Gastronomie
02/04/2022 Petr Sobol

Mistři cukráři: Jde to i bez výčitek! Maki peče dorty i dezerty bez cukru

Jíst a mlsat se dá i bez výčitek. Tak zní heslo, kterým se řídí cukrářka Markéta Cigánková, která své zdravé dorty a dezerty peče v Horních Tošanovicích.

Cesta k cukrařině nevede vždy přímo. V případě Markéty Cigánkové šla docela oklikou. Předtím, než začala péct, totiž pracovala jako obchodní zástupce.

„K cukrařině jsem se dostala docela komicky,“ začíná své vyprávění „Maki“. Před deseti lety potkala svého manžela, který pekl vždy o víkendu. „Mně to ale bylo hloupé, tak jsem taky začala péct. Šla jsem ale zdravou cestou, nikdy jsem nepoužívala klasický cukr,“ říká.

Markéta jednoho dne napekla dobroty na oslavu narozenin. A tak to všechno začalo. „Ochutnala to kamarádka, která pořádala charitativní běh, a tak mě oslovila, abych jim napekla nějaké zdravé věci. Všem to zachutnalo a já jsem se o cukrařinu začala zajímat víc,“ dodala Markéta Cigánková.

Tato historka je stará zhruba pět let. Teď Markéta peče doma každý den kromě pondělí a své dezerty rozváží do kaváren v Havířově, Hnojníku, Raškovicích a Frýdlantě nad Ostravicí. „Dříve jsem pekla i dvanáct hodin denně, pak jsem ale zkolabovala, což mě na tři měsíce úplně paralyzovalo. Proto jsem kompletně přehodnotila svůj život. Ten je totiž o tom, abyste žili, proto si ho užívám a snažím se být stále pozitivní,“ říká o sobě.

Markéta Cigánková však nepřipravuje klasické dezerty, které jsou k dostání v běžných cukrárnách. Už jako obchodní zástupce totiž jezdila po zdravých výživách a viděla, že lidé hodně dbají na své zdraví.

Doma její rodina nejí cukr a Markéta ho nepoužívá ani do dezertů. „Vše dělám i bez lepku, používám pohankové, mandlové nebo kaštanové mouky. Držím se své cesty,“ prozrazuje cukrářka z Horních Tošanovic, která peče i pro lidi s alergiemi a intolerancemi. Naposledy dokonce připravovala dort pro holčičku, která měla asi třicet alergií.

Podle Markéty má zdravá cesta budoucnost. Dobře ale ví, že nejde usnout na vavřínech, a tak stále vymýšlí nové věci. Například během covidu přišla s takzvanými klacky – tedy s dorty na dřívku, které připomínají nanuky, a které si lidé mohou odnést i s sebou. „Hodně teď jedou i veggietetky, což jsou veganské tartaletky. Hodně lidí si myslí, že zdravé dezerty musí být automaticky dražší, to tak ale rozhodně není,“ hlásí cukrářka, která pochází ze Šilheřovic.

Markéta má v hlavě spousty novinek, které by ráda vyzkoušela, jak ale sama říká, vše si vždy musí prvně pořádně promyslet. Se svým manželem nyní navíc ve svém domě připravují kavárnu (nebo prodejnu), kde budou lidé moct její dezerty ochutnat.

„Manžel stále něco vyrábí ze dřeva, máme tady sad, chceme dělat domácí povidla a další domácí dobroty. Zkrátka to všechno propojíme, navíc se nacházíme na cestě do Beskyd, takže věříme, že to bude fungovat,“ dívá se do budoucna máma tří dětí, která je momentálně na rodičovské dovolené. „Nejmenší syn má tři roky, no a otevřít jsme chtěli, až bude mít čtyři. Takže uvidíme,“ usmála se.

Když třiačtyřicetiletá Maki zrovna nepeče, věnuje se své rodině. Zároveň ráda bylinkaří, stará se o zahradu, jezdí na kole nebo chodí na hory. A samozřejmě taky vymýšlí a zkouší nové recepty. „Jsem samouk. Vždy mě něco napadne a pak to doma zkoušíme. Mám štěstí, že ty kombinace jsou dobré,“ těší ji.

Markéta se v cukrařině našla a na změnu oboru už se rozhodně nechystá. „Jsem navíc typ, který nad sebou nedokáže mít šéfa. Mám ráda, když jsem pánem svého času, navíc je to kreativní práce, do které mohu dát kus sebe. Jdu jinou cestou a jsem ráda, že si mě lidé i kavárny vždy najdou,“ dodala.

Foto: Vladimír Pryček
Sdílejte článek