Gastronomie
12/02/2024 Petr Sobol

Nejnáročnější díl Peče celá země! Klára zvládla valentýnské výzvy a jde dál

​Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

České televize o víkendu vysílala další díl soutěže Peče celá země. Mezi nejlepšími je i čtyřiadvacetiletá Klára z Petrovic u Karviné, jejíž cestu soutěží Magazín PATRIOT pečlivě sleduje.

Šestý díl byl plný náročných úkolů. „Byl to asi nejtěžší díl z hlediska náročnosti výzev a krátkého časovému limitu. Zároveň to byl ale krásný díl, protože byl valentýnský a výrobky jsme věnovali svým milovaným osobám, takže jsem si ho moc užila,“ svěřil se Klára pro patritomagazin.cz.

Úvodním výzvou bylo připravit number cake – ovšem za pouhou hodinu a půl. „A to je na dort, který musel mít minimálně čtyři vrstvy krému a korpusu, hrozně málo,“ oddechla si Klára, jejíž dort byl inspirován chutěmi tiramisu. „Dort jsem věnovala manželovi, který má kávové příchutě rád. Vybrala jsem si čísla 5 a 7, což je datum výročí naší svatby,“ dodala soutěžící z Petrovic u Karviné.

Porota Kláře vytkla rustikální vzhled dortu a hutný krém, ona sama byla ale s výsledkem vnitřně spokojená a upekla ho přesně tak, jak ho plánovala, a jak jejímu manželovi doma chutnal. „Proto bych na něm tentokrát nic neměnila. I přes hodnocení poroty, které u této výzvy nebylo úplně pozitivní. Je ale jasné, že každému chutná a líbí se něco jiného, a takto je to v pořádku,“ okomentovala úvodní úkol.V technické výzvě bylo třeba připravit malinový dort s ptačím mlékem. Jak už bývá zvykem, před technickou výzvou se šli všichni poradit do kroužku, jak budou postupovat. „Tentokrát ale ani jeden z nás netušil, co si pod pojmem ptačí mléko máme představit. Tak jsme se do toho prostě vrhli, aniž bychom tušili, co vlastně pečeme,“ přiznala Klára, která nakonec úkol zvládla na výbornou a v hodnocení porotců skončila druhá. „Po nepříliš vyvedené osobní výzvě jsem za druhé místo byla moc ráda a dobře mě to naladilo před nejnáročnější kreativní výzvou, která nás čekala další den,“ svěřila se.


Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

V kreativní výzvě se dělaly butikové dortíky. A jak Klára prozradila, jednalo se o nejnáročnější úkol z celé soutěže. „Na butikové dortíky jsme měli čtyři hodiny, ale museli jsme zvládnout upéct pět druhů dortíků po čtyřech kusech. V každém dortíku jsem měla přibližně čtyři komponenty, což časově vychází přibližně 12 minut na jeden komponent. Šlo tedy hlavně o dobrou organizaci práce a na chyby nebyl moc prostor. Samozřejmě ale, že člověk za ty čtyři hodiny párkrát zazmatkuje a chybu udělá, což to se podepsalo na výsledku,“ uvedla Klára, která všech dvacet kousků dortíků nakonec stihla odevzdat. „I když pavlovy se mi nedostatečným vysušením před podáváním porotě trochu zbortily. Když se na to koukám zpětně, asi bych některé dortíky vyměnila za jiný druh, ale v době, kdy jsem recepty vytvářela, mi to přišlo jako nejlepší volba,“ ohlédla se zpátky.

Soutěž tentokrát opustil Martin, zato Klára postoupila už do nejlepší šestky. „Jsme za půlkou, už je nás opravdu málo. Myslím, že si nikdo nemohl být úplně jistý, že postup do dalšího kola má zajištěný. Snad kromě Kristýnky, které se v celém díle hrozně dařilo a pekařkou týdne byla zaslouženě. Byla jsem ale hrozně šťastná, že to klaplo a já postoupila do dalšího dílu. Pro mě je to nepředstavitelně dlouhý kus cesty, který jsem soutěží už ušla. Jsem moc vděčná, že můžu pokračovat ještě dále.


Foto: Eva Koňaříková/Česká televize

Sdílejte článek