Komentáře
21/10/2020 Jaroslav Baďura

Karviná opraví tři zchátralé domy v centru. Budou zde byty i prodejny

​V Karviné byla předáním stavby zhotoviteli (Metrostav a.s.) zahájena rekonstrukce tří domů na Masarykově náměstí v historickém jádru Fryštátu.

Zrekonstruované domy nabídnou byty a prostory pro podnikání. Práce mají trvat jeden rok.

Město odkoupilo tři domy na Masarykově náměstí od soukromého vlastníka v roce 2017. Následující tři roky trvala projekční činnost a celá řada souvisejících jednání.

„Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří se na celé přípravě podíleli, od zaměstnanců úřadu přes projektanty, památkový ústav a další organizace. Díky nim může dlouho očekávaná rekonstrukce začít. Samotná stavba by měla trvat rok, takže věřím tomu, že do roka a do dne tady budeme mít tři krásné domy na náměstí,“ říká primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

Na rekonstrukci domů poskytl dotaci ve výši 50 milionů korun Moravskoslezský kraj. „Věděli jsme, že cena rekonstrukce bude docela vysoká, proto jsme hledali různé dotační tituly. Jsem rád, že nám s financováním pomohl Moravskoslezský kraj. Celková cena rekonstrukce domů je někde kolem 78,5 milionů korun bez DPH. Projekční cena byla 104 milionů, takže se nám tuto investici podařilo dobře vysoutěžit,“ dodává primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

Stavební práce na rekonstrukci tří hisoricky cenných objektů budou nejprve zahájeny uvnitř budov. „Zhotovitel nám předloží konkrétní harmonogram, podle kterého bude postupovat. Víme, že musí začít sanací sklepních prostorů, probíhat budou i bourací práce,“ říká vedoucí Odboru majetkového karvinského magistrátu Helena Bogoczová.

V zrekonstruovaných domech budou nebytové prostory, byty, ale také kulturní zázemí. „V rohovém domě s číslem popisným 33 budou čtyři byty a jeden nebytový prostor. Uvítali bychom tam občerstvení, zdravou stravu, prostě něco takového, co v nabídce chybí. V prostředním domě bude městské informační centrum a kulturní zázemí pro neziskové organizace. Ve třetím domě vyrostou nebytové prostory v přízemí a dva pěkné větší byty v druhém nadzemním podlaží,“ upřesněnuje využití domů po rekonstrukci primátor Jan Wolf.

Sdílejte článek