Komentáře
29/11/2023 Tomáš Buchwaldek

Networking Tomáše Buchwaldka. Cokoliv bez kontextu je o ničem

Grafika: Magazín PATRIOT

…toto mi loni řekl jeden z řečníků Setkání Patriotů MSK. Úspěšný podnikatel, vyznavatel baťovské filozofie s příznačným jménem – Ivan Baťka.

Nejdříve jsem se trochu zarazil. Vždyť některá pravidla a zjednodušení musí platit stejně jistě jako fyzikální zákony. No ale čím dál častěji této připomínce přicházím stále více na chuť. Možná podnikatelsky dospívám…

Otevřenost, sdílení a snaha pomoci druhému je určitě dobrá věc. S tímto jsme do podnikání před deseti lety šli. Nasávali jsme jako houby vše, co nám kdo řekl a doporučil. Na jednu stranu nás zkušenosti jiných určitě posunuly, na druhou stranu (asi vše má dvě strany jako mince) některé rady a doporučení nás stály hodně peněz, času ale taky i prozření a uvědomění.

Uvědomění 1 – má smysl sdílet a mluvit nejen o tom, co vám v busi­nessu jde, ale i tom, co vám nejde a kde narážíte. Nikdy nikdo naši otevřenost proti nám nezneužil, naopak díky otevřenosti máme vřelejší a silnější vztahy s ostatními.

Uvědomění 2 – bacha na to, komu radíte a od koho si necháte radit. Dobře si zjistěte, z jaké pozice a zkušenosti vám někdo dává rady nebo jaké rady dáváte naopak vy druhým. Co mají za sebou, čím si prošli a v jakém oboru? Dvakrát to stejné není to stejné. I dobře míněná rada může mít pro vaši firmu dosti negativní důsledky.

Uvědomění 3 – tím se dostáváme ke konzultantům. Uvědomil jsem si, že dobrý konzultant je ten, který dokáže zůstat ve své roli a expertíze a neodchyluje se k doporučením, jak vést a směřovat vaši firmu. Jednak to vidí pouze ze své úzké specializace a jednak často nemá s vedením firmy zkušenost. A když ano, tak jen těžko seženete někoho, kdo by vedl firmu ve stejném oboru, stejné velikosti, ve stejné fázi rozvoje, se stejnými lidmi… Těch faktorů jsou opravdu mraky.

Firmu vedete vy. Vy rozhodujete. Vy určujete směr. Vy máte zodpovědnost. Buďme otevření, nasávejme informace, nechme se inspirovat, ale rozhodnutí – to je naše parketa. Naslouchejme, ale nepodlehněme naléhání různých expertů na to, jak řešit řízení a rozvoj firmy z jejich perspektivy. Nás tato chyba stála hodně úsilí, nervů, času a taky peněz.

Přijměme za naše rozhodnutí stoprocentní zodpovědnost. Proto jsme CEO našich firem my a ne nikdo jiný. My známe náš kontext.

Autor je zakladatelem Patriotů MSK

Sdílejte článek