Komentáře
11/02/2024 Tomáš Buchwaldek

Networking Tomáše Buchwaldka. Mé „takeaways“ z 16. Setkání Patriotů MSK

Grafika: Magazín PATRIOT

​A je to za námi. Byla to opět jízda, aspoň pro mě a celý patriotí tým. 16. Setkání skončilo a tak jsem si řekl, že stejně jako loni, sepíšu několik svých vlastních „takeaways“ neboli toho, co si pro sebe z celé akce odnáším.

Být moderátorem má neskutečnou výhodu, že se s řečníky setkám několikrát ještě před samotnou akcí a tak už ani nevím, co z toho zaznělo na Setkání nebo čím mě ovlivnili už během samotné přípravy:

Pan Novák vytasil citát Johna Lennona „Na konci všechno dobře dopadne a pokud ne, tak to ještě není konec.“ Tento citát může být dobrým nástrojem nejen pro špičkového krizového manažera, ale pro kohokoliv, kdo si prochází nelehkým obdobím.

Paní Palkovská, primátorka Třince, kontrovala na otázku, jak přesvědčit někoho, kdo je tvrdohlavě přesvědčen o opaku a nechce naslouchat či rozumně argumentovat „Včely nevysvětlují mouchám, proč je květ lepší než hovno.“

Velký aha moment jsem měl díky Petru Jahnovi, který buduje velmi úspěšný globální startup Spray Vision. „Museli jsme si odpírat nízko visící ovoce v podobě poradenství, které od nás klienti chtěli a chtěli nám za něj dobře zaplatit. Namísto toho jsme budovali produkt.“ Přesně s tímto bojujeme u nás ve firmě. Petře, díky.

Pak mám tady celý zásobník pojmů a hesel jako: 5 kategorií lidí ve firmě, teorie 5V úspěchu (víra, vůle, vášeň, vytrvalost, výsledek), jak dělat diplomatický obchod, 3 typy krize, proč si koupit placaté auto a nebo třeba jak motivovat své děti, aby zůstaly v našem kraji… Je toho spousta. O to víc jsem rád, že jsme poprvé zkusili online stream a máme opravdu naprosto skvělý záznam, který si určitě během Vánoc spolu s přemýšlením o příštím roce nad sklenkou dobrého rumu pustím znovu. (Naši členové jej najdou na našem webu v EDU sekci.)

Odnáším si ještě ovšem dvě další věci, které jsem vypozoroval.

Pozoruju na sobě, jakožto na amatérském moderátorovi, že je strašně těžké být sám sebou. A že nalezení sebe sama je dlouhá cesta. Mám radost, že díky moderování patriotích akcí můžu touto cestou procházet a že (aspoň dle mého pocitu a zpětné vazby ostatních) jsou akce a moderace snad lepší a zároveň pro mě čím dál tím snazší díky tomu, že jsem čím dál tím přirozenější. Pomohl mi k tomu zcela určitě můj kolega spolumoderátor Martin Hykel, kterému za tento posun do přirozenosti, která je mu vlastní, vděčím. Zrovna jsem si vzpomněl na slova již bohužel zesnulého pana Buksy, který mi dělal mentora: „Tomášku, nejtěžší je být v klidu na jevišti a nedělat tam nic.“

Druhým aha momentem jsou pak případovky (konkrétní situace z businessové praxe, které mohou naši členové konzultovat s řečníky), ty byly dopoledne před Setkáním Patriotů s panem Novákem. Stále se divím, proč jsme jich měli jednotky místo desítek? To ve firmách nemáme výzvy, které potřebujeme řešit? Nepotřebujeme firmy rozvíjet? A když už případovku máme, umíme se v ní dobře a efektivně vyjádřit?

Ano, prodej sebe, produktu, vize, nemůže skončit touto jednou akcí. Je to něco, na čem musíme obzvláště v našem milovaném Moravskoslezském kraji ještě usilovně pracovat.

Autor je zakladatelem Patriotů MSK

Sdílejte článek