci roku 2020. Kromě špičkového piva a vyhlášené (nejen) české kuchyně nabízí i velký sál pro konání akcí, bowling nebo ubytování s osmi pokoji. Během teplých měsíců se navíc kapacita podniku rozšíří o dalších 200 míst na zahrádce, stejně jako o venkovní kuchyň a venkovní výčep. „Letos venku znovu plánujeme kulturní akce, které pobaví děti i dospělé,“ prozradil Vajda.

V létě se chystá i další ročník minifestivalu Radegastova šenku, který se letos ponese v duchu odkazu zesnulého herce Norberta Lichého, jenž býval hostem vyhlášené nošovické hospody. „Chystáme i novinky na čepu a v kuchyni. Připravujeme letní jídelníček a chybět nebudou ani oblíbené grilované makrely,“ uzavřel provozovatel Vajda.

Foto: Vojtěch Vajda
Sdílejte článek